Budatínsky zámok

1

Budatínsky zámok (pôvodne hrad, neskôr prestavaný na zámok sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Je zachovalý a sprístupnený verejnosti. Sídli v ňom Považské múzeum.

Vznikol ako strážny hrad v druhej polovici 13. storočia. Postavený je na skalnom ostrohu na strategicky významnom mieste, pri brode na sútoku Váhu a Kysuce, kde sa vyberalo clo. Význam hradu zvýrazňovalo aj mohutné opevnenie. Základom hradu bola mohutná kruhová obytná veža v kamennom opevnení, ktorá sa v pôdoryse zachovala podnes a vytvára charakteristickú siluetu Budatínskeho zámku. Pôvodne kráľovskú pevnosť získal začiatkom 14. storočia Matúš Čák. S jeho výbojmi a koncepciou obrany súvisí aj opevnenie veže obranným múrom a výstavba obytného paláca v priestore opevnenia. S výnimkou južnej strany obranný múr tvorí dodnes obvod zámku.

Hrozba tureckého nebezpečenstva, ale najmä vnútorných bojov a stavovských povstaní, prispeli v prvej polovici 17. storočia k výstavbe nového renesančného opevnenia, ktoré spevnili bastiónmi a zabezpečili priekopou v severovýchodnom predhradí. V tom čase už gotická pevnosť, prebudovaná na pohodlné renesančné sídlo, spĺňala požiadavky pohodlného bývania a strediska hospodárskeho podnikania i modernej vojenskej techniky.

Posledná a najvýznamnejšia stavebná úprava, ktorá dala hradu dnešný vzhľad, je z rokov 1922 až  1923. Vychádzala z historizujúco-romantických motívov a uplatnila sa najmä v juhozápadnom krídle, kde vznikla priestranná reprezentačná sála a vstupné priestory. Čákiovci čerpali zo starších vzorov goticko-renesančných feudálnych stavieb, čo sa prejavilo najmä pri úprave stropov a obložení miestností.

zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Budat%C3%ADnsky_z%C3%A1mok

Ak Vás článok, alebo akcia zaujala, "olajkujte" ju alebo ju zdieľajte na Facebook-u. Takto aj Vy môžete pomôcť kultúrnym a športovým akciám v Žilinskom kraji a informovať svojich priateľov.
1 Komentár
  1. Kozmo povedal

    Vážená autorka, zaujal ma Váš článok o Budatínskom hrade. Obdivujem, že sprostredkujete zaujímavé miesta Horného považia a Kysúc. Mám niekoľko výhrad k informáciám, ktoré tu uvádzate : objekt je BUDATÍNSKY HRAD nie zámok ako si väčšina ľudí myslí. Pôvodná veža slúžila nielen ako strážna, ale aj mýtna (viedla tu obchodná cesta). Prvé zmienky o hrade sú z roku 1321, teda prvá polovica nie druhá. Taktiež aj prestavba kedy vznikli nové časti prebieha v 18.storočí (tzv. Barokový palác a kaplnka).
    Pevne verím, že pri písaní článku ste nevychádzali len z wiki, ale aj navštívili tento objekt, ktorý je stále reštaurovaný, aby poskytol čo najväčší pozitívny ohlas u návštevníkov nielen z okolia.

Zanechaj odpoveď

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená