Kaštieľ Radoľa

0

Kaštieľ Radoľa  patrí  medzi  najstaršie  kultúrne pamiatky na Kysuciach.  Poznatky  z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia.

Zachovaný kaštieľ v Radoli predstavuje renesančný typ zemianskeho sídla a pôvodne bol zrejme opevnený hradobným múrom. Objavená bola i pôvodná renesančná omietka. Od 19. storočia do roku 1977 slúžil kaštieľ na obytné účely. Po rekonštrukcii kaštieľa tu je od roku 1983 sprístupnená stála expozícia Kysuckého múzea v Čadci. Na prízemí kaštieľa sa nachádza expozícia Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek. Sú tu zaujímavé exponáty, ktoré pochádzajú z obdobia paleolitu až po dobu rímsku ako je zub – stolička z mamuta, rozličné úlomky pracovných nástrojov, keramika či nálezy so sídliska ľudu púchovskej kultúry V Lopušných Pažitiach. Prekvapením pre všetkých návštevníkov je replika mamutieho mláďaťa. Návštevníci tu môžu vidieť kópiu jedinečnej kostenej plastiky – madony pochádzajúcej z deštrukcie kostola na Koscelisku. Jej výška je 84 mm., zhotovená bola vo Francúzsku alebo v Nemecku pravdepodobne v 14. storočí.

Na poschodí je od roku 2002 novootvorená expozícia Meštianske bývanie na Kysuciach. cieľom ktorej je prezentovať dejiny dvoch najstarších miest na Kysuciach -Kysuckého Nového Mesta a Čadce.
foto:www.alpinka.sk

http://www.kysuckemuzeum.sk/index.php/expozocie-muzea/kastiel-radola/214–katief-radofa

Kontakt : 
Tel: +041 41 4212505
Fax: +041 41 4335290
E-mail: kastiel@kysuckemuzeum.sk

Ak Vás článok, alebo akcia zaujala, "olajkujte" ju alebo ju zdieľajte na Facebook-u. Takto aj Vy môžete pomôcť kultúrnym a športovým akciám v Žilinskom kraji a informovať svojich priateľov.

Zanechaj odpoveď

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená