Máj v Mestskom divadle Žilina

0

 

Festivalový ročník Nová dráma /New drama 2017 v Bratislave bude aj s účasťou Mestského divadla Žilina, ktoré sa 11. mája predstaví v súťažnej časti festivalového programu s hrou Ídomeneus, /autor Roland Schimmelpfennig, réžia Eduard Kudláč/. V zákulisí Mestského divadla Žilina bude na pozadí májových predstavení prebiehať príprava poslednej divadelnej inscenácie sezóny 2016/2017. Tvorivý tím pod vedením režiséra Ľubomíra Vajdičku uvedie na žilinských doskách v júnovej premiére hru Davida Gieselmanna – Holuby. Dráma úspešného súčasného nemeckého autora s drsným čiernym humorom a sarkazmom opisuje prelomový okamih v živote top manažéra a vlastníka firmy, keď sa rozhodne, že zmení hektickosť a zložitosť za pokoj a jednoduchosť. Bol impulzom k zmene útek pred obchodnými záväzkami, rodinou a vzťahmi alebo iba jednoduchá túžba „konečne žiť“? Alebo to boli všetky tieto dôvody spolu? V júnovej premiére hry sa dozvieme odpoveď.

Májový program je k dispozícii na našej webovej stránke a okrem domácich predstavení sú naplánované dva pozoruhodné nedeľné koncerty, o ktorých Vás stručne informujeme:

KONCERT VÝZNAMNÉHO SLOVENSKÉHO DIRIGENTA, KLAVIRISTU A SKLADATEĽA PETRA BREINERA:

Peter Breiner a TRIANGO / 7.5.2017 o 19.00

Triango je unikátny projekt klaviristu, skladateľa a dirigenta Petra Breinera, jazzového huslistu Stana Palúcha a všestranného akordeonistu Borisa Lenka. Kmeňovým repertoárom tria je pôsobivá zmes tanga a jazzových improvizácií. Je výsledkom detailného výskumu a tvorivého vkladu, ktorým Triango obohacuje klasické kompozície bratov De Carovcov, Villolda, Gobbiho a Piazzollu. Najnovším hudobným projektom Trianga sú Slovenské tance – jazzové úpravy slovenských ľudových piesní. Slovenské tance sú v pôvodnej podobe vyše deväťdesiat minútovou orchestrálnou suitou šestnástich symfonických tancov, ktorú skomponoval Peter Breiner. Triango s hosťujúcim multiinštrumentalistom Milanom Rendošom uvedie ich skrátenú komornú jazzovú úpravu.

KONCERTNÉ UVEDENIE KULTOVÉHO SLOVENSKÉHO MUZIKÁLU CYRANO Z PREDMESTIA:

Cyrano z predmestia / 14.5.2017 o 18.00

Koncertné uvedenie hudby z muzikálu Cyrano z predmestia v podaní 25-členného Art Music Orchestra so sólistami Divadla Novej scény a v spolupráci so Speváckym zborom Lúčnica bude veľkolepou hudobnou poctou “prvej slovenskej rockovej opere“. Marián Varga a Pavol Hammel, s textármi Kamilom Peterajom a Jánom Štrasserom, vytvorili nadčasové dielo pred štyridsiatimi rokmi. Premiéra muzikálu v Divadle Nová scéna bola mimoriadnou udalosťou a úspechom a to, čo nastalo potom, označil Kamil Peteraj ako „šialenstvo“, keď diváci preliezali načierno cez orchester, pretože muzikál bol stále beznádejne vypredaný.

autori: Marián Varga, Pavol Hammel, Kamil Peteraj, Ján Štrasser, libreto: Alta Vášová, účinkujú:

Art Music Orchestra, 25 členný tanečný orchester so svojimi sólistami, spevácky zbor Lúčnica, sólisti Divadla Nová scéna : Mirka Partlová, Ján Slezák, Patrik Vyskočil, moderátor: Roman Bomboš, hudobné naštudovanie: Mgr. art. Marek Bielik.

Ďakujeme Vám za spoluprácu a tešíme sa na Vašu skorú návštevu v Mestskom divadle Žilina.

Dagmar Košťanová a tím Mestského divadla Žilina

PROGRAM DIVADLA NA MÁJ NÁJDETE TIEŽ TU

Ak Vás článok, alebo akcia zaujala, "olajkujte" ju alebo ju zdieľajte na Facebook-u. Takto aj Vy môžete pomôcť kultúrnym a športovým akciám v Žilinskom kraji a informovať svojich priateľov.

Zanechaj odpoveď

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená