hiking boots close-up. girl tourist steps on a logVýber správnej turistickej obuvi chvíľku potrvá, najmä, ak to s hikingom myslíte vážne. Turistické topánky je potrebné zosúladiť s tým, ako a kde chodíte na túry. Pred zaviazaním šnúrok pred prvou výpravou, sa uistite, že vám perfektne sedia.


Ponuka turistických topánok je dnes naozaj široá. Od ultraľahkých trailových topánok až po horolezeckú, profesionálnu obuv, s ktorou zdoláte tie najvyššie vrchy. Poďte sa s nami začítať, aké komponenty zvážiť pri výbere, prečo je dôležitý zvršok, podrážka, medzipodošva, podošva a ďalšie časti obuvi. S padnúcim párom topánok dosiahnete svoje hikingové ciele a vyhnete sa otlakom.
Typy turistických topánok
Na trhu s turistickou obuvou existujú aspoň tri druhy obuvi do hôr. Nízke modely s flexibilnou medzipodrážkou sú vynikajúce na dennú turistiku. Ak sa nechystáte na náročné vyšľapy s ťažkým batohom, krátku túru prírodou zvládnete aj v kvalitných  trailových bežeckých botaskách, ktoré sú prispôsobené terénu a behu na dlhé vzdialenosti.

Náš tip: Vyberte si dámska obuv na turistiku aj na iné príležitosti na jednom mieste, rýchlo a pohodlne.
Trekingové modely už majú stredný až vysoký strih, sú určené na celodenné túry alebo krátke výlety s ľahším batohom.
Obuv určená na túry s ťažkým batohom a náročnejšie terény, má vysoký strih, obopína členky a tak poskytuje oporu. Tento typ topánok už má aj tuhšiu medzipodrážku.


Ako vybrať zvršok turistických topánok?

Materiál obuvi ovplyvňuje jej hmotnosť, priedušnosť, odolnosť a vodeodolnosť. A teda aj to ako sa v topánke cítite. Pohorky sa vyrábajú zo syntetického materiálu, kože alebo kombinácie syntetiky a kože.

 • 1. Syntetické materiály sú:
  • ľahšie, prispôsobujú sa nohe a rýchlejšie schnú, sú lacnejšie a v kombinácii s kvalitnou membránou aj nepremokavé
  • medzi ich nevýhody patrá obmedzená životnosť, menšia odolnosť a nižšia priedušnosť
 • 2. Kožené topánky:
  • sú odolné a majú výrazne dlhšiu životnosť, takisto sú prirodzene nepremokavé, ideálne na nosenie ťažkého nákladu
  • problémom môže byť vyššia hmotnosť obuvi, nižšie priedušnosť a vyššia cena


Spodné časti turistických topánok

Medzipodošva v pohorkách je veľmi dôležitá, pretože poskytuje odpruženie, tlmí dopady chodidiel, chráni pred nárazmi a do značnej miery určuje tuhosť topánky. Pevné topánky sú na dlhé túry po skalnatom, nerovnom teréne nevyhnutné a poskytnú vám väčší komfort a stabilitu. Najbežnejšími materiálmi medzipodošvy patrí:

 • EVA (etylénvinylacetát), je ľahší a lacnejší a má rôznu hustotu, aby topánka poskytovala najväčšiu oporu v prednej časti chodidla a miestach, kde je to viac potrebné.
 • Polyuretán je vo všeobecnosti pevnejší a odolnejší a používa sa najmä pre horolezeckých a expedičných topánkach na dlhé a náročné túry.

spodne casti turistickych topanok

Vonkajšia podrážka turistických topánok

Podrážka, ktorú na topánke vidíte, je vyrobená z gymy. Kvalitný materiál zvyšuje odolnosť topánky a pomáha vám pri pohybe ako na hladkom, tak aj na nerovnom, rôznorodom povrchu. Podrážky majú rôzne vzory a môžu obsahovať aj výstupky, ktoré poskytujú trakciu. Hlbšie a hrubšie výstupky sa používajú pri horolezeckých a expedičných topánkach na dlhé a náročné trhy. 
Správna veľkosť a váš dobrý pocit sú nevyhnutné


Turistická obuv nesmie byť tesná a musí vám poskytnúť dostatok miesta na prsty. Topánky vždy skúšajte na konci dňa s ponožkami. Ak si nie ste istý veľkosťou, nohu si odmerajte a zistené rozmery vždy porovnájte s tabuľkou výrobcov. Pri nakupovaní online zvážte značku, ktorú ste už nosili. Väčšina výrobcov topánok má tendenciu v priebehu času používať konzistentný model chodidiel, takže strih bude pravdepodobne podobný.
Ak ste si už svoj model vybrali, obzrite sa aj po páre pre svojho partnera https://answear.sk/k/on/obuv a užívajte si spoločné chvíle na čerstvom vzduchu.

Reklamný článok