Pamätná izba Janka Palárika – Raková

0

Je umiestnená v budove kultúrneho domu. Otvorená bola r. 1972 pri 150. výročí jeho narodenia. Pamätná izba Jána Palárika v Rakovej je venovaná významnému rodákovi a jej zameranie vystihuje názov výstavy “JÁN PALÁRIK – ŽIVOT A DIELO”. Ján Palárik sa narodil v chudobnej učiteľskej rodine 27.apríla 1822 a zomrel 7.decembra 1870 v Majcichove, kde je aj pochovaný a zriadili mu tiež pamätnú izbu. Ján Palárik bol nielen národný buditeľ a katolícky kňaz, ale aj dramatik a autor viacerých slovenských učebníc. Medzi jeho najznámejšie dramatické diela patrí napríklad DROTÁR alebo DOBRODRUŽSTVO PRI OBŽINKOCH.

Na počesť tohto kňaza, dramatika a publicistu sa tu koná každý rok súťažná prehliadka ochotníckych divadiel s názvom Palárikova Raková. Návštevu pamätnej izby je potrebné vopred dohodnúť na Obecnom úrade v Rakovej
foto: webnoviny.sk

Kontakt : tel. č.: 041/434 10 55

http://www.mestocadca.sk/sport-a-turistika/turisticky-sprievodca-po-kysuciach.html

http://www.slovakiaguide.sk/pamiatka-pamatna-izba-jana-palarika-rakova

 

Ak Vás článok, alebo akcia zaujala, "olajkujte" ju alebo ju zdieľajte na Facebook-u. Takto aj Vy môžete pomôcť kultúrnym a športovým akciám v Žilinskom kraji a informovať svojich priateľov.

Zanechaj odpoveď

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená