Program Mestského divadla Žilina – marec

0

 

 

PIATOK 9 18:00 / VEĽKÁ SÁLA / 18+ / VEREJNÁ GENERÁLKA  TRIKY FET A MAKAČI
KOMÉDIA / TEXT MOHAMED ROUABHI / RÉŽIA EDUARD KUDLÁČ

SOBOTA 10 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 18+ / PREMIÉRA  TRIKY FET A MAKAČI
KOMÉDIA / TEXT MOHAMED ROUABHI / RÉŽIA EDUARD KUDLÁČ

STREDA 14 10:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ / 130 MIN SMRŤ SA VOLÁ ENGELCHEN
DRÁMA / TEXT LADISLAV MŇAČKO / RÉŽIA TOMÁŠ PROCHÁZKAAH

ŠTVRTOK 15 19:00 / VEĽKÁ SÁLA   HUDBA SVETA ŽILINA 2018
FESTIVAL WORLD MUSIC

PIATOK 16 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ / 90 MIN SMITH & WESSON
KOMÉDIA / TEXT ALESSANDRO BARICCO / RÉŽIA ANTON ŠULÍK

SOBOTA 17 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 18+ / 90 MIN SEXUÁLNA PERVERZITA V CHICAGU
KOMÉDIA / TEXT DAVID MAMET / RÉŽIA JÁN ŠTRBÁKAH

UTOROK 20 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ / 95 MIN / HOSŤ HRÁČI
KOMÉDIA / TEXT N.V. GOGOĽ / RÉŽIA LUKÁŠ BRUTOVSKÝ

STREDA 21 19:00 / ŠTÚDIO / 18+ / 105 MIN NEZNESITEĽNE DLHÉ OBJATIA
DRÁMA / TEXT IVAN VYRYPAJEV / RÉŽIA EDUARD KUDLÁČ

ŠTVRTOK 22 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ / 90 MIN KONFETY
KOMÉDIA / TEXT INGRID LAUSUND / RÉŽIA ROMAN MAROŠAH

PIATOK 23 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 18+ / 90 MIN OPITÍ
KOMÉDIA / TEXT IVAN VYRYPAJEV / RÉŽIA EDUARD KUDLÁČ

SOBOTA 24 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 18+   TRIKY FET A MAKAČI
KOMÉDIA / TEXT MOHAMED ROUABHI / RÉŽIA EDUARD KUDLÁČ

NEDEĽA 25 19:00 / VEĽKÁ SÁLA  VITAJTE DOMA S JOZEFOM VAJDOM
TALKSHOW / MODERUJE SOŇA MÜLLEROVÁ

PONDELOK 26 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 18+ / HOSŤ 3T V DIVADLE
HERECKÉ IMPROVIZÁCIE

UTOROK 27 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ / 90 MIN  ILÚZIE
TRAGIKOMÉDIA / TEXT IVAN VYRYPAJEV / RÉŽIA EDUARD KUDLÁČ

STREDA 28 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ / 150MIN/ HOSŤ ZDRAVÝ NEMOCNÝ- KAREL RODEN
KOMÉDIA / TEXT J.B.P.MOLIЀRE RÉŽIA

STUDIO DVA

ŠTVRTOK 29 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ / 60 MIN ÍDOMENEUS
DRÁMA / TEXT ROLAND SCHIMMELPFENNIG / RÉŽIA EDUARD KUDLÁČ

HOSŤUJEME

STREDA 14 19:00 / SKD MARTIN / 15+ / 90 MIN HOLUBY
KOMÉDIA  / TEXT DAVID GIESELMANN / RÉŽIA ĽUBOMÍR VAJDIČKA

STREDA 28 16:00 / DK LIPTOVSKÝ HRÁDOK / 15+ / 90 MIN HANA (HOMMAGE À HEGEROVÁ)
HUDOBNÁ INSCENÁCIA  / TEXT PETER PAVLAC / RÉŽIA ANTON ŠULÍK

ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ

PREMIÉRA

TRIKY, FET A MAKAČI

Mohamed Rouabhi je francúzsky dramatik a režisér alžírskeho pôvodu, ktorý má doteraz na konte dvanásť hier a dlhodobo sa venuje hraniu, písaniu a réžii vo Francúzsku. Triky, fet a makači, to je gangsterská komédia v štýle a poetike filmov Quentina Tarantina o piatich rozdielnych týpkoch s jedným spoločným cieľom. Bláznivá komédia o peniazoch, diere v stene a svojráznych chlapíkoch s nevyberaným slovníkom a dosť nevyrovnaným čchi. Partia zlodejov sa rozhodne dokončiť jednu starú fušku. Pre drsných mužov so skúsenosťami  by to nemal byť problém. Odpratať mŕtvolu, zohnať zbíjačku, vybaviť pár telefonátov a zbaliť Pamelu však nebude také ľahké.  ÚČINKUJÚ: B. Zachar, M. Koleják, J. Dobrík, D. Uzsák, M. Tomasy, B. Bačo,  A.Nováková.  RÉŽIA: Eduard Kudláč. V hre sú použité expresívne výrazy.

KONCERT

HUDBA SVETA ŽILINA 2018

Festival world music začína svoj štvrtý ročník v Mestskom divadle folklórom pyrenejského polostrova, ktorého temperament, ale aj nostalgiu predvedú dve hudobné formácie. Ako prvá zaznie česká, prevažne ženská kapela s názvom BraAgas, ktorá má v obľube folklór z rôznych krajín sveta. V spojení s nepárnym metrom, spevnou melodikou a etnickými nástrojmi, prinesú zaujímavú hudobnú fúziu. Vrcholom večera bude Flaco de Nerja Ensamble, kedy si publikum bude môcť vychutnať spojenie tradičného a moderného flamenca plného temperamentného rytmu, melancholických melódií a vášnivého tanca pochádzajúcich z Andalúzie.

HOSŤ SLOVENSKÉ KOMORNÉ DIVADLO MARTIN

HRÁČI

Podvod ako životný štýl – podvádzanie ako zamestnanie, umenie, zmysel života. Gogoľova inteligentná komédia bez kladnej postavy ponúka nielen spoločensko-kritický obraz sveta, v ktorom nie je miesto pre morálne ideály, ale aj tragikomický príbeh ľudskej ambicióznosti. Vďaka svojmu pragmatickému, cynicky priamemu jazyku je otvorená súčasným interpretáciám. ÚČINKUJÚ: M. Geišberg, T. Grega, D. Žulčák, J. Kysel, J. Kožuch, T. Mischura, M. Gazdík, T. Tomkuljak, K. Čičmanec. RÉŽIA: L. Brutovský.

TALKSHOW

VITAJTE DOMA S JOZEFOM VAJDOM

Obľúbená Soňa Müllerová tentokrát  uvíta vo svojom kresle pre hostí sympatického všestranného divadelného, filmového a dabingového herca Jozefa Vajdu. Vyštudoval herectvo na VŠMU. Svoju kariéru začal na doskách Novej scény a nasledovne až dodnes pôsobí v činohre Slovenského národného divadla. Hereckému povolaniu sa venuje neuveriteľných 40 rokov.

Hudobným hosťom večera bude multižánrové akustické duo Kráľová & Kompas.

HOSŤ

3T V DIVADLE

Majstri situačného a improvizačného divadla Tri tvorivé tvory  ̶  Juraj „Šoko” Tabaček, Lukáš „Pucho” Púchovský a Stanislav „Stanley” Staško opäť na našich divadelných doskách. Nová a nepredvídateľná divadelná improvizácia, spoločné dobrodružstvo hercov a divákov, cesta do krajiny fantázie a temných zákutí ľudskej predstavivosti, kde neplatia žiadne obmedzenia, premiéra a derniéra zároveň. Neopakovateľný zážitok z tvorivého procesu a vzniku predstavenia priamo pred očami divákov.

HOSŤ STUDIO DVA

ZDRAVÝ NEMOCNÝ- KAREL RODEN

Najznámejšia komédia, ktorá si berie na paškál hypochondrov a liečebné šarlatánstvo! Bohatý mešťan a vďačný zákazník všakovakých lekárov a lekárnikov Argan (KAREL RODEN) je opantaný myšlienkou, že o chvíľu zomrie. Pri sebe má ženu Belinu, ktorá striehne len na to, aby jej do náručia padol jeho majetok. Argan chce svoju dcéru Angeliku vydať za syna známeho lekára, aby mal v rodine doktora a ušetril na poplatkoch. Angelika však túži po inom mužovi, a tak sa jej láske pokúsia pomôcť Arganov brat Berald a komorná Toaneta. Spolu sa budú snažiť priviesť zdravého nemocného Argana aj k rozumu. RÉŽIA: Jakub Maceček

———————————————————————————————————————————

LADISLAV MŇAČKO

SMRŤ SA VOLÁ ENGELCHEN

Počas druhej svetovej vojny vypálilo komando SS moravskú obec Ploština. Ladislav Mňačko bol ako mladý partizán svedkom týchto udalostí. V jeho najznámejšom protivojnovom románe Smrť sa volá Engelchen autor znovu rozpráva svoj príbeh prostredníctvom mladého partizána Voloďu. Spočiatku dobrodružný partizánsky život je osudovo pretkaný láskou k záhadnej Marte. Po vojne treba chytiť vinníkov, lenže vojna nemá víťazov a porazených. Čo nakoniec spasí zranené duše? ÚČINKUJÚ: M. Koleják, M. Tomasy, B. Bačo, J. Dobrík, I. Kubáčková, A. Nováková, T. Peršić, I.Pagáčová, D. Uzsák. RÉŽIA: Tomáš ProcházkaAH.

A.BARICCO

SMITH & WESSON

Silný príbeh vyrozprávaný cez majstrovské dialógy diváka pobaví a dojme zároveň. Okolnosti našich hrdinov  donútia podstúpiť riziko a zažiť najväčšie dobrodružstvo, v ktorom ide o ľudský život. Smith a Wesson, dvaja menovci slávnych výrobcov zbraní, žijú utiahnuto pred svetom v blízkosti mohutných Niagarských vodopádov. Prvý je neúspešný vynálezca, ktorý sa pomocou štatistických tabuliek snaží vytvoriť metódu predpovedania počasia, druhý je znalec rieky, ktorý spod vodopádov vyťahuje telá samovrahov. Do ich uzavretého sveta vstúpi mladá novinárka Rachel. Vďaka nej si uvedomia, že ešte majú sny, a spoločne sa pokúsia zmeniť prosté prežívanie na zmysluplnú existenciu. ÚČINKUJÚ: B. Bačo, M. Tomasy, I. Pagáčová, A. Nováková. RÉŽIA: Anton Šulík.

DAVID MAMET

SEXUÁLNA PERVERZITA V CHICAGU

Kontroverzná, provokatívna a štipľavo-vtipná čierna komédia o tom, ako sa navzájom duševne a telesne mrzačíme. Šteklivá inscenácia rozpráva o kvartete hrdinov, ktorí sa zábavou, sebavedomým jazykom a snahou vybočiť z normy bráni pred zlyhaním v láske. Rafinovane a najradšej bez záväzkov sa snažia ovládať svoju žiadostivosť a túžby. Akékoľvek hlbšie vzťahy sú už vopred odsúdené na zánik. Ich sexuálne úlety a energia výrečnosti len maskujú osamelosť a neschopnosť naozajstných citov. Zvodca Bernie a jeho nesmelý kolega Danny si nenechajú ujsť jedinú príležitosť na to, ako zbaliť nejakú babu. A aj keď sa zdá, že sa staneme svedkami budovania nejakého vzťahu, vlastným pričinením hrdinov nakoniec nemá šancu na prežite. ÚČINKUJÚ: I. Kubáčková, I. Pagáčová, J. Dobrík, M. Koleják. RÉŽIA: Ján Štrbák AH.

I.VYRYPAJEV

NEZNESITEĽNE DLHÉ OBJATIA

Príbeh tohto textu pripomína poviedkový film, kde sa prelínajú osudy štyroch hrdinov, žijúcich v New Yorku (z toho traja sú imigranti). Američan Charlie a Poľka Monika sú mladomanželia. Monika je tehotná, neoznámi to Charliemu a rozhodne sa ísť na potrat. Odvtedy sa ich vzťah komplikuje, manželia prežijú kritickú konfrontáciu a rozhodnú svoj vzťah ukončiť. Medzitým do New Yorku prichádza Kryštof z Prahy, momentálne žijúci v Berlíne. Ide do odporúčanej vegánskej reštaurácie, kde náhodne stretáva Emmy. Preskočí iskra a strávia spolu noc ako aj ďalšie dni a noci. Všetci hrdinovia sa potom ocitajú na starom kontinente, v Berlíne. Robia chybu za chybou, zápasia so životom a smrťou, odpúšťajú si a zbližujú sa. ÚČINKUJÚ:  I.Kubáčková, M. Tomasy , I. Pagáčová, J. Dobrík.  RÉŽIA: Eduard Kudláč.

  1. LAUSUND

KONFETY 

Vtipná, satirická komédia o mediálnej pretvárke a odpútavaní pozornosti. Päť moderátorov priemernej televízie Bomba oslavuje 10. výročie svojho vzniku. Počas oslavy sa objavujú ich vnútorné frustrácie z negatívnych správ a senzácií, ktoré každodenne pomocou overených trikov predávajú divákom. Celý večer sa snažia prostredníctvom estrádnych scénok a kúziel odpútať od práce, v ktorej dominuje viac forma než obsah. Mediálna tvár je len povrch, pod ktorou sa skrýva to, čo žiadny smrteľník neobjaví.  Kúzlo moderátorov, čarovné slovíčka, trefne upozorňujú hlavne na to, že dnešný konzumný svet je len jedna veľká ilúzia. ÚČINKUJÚ: J. Dobrík, I. Kubáčková, M. Koleják, I. Pagáčová, B. Bačo. RÉŽIA: Roman Maroš AH.

I.VYRYPAJEV

OPITÍ

Obyčajní ľudia, opantaní chvíľou slobody a pravdy, prežívajú v alkoholickom opojení momenty, ktoré posúvajú hranice, menia ich životy a vytvárajú množstvo komických, no mrazivo úprimných situácií. Na dne pohárika sa ukrýva tá najzákladnejšia túžba. Túžba po láske, pravde, po niečom ozajstnom a intenzívnom. Hra Opití je jedinečným a odvážnym pokusom pozrieť sa na človeka v momente, keď sa cíti zraniteľne a božsky zároveň. V momente opojenia ducha a oslobodenia mysle – pretože stúpajúce množstvo vypitého alkoholu robí z obyčajných ľudí prorokov, schopných vidieť pravdu a aspoň nachvíľu sa dotknúť skutočnosti.

ÚČINKUJÚ:  A. Nováková, B. Zachar, T. Peršić, L. Jašková, P. Oszlík,  J. Dobrík, I. Kubáčková, B. Bačo, K. Sihelská, M. Tomasy, M. Režný,  I. Pagáčová. RÉŽIA: Eduard Kudláč.

I.VYRYPAJEV

ILÚZIE

Spolu s hercami prechádzame príbehmi dvoch manželských párov, ktorí sa pred smrťou vyznávajú zo vzájomných citov a rekapitulujú svoj končiaci sa život. Realita sa prelína s ilúziami. Má vôbec zmysel znovu interpretovať svoj život? Je láska silnejšia než smrť? Existuje niečo nemenné v tomto studenom vesmíre? Predsa len musí byť niečo stále, pretože odkiaľ by sa potom vzala nestálosť? ÚČINKUJÚ: I. Pagáčová, I. Kubáčková, J. Dobrík, M. RežnýAH. RÉŽIA: Eduard Kudláč.

 

  1. SCHIMMELPFENNIG

ÍDOMENEUS

Jeden z najuvádzanejších súčasných nemeckých dramatikov R. Schimmelpfennig oživuje antický mýtus o krétskom kráľovi Ídomeneovi, ktorý sa po desiatich rokoch vojny vracia víťazne domov z vyplienenej Tróje. Blízko krétskych brehov však zastihne jeho loďstvo silná búrka a on, aby sa zachránil, prisľúbi obetovať božstvám mora prvú živú bytosť, ktorú na Kréte stretne. Keď však na jedinej lodi, ktorá sa v búrke nepotopí, pristane na domovskom brehu, prvý, koho uvidí, je jeho vlastný syn Idamantes. Obrazmi vášne, zrady a krvavej obety nečakane preblesne prekvapivý humor. Alternatívne verzie príbehu, ktoré sa dopĺňajú alebo si navzájom protirečia, sa na javisku vynárajú prostredníctvom mnohohlasého zboru, ktorý evokuje antický chór. Účinkujú: B. Bačo, J. Dobrík, T. Peršić, A. Nováková, I. Kubáčková, M. Koleják, D. Uzsák, E. Moresová, I. Pagáčová, M. Tomasy, B. Zachar. RÉŽIA: Eduard Kudláč.

PREDAJ A REZERVÁCIA VSTUPENIEK

PONDELOK – PIATOK 16:30 – 18:00 / v deň predstavenia do 18:45

SOBOTA – NEDEĽA 18:00 – 18:45  v prípade predstavenia

MOBIL 0903 510 671 / 0905 528 027 /0911 148 446

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ak Vás článok, alebo akcia zaujala, "olajkujte" ju alebo ju zdieľajte na Facebook-u. Takto aj Vy môžete pomôcť kultúrnym a športovým akciám v Žilinskom kraji a informovať svojich priateľov.

Zanechaj odpoveď

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená