Program Mestského divadla Žilina – SEPTEMBER

0

Po divadelných prázdninách Mestské divadlo Žilina znovu otvára svoje priestory do novej, 26. sezóny. V druhom polroku 2017 dovršuje dvadsaťpäť rokov svojej novodobej existencie. Je potrebné povedať, že tých 25 rokov bolo naplnených hľadaním, kreativitou, či progresom, a z týchto kritérií a nárokov neustupujeme ani teraz v novej divadelnej sezóne 2017/18.

PROGRAM SEPTEMBER – 26. DIVADELNÁ SEZÓNA 2017/2018

www.divadlozilina.eu 

VSTUPENKY SI MÔŽETE REZERVOVAŤ NA TEL. Č.: 0905 528 027, 0911 148 446, 0903 510 671

email: badarova@divadlozilina.eu, hubocanova@divadlozilina.eu, benkova@divadlozilina.eu

 

3T V DIVADLE

Majstri situačného a improvizačného divadla Tri tvorivé tvory  ̶  Juraj „Šoko” Tabaček, Lukáš „Pucho” Púchovský
a Stanislav „Stanley” Staško opäť na našich divadelných doskách. Nová a nepredvídateľná divadelná improvizácia, spoločné dobrodružstvo hercov a divákov, cesta do krajiny fantázie a temných zákutí ľudskej predstavivosti, kde neplatia žiadne obmedzenia, premiéra a derniéra zároveň. Neopakovateľný zážitok z tvorivého procesu a vzniku predstavenia priamo pred očami divákov.

 

KONFETY  I. LAUSUND

Satirická komédia o mediálnej pretvárke a odpútavaní pozornosti. Päť moderátorov priemernej televízie Bomba oslavuje 10. výročie svojho vzniku. Počas oslavy sa objavujú ich vnútorné frustrácie z negatívnych správ a senzácií, ktoré každodenne pomocou overených trikov predávajú divákom. Celý večer sa snažia prostredníctvom estrádnych scénok a kúziel odpútať od práce, v ktorej dominuje viac forma než obsah. Slovenská premiéra. Účinkujú: J. Dobrík, I. Kubáčková, M. Koleják, I. Pagáčová, B. Bačo. Réžia: Roman Maroš AH.

 

KONCERT

NOVÝ KONCERT FRagile

FRAGILE je slovenská vokálna skupina zložená z populárnych osobností, známych z rôznych televíznych seriálov, divadelných, muzikálových produkcií či TV šou. Bez použitia hudobných nástrojov, teda a cappella, skupina FRAGILE interpretuje známe rock/pop/jazzové hity svetových umelcov. Ich najväčšou prednosťou sú tituly súčasnej populárnej hudby. Hitom svetových autorov a interpretov dávajú svojou kreativitou a hravosťou novú tvár. Ich predstavenia sú plné nielen výbornej hudby, ale aj skvelého humoru, vďaka ktorým zažijete neopakovateľný večer plný jedinečnej zábavy.
Fragile tvoria: Braňo Kostka, Soňa Norisová, Jana Golis, Helena Krajčiová, Svetlana Rymarenko, Slavo Košecký, Martin Madej a Jožo Hečko. Alternujúcimi členmi skupiny sú: Peter Lacho, Daniela Tomešová a Karolína Majerníková.

HANA (HOMMAGE À HEGEROVÁ) P. PAVLAC

Pôvodná slovenská hra s piesňami Hany Hegerovej. Príbeh nás zavedie do zákulisia divadla, ktoré pripravuje večer o Hane Hegerovej. Hlavná hviezda súboru sa však nečakane rozhodne z divadla odísť. V predstavení ju má narýchlo nahradiť mladá absolventka herectva z hlavného mesta a jej príchod rozvíri zdanlivo pokojné provinčné vody. Našou inscenáciou chceme vzdať hold Hane Hegerovej, ktorá profesionálnu dráhu začala práve na doskách žilinského divadla. Svetová premiéra. Účinkujú: L. Lužinská AH, V. Strapková AH, M. Tomasy, B. Zachar, B. Bačo, D. Uzsák, J. Oľhová, K. Holešová AH, M. Vyšinská AH, P. Hanuliaková AH. Réžia: Anton Šulík.

 

JASNE, V POHODE S. VOLLMANNOVÁ

Autorská inscenácia mladej režisérky je výpoveďou generácie stratenej niekde medzi vysokou školou a tridsiatkou. S prácou a bez bytu alebo naopak. Napriek tomu, že sú oficiálne dospelí, pokračujú v študentskom živote spolubývajúcich. Ich slovník a životné postoje nevyberaným spôsobom prezrádzajú, že sú stále stratení. Vo vzťahoch, v láske, v práci, na internete. Aj keď možno nie je všetko v pohode (a už vôbec nie jasné), táto štvorica je napriek všetkému stále nerozlučná. Účinkujú: M. Halcinová AH , A. Nováková, M. Kvietik AH , M. Tomasy. Réžia: Silvia Vollmannová AH.

 

HOSŤ

DIVADLO ARÉNA BRATISLAVA – TISO

Monológ muža, ktorý je považovaný za najtragickejšiu a najkontroverznejšiu postavu slovenských dejín. Spoveď jediného prezidenta satelitného Slovenského štátu v podaní Mariána Labudu ml. Dr. Jozef Tiso bol nesporne najtragickejšou postavou slovenských dejín. Kresťan a katolícky kňaz, ktorý zasvätil svoj život viere, ideálu, službe národu a neskôr slovenskej štátnosti. V mene svojho ideálu sa spojil s fašistami, nechal okradnúť 72 000 slovenských židov, zbaviť ich občianskych a ľudských práv a deportovať za hranice. Väčšina z nich bola zavraždená v koncentračných táboroch. Pred národným súdom, ktorý ho odsúdil na trest smrti, odmietol zodpovednosť, necítil vinu a neprejavil ľútosť. Účinkujú: Marián Labuda ml., Martin Hronský, Elo Romančík,  René Schleifer, Ján Cibula, Oliver Asztalos, Martin Pallay, Sáva Ondriáš, Spevácky zbor Technik pod vedením Petry Torkošovej a Juraja Jartima. Réžia: Rastislav Ballek.

HOLUBY  D. GIESELMANN

Situačná komédia Davida Gieselmanna je sondou do vzťahov skupiny ľudí, ktorých spájajú ekonomické a rodinné väzby a každodenný stereotyp. Bohatý muž, majiteľ a šéf prosperujúcej firmy by mohol byť spokojný so sebou a dosiahnutým spoločenským statusom. Raz sa však rozhodne, že si splní svoje tajné želanie a zmizne.  Chce sa stať novým a šťastnejším človekom, ktorý sám a v ústraní chová holuby. Jeho rozhodnutie spustí sled udalostí a groteskných situácií gradujúcich ad absurdum.  Účinkujú: I. Pagáčová, B. Bačo, D. Uzsák, T. Peršić, M. Tomasy, J. Dobrík, A. Nováková, J. Oľhová. Réžia: Ľubomír Vajdička AH

 

SEXUÁLNA PERVERZITA V CHICAGU D. MAMET

Štipľavá komitragédia o vzťahoch, láske, sexe, samote a prázdnote. Kvarteto hrdinov sa zábavou a sebavedomým jazykom bráni pred zlyhaním v láske a pred samotou. Akékoľvek hlbšie vzťahy sú už vopred odsúdené na zánik. Sexuálne úlety len maskujú osamelosť, strach pred zlyhaním a neschopnosť naozajstných citov. Slovenská premiéra. Účinkujú: I. Kubáčková, I. Pagáčová, M. Koleják , J. Dobrík. Réžia: Ján Štrbák AH

 

TALKSHOW

VITAJTE DOMA S JURAjom kemkom

Hosťom šarmantnej moderátorky Soni Műllerovej bude slovenský divadelný, filmový a dabingový herec Juraj Kemka. Študoval na VŠMU v Bratislave spoločne s Róbertom Jakabom, Mariánom Miezgom, Lukášom Latinákom. Pôsobí v divadle Astorka Korzo ’90. Okrem účinkovania v divadle a televízii pôsobí aj v dabingu. V roku 1998 získal ocenenie DOSKY za absolventské predstavenie Na koho to slovo padne spolu s V. Kobielskym, R. Jakabom, M. Miezgom a L. Latinákom v kategórii Objav sezóny. Hudobným hosťom bude VeronikaS – Veronika Strapková.

VZKRIESENIE  D. DOUBT
Brilantná komédia plná suchého britského humoru o možnosti či nemožnosti zmysluplného príbehu – literárneho aj toho životného – v dnešnej dobe. Na Slovensku zatiaľ neznámy autor nás privádza do petrohradského vydavateľstva, kde spisovatelia a redaktori prežívajú svoje nešťastné lásky, tvorivé krízy aj existenciálne pochybnosti o zmysle života. S ironickým nadhľadom, inteligentne namiešaný koktail paradoxných situácií, ktoré autor vrství ad absurdum až k prekvapivým pointám. Účinkujú: A. Nováková, B. Zachar, J. Dobrík, B. Bačo, M. Tomasy, J. Oľhová, I. Pagáčová, M.Koleják / D. Uzsák. Réžia: Eduard Kudláč

KONCERT

MILO KRÁĽ BAND A BARBORA ŠVIDRAŇOVÁ

 

Kapela založená hercom a skvelým muzikantom a skladateľom Milom Kráľom, ktorý je televíznym divákom známy hlavne z účinkovania v seriáloch Búrlivé víno (Erik Halada), Ordinácia v ružovej záhrade, Kolonáda, Doktorka Emma, Vdova, či Nevinní… Divadelným divákom rezonuje toto meno ako záruka kvalitnej hudby, keďže divadlu sa venuje veľmi aktívne nielen ako herec ale aj autor hudby, skladateľ. Spolu s bratom Radovanom “Bady” Kráľom a herečkou a speváčkou Barborou Švidraňovou naspievali už druhý album, ktorý nahrali spolu s kapelou MILO KRÁĽ BAND. Autormi textov sú majstri slova ako Andrej Sládkovič, Ľubomír Feldek, Jožo Urban, Charles Bukowski, Edmund Rostand, Dodo Gombár, či Jakub Nvota. Prvý album nesie jednoduchý názov MILO KRÁĽ BAND, druhý vydali pod názvom TELEGRAMY. K skladbám Chýbaš, Lesbická, či Politická vznikli aj videoklipy, ktoré boli produkované pod režisérskou taktovkou Mila Kráľa.
Klávesové nástroje a spev: Miloslav “Bady” Kráľ, spev: Barbora Švidraňová, klávesové nástroje, spev, akustická gitara: Radovan Bady Kráľ , saxofón: Adam Tojčík , elektrická gitara: Michal Kulich, basgitara: Dušan Schudich, bicie: Michal Dadík.

 

ILÚZIE I. VYRYPAJEV
Nevšedná, nedivadelná a dojímavá hra o láske. Štyria mladí herci rozprávajú príbehy dvoch manželských párov, ktorí navzájom rekapitulujú svoj končiaci sa život. Spolu s hercami prechádzame príbehom ich života, v ktorom sa realita prelína s ilúziami. Má vôbec zmysel znovu interpretovať svoj život? Je láska silnejšia než smrť? Existuje niečo nemenné v tomto studenom vesmíre? Účinkujú: J. Dobrík, I. Kubáčková, I. Pagáčová, M. Režný AH. Réžia: Eduard Kudláč

 

 

OKTÓBER – PREMIÉRA

IVAN VYRYPAJEV – NEZNESITEĽNE DLHÉ OBJATIA

Hra patrí medzi autorove najnovšie texty. Príbeh tohto textu pripomína poviedkový film, kde sa prelínajú osudy štyroch hrdinov, žijúcich v New Yorku (z toho traja sú imigranti). Američan Charlie a Poľka Monika sú mladomanželia. Monika je tehotná, neoznámi to Charliemu a rozhodne sa ísť na potrat. Odvtedy sa ich vzťah komplikuje, manželia prežijú kritickú konfrontáciu a rozhodnú svoj vzťah ukončiť. Medzitým do New Yorku prichádza Kryštof z Prahy, momentálne žijúci v Berlíne. Ide do odporúčanej vegánskej reštaurácie, kde náhodne stretáva Emmy. Preskočí iskra a strávia spolu noc ako aj ďalšie dni a noci. Všetci hrdinovia sa potom ocitajú na starom kontinente, v Berlíne. Robia chybu za chybou, zápasia so životom a smrťou, odpúšťajú si a zbližujú sa. Ich totálne spojenie, to neznesiteľné objatie, prichádza však až v inom “neživom” stave. Text prepája prítomnosť a zjavovanie postavy tzv. Vesmíru, s ktorou komunikujú všetci hrdinovia a dostávajú od nej pokyny, múdrosť, poznanie. Je to niečo ako antický osud – ženie ich do chýb a zároveň ich pred nimi vystríha.
Účinkujú: I. Kubáčková, J. Dobrík, I. Pagáčová, M. Tomasy.  Réžia: Eduard Kudláč

 

Ak Vás článok, alebo akcia zaujala, "olajkujte" ju alebo ju zdieľajte na Facebook-u. Takto aj Vy môžete pomôcť kultúrnym a športovým akciám v Žilinskom kraji a informovať svojich priateľov.

Zanechaj odpoveď

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená