Program na mesiac január – Mestské divadlo Žilina

0

NEDEĽA 6 18:00 / VEĽKÁ SÁLA / HOSŤ TROJKRÁĽOVÝ JAZZOVÝ KONCERT

KONCERT

UTOROK 8 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / HOSŤ 3T V DIVADLE

HERECKÉ IMPROVIZÁCIE

STREDA 9 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ / 90 MIN TRIEDNY NEPRIATEĽ

DRÁMA / TEXT NEJC GAZVODA, ROK BIČEK, JANEZ LAPAJNE / RÉŽIA JÚLIA RÁZUSOVÁAH

ŠTVRTOK 10 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ / 90 MIN HOLUBY

KOMÉDIA  / TEXT DAVID GIESELMANN / RÉŽIA ĽUBOMÍR VAJDIČKAAH

PIATOK 11 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ / 145 MIN A JE TU ZAS

KOMÉDIA / TEXT TIMUR VERMES  / RÉŽIA FILIP NUCKOLLSAH

SOBOTA 12 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ /  135 MIN VEDĽAJŠIE ÚČINKY

DRÁMA / TEXT LUCY PREBBLE  / RÉŽIA MICHAEL VYSKOČÁNIAH

UTOROK 15 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 12 + / 80 MIN HOSŤ ANNA FRANKOVÁ

TEXT ANNE FRANK / RÉŽIA ŠIMON SPIŠÁKAH

ŠTVRTOK 17 19:00 / ŠTÚDIO / 15+ /  90 MIN  ILÚZIE

TRAGIKOMÉDIA TEXT IVAN VYRYPAJEV / RÉŽIA EDUARD KUDLÁČ

PIATOK 18 19:00 / ŠTÚDIO / 18+ / 105 MIN NEZNESITEĽNE DLHÉ OBJATIA

DRÁMA / TEXT IVAN VYRYPAJEV / RÉŽIA EDUARD KUDLÁČ

SOBOTA 19 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ / 90 MIN KONFETY

KOMÉDIA / TEXT INGRID LAUSUND / RÉŽIA ROMAN MAROŠAH

UTOROK 22 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / VITAJTE DOMA S OLDOM HAVÁČKOM

TALKSHOW / MODERUJE SOŇA MÜLLEROVÁ

STREDA 23 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 18+ / 90 MIN OPITÍ

KOMÉDIA / TEXT IVAN VYRYPAJEV / RÉŽIA EDUARD KUDLÁČ

ŠTVRTOK 24 19:00 / VEĽKÁ SÁLA/ 15+ / 90 MIN VZKRIESENIE

KOMÉDIA / TEXT DANIEL DOUBT / RÉŽIA EDUARD KUDLÁČ

PIATOK 25 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 18+ / 85 MIN   TRIKY, FET A MAKAČI

KOMÉDIA / TEXT MOHAMED ROUABHI / RÉŽIA EDUARD KUDLÁČ

SOBOTA 26 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 18+ / 90 MIN SEXUÁLNA PERVERZITA V CHICAGU

KOMÉDIA / TEXT DAVID MAMET / RÉŽIA JÁN ŠTRBÁKAH

NEDEĽA 27 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ / 115 MIN KLAMSTVO

KOMÉDIA / TEXT FLORIAN ZELLER / RÉŽIA EDUARD KUDLÁČ

STREDA 30 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15 + / 135 MIN VEDĽAJŠIE ÚČINKY

DRÁMA / TEXT LUCY PREBBLE  / RÉŽIA MICHAEL VYSKOČÁNIAH

ŠTVRTOK 31 19:00 / VEĽKÁ SÁLA / 15+ / 90 MIN HANA (HOMMAGE À HEGEROVÁ)

HUDOBNÁ INSCENÁCIA / TEXT PETER PAVLAC / RÉŽIA ANTON ŠULÍK

 

 

TROJKRÁĽOVÝ JAZZOVÝ KONCERT S FUNNY FELLOWS

Hudobno-humorné soirée, v ktorom si zostava Funny Fellows spolu s Csongorom Kassaiom a Janikou Kovářovou pre Mestské divadlo Žilina pripravila špeciálny program, ktorý bude prehliadkou najlepších a najúspešnejších hudobných gagov, skečov a  virtuóznej hry na originálnych dobových hudobných nástrojoch. Repertoár Funny Fellows je široký — obsahuje takmer všetky európske národné vplyvy a etnické prvky charakteristické pre old time. Nepovšimnuté nezostali ani piesne slovenskej hudobnej scény, ktoré vplyvom old time vznikli na začiatku štyridsiatych rokov.

HOSŤ NOVÉ DIVADLO – ANNA FRANKOVÁ                                                                                                                                     Anna Franková si svoj denník začala písať v trinástich rokoch a písala ho celé dva roky, ktoré strávila  v úkryte spolu s ďalšími siedmimi spolubývajúcimi.  Denník  Anny Frankovej veľmi presne a jednoducho odhaľuje pocity, strasti, slasti  i bolesti dospievania a bez pátosu vykresľuje tragédiu vojny, tragédiu človeka zbaveného primárnej dôstojnosti a človeka v úplnej spoločenskej izolácii.  Prirodzená intímna výpoveď dospievajúceho dievčaťa by sa mala stať účinnou zbraňou proti narastajúcej  xenofóbii, nenávisti, neznášanlivosti a rasizmu. ÚČINKUJÚ: Lucia Korená, Ivan Martinka Réžia: Šimon SpišákAH

HOSŤ  3T V DIVADLE

Majstri situačného a improvizačného divadla Tri tvorivé tvory  ̶  Juraj „Šoko” Tabaček, Lukáš „Pucho” Púchovský a Stanislav „Stanley” Staško opäť na našich divadelných doskách. Nová a nepredvídateľná divadelná improvizácia, spoločné dobrodružstvo hercov a divákov, cesta do krajiny fantázie a temných zákutí ľudskej predstavivosti, kde neplatia žiadne obmedzenia, premiéra a derniéra zároveň. Neopakovateľný zážitok z tvorivého procesu a vzniku predstavenia priamo pred očami divákov.

HOSŤ KLAMSTVO

Milosrdná lož a nemilosrdná pravda. Dva mantinely, medzi ktorými sa odohráva táto divadelná komédia, a v podstate, aj celý náš život. Manželia Alice a Paul čakajú na večeru svojich dlhoročných známych, manželov Laurence a Michel. Alica je však nesvoja, pretože krátko pred tým zazrela v meste Michela, ako sa bozkával s cudzou ženou, čo ju stavia do morálnej dilemy: urobí svojej priateľke väčšiu službu ak jej to povie, alebo práve naopak, ak jej to zamlčí? Paul sa snaží zľahčiť jej dilemu, pritom sa stavia na stranu nevinného klamstva. Podarí sa im nakoniec ohraničiť kde začína lož a kde končí pravda? ÚČINKUJÚ: E.Vášáryová, M. Kňažko, G. Škrabáková, P.Šimun. RÉŽIA: Eduard Kudláč

HOSŤ TALKSHOW

VITAJTE DOMA S MONIKOU HILMEROVOU

Tentokrát v obľúbenej pravidelnej talkshow VITAJTE DOMA  privíta moderátorka Soňa Műllerová v kresle pre hostí vynikajúceho herca, zabávača Olda Hlaváčka pri príležitosti jeho 85.narodenín. Prvé skúsenosti zbieral na doskách Ľudovej scény mesta Žiliny. Úžasné divadlo. Činohra, orchester, balet, speváci… a všetko ochotníci Napísal celý rad rozhlasových a televíznych programov a aj si v nich zahral. Ako hudobný hosť príde Jaro Gažo predstaviteľ žilinského Jánošíka v spevohre Maľované na skle a spevák skupiny Arzén.

N.GAZVODA, R.BIČEK, J.LAPAJNE

TRIEDNY NEPRIATEĽ

Námetom hry Triedny nepriateľ je vzbura študentov maturitnej triedy proti svojmu novému triednemu profesorovi, učiteľovi nemčiny. Dôvodom ich vzbury je nekompromisný postoj učiteľa k ich študijným výsledkom, jeho vysoké nároky na vzdelanie a vedomosti, ale nielen na  ne. Jeho metódy ostro kontrastujú s  benevolentným, priam kamarátskym prístupom predchádzajúcej triednej učiteľky. Triedny nepriateľ je citlivá dráma o problematickom období dospievania, o dôležitosti výchovy, ktorá nás dokáže pripraviť na život aj s ťažkými situáciami, ktoré prináša. ÚČINKUJÚ: B.Zachar, E. MoresováAH, J. Dobrík, I. Kubáčková, I. Pagáčová, B. Bačo, M. Tomasy, M. Koleják, T. Peršić, A. Nováková, A.A.Arce AH.  RÉŽIA: Júlia RázusováAH.

HOLUBY 

Táto situačná komédia je sondou do vzťahov skupiny ľudí, ktorých spájajú ekonomické a rodinné väzby a každodenný stereotyp. Bohatý muž, majiteľ a šéf prosperujúcej firmy by mohol byť spokojný so sebou a dosiahnutým spoločenským statusom. Raz sa však rozhodne, že si splní svoje tajné želanie a zmizne.  Chce sa stať novým a šťastnejším človekom, ktorý sám a v ústraní chová holuby. Jeho rozhodnutie spustí sled udalostí a groteskných situácií gradujúcich ad absurdum. Dej príbehu graduje cez vtipné dialógy.

ÚČINKUJÚ: I. Pagáčová, B. Bačo, D. Uzsák, T. Peršić, M. Tomasy, J. Dobrík, A. Nováková, I. Kubáčková.  RÉŽIA: Ľubomír VajdičkaAH.

FILIP NUCKOLLS

A JE TU ZAS

Adolf Hitler sa jedného dňa prebudí v dnešnom Berlíne a neverí vlastným očiam. Nemecko nielenže naďalej existuje, ale aj prekvitá. Vodca Tretej ríše sa v nových pomeroch rýchlo zorientuje a začína kariéru – tentoraz v televízii a na Youtube! Drsná satira, ktorá je mimoriadne zábavná, ale aj desivo reálna. Ukazuje mediálnu moc a jej ambície, skúma vzťah spoločnosti k populizmu a nostalgii starých čias. Hoci je príbeh Hitlerovho zázračného prežitia na prvý pohľad absurdný, jeho mediálny príbeh je naopak mrazivo pravdivý a deje sa aj na našich obrazovkách. Sme dostatočne obozretní?

ÚČINKUJÚ: J.Kysel, J.Dobrík, M,Koleják, B.Bačo, I.Kubáčková, I.Pagáčová, T.Persić, A.Nováková, B.Zachar RÉŽIA: Filip NuckollsAH

MICHAEL VYSKOČÁNI

VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Študentka Connie a mladý cestovateľ Tristan sa stretávajú ako dobrovoľníci pri testovaní nového druhu antidepresív. Lekári zvyšujú dávky liekov a vzťah Connie a Tristana prerastá do niečoho väčšieho a prekvapivo intenzívneho. Zbližujú sa a stávajú spiklencami v drobných únikoch z prísneho režimu nemocnice. Všetko by vyzeralo ako začiatok krásneho vzťahu, no vzplanutie dvoch mladých ľudí je lekármi považované len za vítaný vedľajší účinok nového lieku. Pochybnosti postupne nahlodávajú aj Connie a Tristana. Ani informácia, že jeden z nich dostáva placebo, situáciu nerieši. Práve naopak. Experiment začína narážať na hranice lekárskej vedy a krízu vedúcej lekárky. Sú city len predvídateľnou chemickou reakciou? ÚČINKUJÚ: I.Kubáčková, J.Dobrík, A.Nováková, D. Uzsák.

RÉŽIA: Michael VyskočániAH

IVAN VYRYPAJEV

ILÚZIE

Spolu s hercami prechádzame príbehmi dvoch manželských párov, ktorí sa pred smrťou vyznávajú zo vzájomných citov a rekapitulujú svoj končiaci sa život. Realita sa prelína s ilúziami. Má vôbec zmysel znovu interpretovať svoj život? Je láska silnejšia než smrť? Existuje niečo nemenné v tomto studenom vesmíre? Predsa len musí byť niečo stále, pretože odkiaľ by sa potom vzala nestálosť? Hlavná tragédia nás ľudí je v tom, že nedokážeme pochopiť a prijať to, že svet je dynamický proces ÚČINKUJÚ: I. Pagáčová, I. Kubáčková, J. Dobrík, M. Režný AH. RÉŽIA: Eduard Kudláč

IVAN VYRYPAJEV

NEZNESITEĽNE DLHÉ OBJATIA

Príbeh tohto textu pripomína poviedkový film, kde sa prelínajú osudy štyroch hrdinov, žijúcich v New Yorku (z toho traja sú imigranti). Američan Charlie a Poľka Monika sú mladomanželia. Monika je tehotná, neoznámi to Charliemu a rozhodne sa ísť na potrat. Odvtedy sa ich vzťah komplikuje, manželia prežijú kritickú konfrontáciu a rozhodnú svoj vzťah ukončiť. Medzitým do New Yorku prichádza Kryštof z Prahy, momentálne žijúci v Berlíne. Ide do odporúčanej vegánskej reštaurácie, kde náhodne stretáva Emmy. Preskočí iskra a strávia spolu noc ako aj ďalšie dni a noci. Robia chybu za chybou, zápasia so životom a smrťou, odpúšťajú si a zbližujú sa. ÚČINKUJÚ:  I. Kubáčková, M. Tomasy , I. Pagáčová, J. Dobrík.

RÉŽIA: Eduard Kudláč.

INGRID LAUSUND

KONFETY 

Vtipná, satirická komédia o mediálnej pretvárke a odpútavaní pozornosti. Päť moderátorov priemernej televízie Bomba oslavuje 10. výročie svojho vzniku. Počas oslavy sa objavujú ich vnútorné frustrácie z negatívnych správ a senzácií, ktoré každodenne pomocou overených trikov predávajú divákom. Celý večer sa snažia prostredníctvom estrádnych scénok a kúziel odpútať od práce, v ktorej dominuje viac forma než obsah. Mediálna tvár je len povrch, pod ktorou sa skrýva to, čo žiadny smrteľník neobjaví.  Kúzlo moderátorov, čarovné slovíčka, trefne upozorňujú hlavne na to, že dnešný konzumný svet je len jedna veľká ilúzia. ÚČINKUJÚ: J. Dobrík, I. Kubáčková, M. Koleják, I. Pagáčová, B. Bačo. RÉŽIA: Roman Maroš AH.

IVAN VYRYPAJEV

OPITÍ

Obyčajní ľudia, opantaní chvíľou slobody a pravdy, prežívajú v alkoholickom opojení momenty. Na dne pohárika sa ukrýva tá najzákladnejšia túžba. Túžba po láske, pravde, po niečom ozajstnom a intenzívnom. Hra Opití je jedinečným a odvážnym pokusom pozrieť sa na človeka v momente, keď sa cíti zraniteľne a božsky zároveň. V momente opojenia ducha a oslobodenia mysle – pretože stúpajúce množstvo vypitého alkoholu robí z obyčajných ľudí prorokov, schopných vidieť pravdu a aspoň nachvíľu sa dotknúť skutočnosti. ÚČINKUJÚ:  A. Nováková, B. Zachar, T. Peršić, L. Jašková AH, P. Oszlík AH , J. Dobrík, I. Kubáčková, B. Bačo, K. Sihelská, M. Tomasy, M. RežnýAH , I. Pagáčová. RÉŽIA: Eduard Kudláč.

VZKRIESENIE

Brilantná komédia plná suchého britského humoru o (ne)možnosti zmysluplného príbehu (literárneho aj životného) v dnešnej dobe. Dej sa odohráva v petrohradskom vydavateľstve , kde spisovatelia a redaktori prežívajú svoje nešťastné lásky, tvorivé krízy aj existenciálne pochybnosti o zmysle života. S ironickým nadhľadom inteligentne namiešaný koktail paradoxných situácií, ktoré autor vrství ad absurdum až k prekvapivým pointám. ÚČINKUJÚ:  A. Nováková, B. Zachar, J. Dobrík, B. Bačo, M. Tomasy, T. Peršić, I. Pagáčová, M. Koleják, D. Uszák.  RÉŽIA: Eduard Kudláč

MOHAMED ROUABHI

TRIKY, FET A MAKAČI

Triky, fet a makači, to je gangsterská komédia v štýle a poetike filmov Quentina Tarantina o piatich rozdielnych týpkoch s jedným spoločným cieľom. Bláznivá komédia o peniazoch, diere v stene a svojráznych chlapíkoch s nevyberaným slovníkom a dosť nevyrovnaným čchi. Partia zlodejov sa rozhodne dokončiť jednu starú fušku. Pre drsných mužov so skúsenosťami by to nemal byť problém. Odpratať mŕtvolu, zohnať zbíjačku, vybaviť pár telefonátov a zbaliť Pamelu však nebude také ľahké. ÚČINKUJÚ: B. Zachar, M. Koleják, J. Dobrík, D. Uzsák, M. Tomasy, B. Bačo,  A.Nováková.  RÉŽIA: Eduard Kudláč. V hre sú použité expresívne výrazy.

DAVID MAMET

SEXUÁLNA PERVERZITA V CHICAGU

Kontroverzná, provokatívna a štipľavo-vtipná čierna komédia o tom, ako sa navzájom duševne a telesne mrzačíme. Šteklivá inscenácia rozpráva o kvartete hrdinov, ktorí sa zábavou, sebavedomým jazykom a snahou vybočiť z normy bráni pred zlyhaním v láske. Akékoľvek hlbšie vzťahy sú už vopred odsúdené na zánik. Ich sexuálne úlety a energia výrečnosti len maskujú osamelosť a neschopnosť naozajstných citov. A aj keď sa zdá, že sa staneme svedkami budovania nejakého vzťahu, vlastným pričinením hrdinov nakoniec nemá šancu na prežite. ÚČINKUJÚ: I. Kubáčková, I. Pagáčová, J. Dobrík, M. Koleják. RÉŽIA: Ján Štrbák AH.

MICHAEL VYSKOČÁNI

VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Študentka Connie a cestovateľ Tristan sa stretávajú ako dobrovoľníci testovania nového druhu antidepresív. Postupne sa zbližujú, stávajú sa spiklencami v drobných únikoch z prísneho režimu nemocnice. Všetko by vyzeralo ako krásny začiatok nového vzťahu, no náhle vzplanutie dvoch mladých ľudí lekári považujú len za vítaný vedľajší účinok nového lieku. Pochybnosti postupne nahlodávajú aj Connie a Tristana. Začínajú narážať na hranice lekárskej vedy aj vlastnej psychiky. Kde končí experiment a začína skutočnosť? Poznáme svoje vlastné city? ÚČINKUJÚ: I. Kubáčková, J. Dobrík, A.Nováková, D. Uzsák

P.PAVLAC

HANA (HOMMAGE À HEGEROVÁ)

Hudobná inscenácia je veľkou poctou Hane Hegerovej, ktorá začínala svoju profesionálnu dráhu práve na doskách žilinského divadla. Hra nás zavedie do zákulisia regionálneho divadla, v ktorom sa pripravuje hudobno-divadelný večer o Hane Hegerovej. Hlavná hviezda súboru, na ktorej je celá produkcia postavená, sa však nečakane rozhodne z divadla odísť. V predstavení ju má narýchlo nahradiť mladá absolventka herectva z hlavného mesta. Jej príchod rozvíri zdanlivo pokojné provinčné vody a postupne sa dozvedáme, že nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. ÚČINKUJÚ: L. Lužinská AH ,V.  Strapková AH, M. Tomasy, B.Zachar, B. Bačo, D. Uzsák, T. Peršić, K. Holešová AH, M. Vyšinská AH, P. Hanuliaková AH. RÉŽIA: Anton Šulík

 

PREDAJ A REZERVÁCIA VSTUPENIEK

PONDELOK – PIATOK 16:30 – 18:00 / v deň predstavenia do 18:45

SOBOTA – NEDEĽA 18:00 – 18:45  v prípade predstavenia

ADRESA Horný Val 3, 010 01 Žilina, Slovakia

E-MAIL pokladna@divadlozilina.eu

TELEFÓN 041 381 0000

MOBIL 0911 148 446 /0903 510 671/0905 528 027

ONLINE PREDAJ VSTUPENIEK NA www.divadlozilina.eu

Ak Vás článok, alebo akcia zaujala, "olajkujte" ju alebo ju zdieľajte na Facebook-u. Takto aj Vy môžete pomôcť kultúrnym a športovým akciám v Žilinskom kraji a informovať svojich priateľov.

Zanechaj odpoveď

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená