blog cccSvet pôvabu a luxusu na prehliadkových mólach ukrýva biznis, ktorý prekvitá v márnomyseľnom konzume. Súčasná klimatická kríza však núti prehodnotiť situáciu nielen značky, ale tiež nás, bežných spotrebiteľov. Ako sa obliekať s ohľadom na planétu a zostať pri tom trendy? Poradíme vám.

Nakupujte menej

Aj ten najzelenší a najšetrnejší odev využíva na svoju výrobu a prepravu k vám domov rôzne zdroje, čo má určitý vplyv na životné prostredie. Ak si teda raz za čas kúpite kvalitné oblečenie, je to v poriadku. Koreň problému ale spočíva v našom nadmernom konzume, keď kupujeme 10 druhov nohavíc, zatiaľ čo naše staré mamy si vystačili s dvomi. Máme tendenciu si myslieť, že kúpa nového oblečenia nás urobí šťastnými, avšak nie je to vždy pravdou. Možno by sme mali prehodnotiť niektoré základy nášho životného štýlu.

Keď sa už rozhodnete nakupovať nové oblečenie, nakupujte odevy vždy od udržateľných značiek. Čoraz viac módnych značiek zohľadňuje environmentálny a spoločenský dopad ich výroby. Medzi tieto značky patria väčšinou lokálni dizajnéri alebo výrobcovia, ktorí vaše oblečenie vyrábajú ručne z kvalitných alebo recyklovaných materiálov. V oblasti obuvi vyskúšajte napríklad CCC, ktoré má široký sortiment kvalitných topánok od rôznych udržateľných značiek. Môžete si tak kúpiť topánky v rôznych farbách, štýloch a strihoch, ktoré sú zároveň vhodné pre rôzne druhy rozpočtov.

Nebudeme si klamať – ponuka je v tejto oblasti stále obmedzená a je jednoduchšie a lacnejšie zájsť si doplniť šatník do najbližšieho nákupného centra. Čím viac vyhľadávate udržateľné oblečenie, tým viac ho na pultoch uvidíte. Pred 15 rokmi bolo tiež ťažké nájsť v supermarketoch biopotraviny. Dnes sú dostupné vo väčšine supermarketov. Krutou pravdou ale je, že za udržateľné oblečenie zaplatíte viac ako za to fast fashion reťazci. V každom prípade, dnes si už všetci veľmi dobre uvedomujeme, čo sa skrýva za tými veľmi nízkymi cenami... Udržateľné značky pritom nemusia byť nevyhnutne drahšie ako klasické značkové oblečenie, za ktoré niekedy platíme vysoké ceny iba kvôli imidžu.

Nakupujte kvalitnejšie oblečenie

Keďže oblečenie zlacnelo, už nám nezáleží toľko na kvalite. Kupujeme si nové oblečenie, keď to, ktoré doma máme, stratí svoj tvar alebo príťažlivosť. Navyše, všetci máme skúsenosť s nákupom drahého oblečenia alebo páru topánok a sklamaním, keď o dva mesiace neskôr už vyzerá staro alebo má diery. Riešenie je pritom také jednoduché! Ak prestanete kupovať nekvalitné oblečenie, nový nákupný trend začne tlačiť na značky, aby zlepšili kvalitu svojich odevov. Umožní vám tiež uchovať si oblečenie oveľa dlhšie, čo je dobré pre vašu peňaženku aj pre životné prostredie. Ak hľadáte módnu inšpiráciu v oblasti udržateľnej módy a toho, ako ju trendovo nosiť, jednoducho hľadajte na Instagrame alebo si pozrite rôzne fashion blogy. Jedným z tých, ktoré sa oplatí sledovať je napríklad práve blog CCC.

Dvakrát si rozmyslite, než niečo vyhodíte

Nevyhadzujte svoje oblečenie do bežných košov! Väčšina z nich pozostáva zo syntetických, biologicky neodbúrateľných vlákien a budú sa len hromadiť na skládke. Existujú aj ďalšie možnosti. Ak je vaše oblečenie poškodené alebo vyšlo z módy, skúste ho opraviť, alebo s trochou fantázie prerobiť. Pokiaľ trváte na tom, že dané oblečenie už nechcete, darujte ho svojim priateľom, rodine, susedom alebo charite, prípadne ho predajte v aplikáciách, ako je napríklad Vinted. Niektoré obchody s oblečením tiež zbierajú použité oblečenie vlastnej značky. Pokiaľ sa jedná o oblečenie, ktoré je natoľko staré, že už sa nedá predať, vložte ho do odpadkového koša určeného na recykláciu textílií. Vďaka tomu sa bude dať recyklovať na nové oblečenie.

Reklamný článok