Umelé trávniky vo Fortuna lige možno čaká koniec

0

Skončí sa na Slovensku éra umelých trávnikov? Vďaka novému návrhu Slovenského futbalového zväzu a Únie ligových klubov sa tak možno stane. Ich plánom je vymeniť umelú trávu za prírodnú.

Podľa vzoru ostatných krajín Európy

K takejto závažnej zmene infraštruktúry štadiónov sa však musia vyjadriť aj kluby, ktoré majú nárok návrh smernice pripomienkovať. Vedenie Únie ligových klubov sa vyjadrilo, že tak činia po vzore ostatných európskych krajín, ktoré už vedú diskusie o výmene umelých trávnikov. Podľa Slovenského futbalového zväzu je dôležité nasledovať trendy iných európskych klubov a štadiónov, aby tak mali aj hráči Fortuna ligy rovnaké podmienky. Vďaka tomu by sa teda prispôsobili zahraničným klubom, čo by mohlo zvýšiť ich konkurencieschopnosť. V prípade, že bude návrh schválený je otázne, ako zmena hracieho podkladu na štadiónoch ovplyvní samotné zápasy a výkony hráčov, aké budú ohlasy fanúšikov a aký to bude mať dopad na stávkovanie na futbal.

Trenčín a Žilina sú proti

Je možné, že ak nový návrh smernice skutočne príde do platnosti, stane sa tak od sezóny 2020/2021. Pre kluby by to znamenalo, že by už na začiatku uvedenej sezóny museli mať umelý trávnik vymenený za prírodný, resp. hybridný.

travniky-futbal

Najväčšími odporcami tejto zmeny sú u nás tímy Žilina a Trenčín. Kluby sa totiž vyjadrili, že pod umelým trávnikom už majú podkladovú vrstvu a dané je aj technické riešenie. Výmenu trávnika považujú za obrovskú investíciu, ktorej hodnotu odhadujú na viac ako pol milióna eur. Podľa Róberta Rybníčka, manažéra AS Trenčín, je tento návrh len hľadanie niečoho, čo priamo s futbalom ani nesúvisí. Tvrdí, že súčasná generácia futbalistov a detí sa dokáže prispôsobiť hre na umelej, ale aj na prírodnej tráve a nepredstavuje to pre nich žiadny zásadný problém.

Podľa Žiliny je návrh zameraný proti klubom

Podobne sa k problematike stavajú aj v MŠK Žilina. Klub tento návrh dokonca považuje za zameraný proti žilinským záujmom a stratégiám. Tvrdia, že návrh smernice o zmene infraštruktúry štadiónov nie je vytvorený na základe analýzy odborných poznatkov. V oficiálnom vyhlásení tvrdia, že zo strany Slovenského futbalového zväzu a Únie ligových klubov ide o snahu zamedziť účasti prvoligových rezerv z druhej najvyššej súťaže dospelých. Okrem toho Žilinčania hovoria aj o tom, že kompetentné inštitúcie benevolentne pristupujú k určovaniu hracích časov, čím eliminujú možnosť umiestňovať mladé talenty do rezerv zápasov. Podľa klubu je však kľúčové zapájať aj hráčov vo veku od 17 do 19 rokov, aby si tak mohli zvyknúť v lige dospelých.

Slovensko bez slovenských futbalistov?

Podľa žilinského vyhlásenia je ďalšou absurditou, že nariadenie by malo platiť aj pre druhú ligu. Slovenský futbalový zväz a Únia ligových klubov tým podľa nich vytvára stav, kedy mladí a talentovaní hráči predčasne odchádzajú do zahraničia. Slovenské kluby tak dávajú priestor zahraničným hráčom. Vo vyhlásení dodávajú, že v dôsledku takýchto rozhodnutí bez logickej koncepcie je aj výstavba nových štadiónov zbytočnosťou a plytvaním verejného rozpočtu, nakoľko o pár rokov už u nás slovenskí hráči ani nebudú hrať.

Ak Vás článok, alebo akcia zaujala, "olajkujte" ju alebo ju zdieľajte na Facebook-u. Takto aj Vy môžete pomôcť kultúrnym a športovým akciám v Žilinskom kraji a informovať svojich priateľov.

Zanechaj odpoveď

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená