sadeckySo Súľovským hradom sa stretávame ako s vlastníctvom rodu Súľovských. Na začiatku XVI. strč. sa o hrad staral Mikuláš Kostka.

Šľachta je rozdelená do dvoch táborov v čase vládnutia dvoch kráľov Ferdinanda Habsburského a Jána Zápoľského. Kostkovci boli na strane Zápoľského a majiteľmi lietavského panstva aj s hradom. Zmocnili sa Strečna, 1528 Budatína. Proti nim boli úhlavní nepriatelia páni Bystrického hradu - PODMANICKÍ.

DSC 07271

Nároky Podmanických na Súľov panovník neuznal. 1550 ho daroval Sebastiánovi Sirmiensisovi. (O tom sme už hovorili.) Nikto sa však hradu vzdať nechcel. Ani Rafael Podmanický. Sebastian Sirmiensis bol vplyvný pán, o hrad sa súdil. Nakoniec ho aj dostal. (Zostal v rukách tohoto rodu, boli to jeho poslední vlastníci.)

Je smutné, že tento hrad ako cenná historická pamiatka zostal po dve storočia bez povšimnutia a bez poskytnutia základnej pomoci od svojich majiteľov. Hrad sa neudržiaval ani neopravoval. Exponovaná poloha, mráz, dažde, vegetácia, pomaly a nezadržateľne dokonali svoje zhubné dielo. Niekdajšia pevnosť sa stala ruinou.

Viac na www.sulov-hradna.sk

Prístup: Autom do obce Súľov, odtiaľ pešo po červenej značke alebo po zeleno značenom náučnom chodníku cez Súľovské skaly asi 2 hod. a 15 min.

Povesť

Vonku zúrila búrka a hájnik Brezuľa sedel v tichej izbietke s krásnou dcérou Ľudmilkou, keď zrazu začuli volanie o pomoc. Brezuľa vyšiel na dvor a zbadal jazdca na spenenom koni, v ktorom spoznal hradného pána Súľovského. Vošli spolu do izby a hradný pán uvidel pri ohnisku Ľudmilku, z ktorej nemohol spustiť oči. Brezuľa pánovi spomenul, že Ľudka sa bude onedlho vydávať za sedliackeho syna Blažeja Záhoru. Súľovskému sa to však nepáčilo, tvrdil, že Ľudmile by pristalo byť hradnou paniou. Keď búrka prestala a Súľovský odchádzal z hájovne, stihol Ľudke šepnúť, že onedlho ju navštívi a tak sa aj stalo. Navštevoval malú horáreň veľmi často.

DSC 0644

Ľudmila postupne voči Blažejovi, ktorý ju úprimne miloval, chladla.  Keď Blažej zistil, že sa Súľovský s Ľudkou stretáva a zaútočil naňho. Súľovský vyviazol s ťažkými zraneniami a dal Blažeja uniesť a uväzniť. Blažejovi sa podarilo z vezenia utiecť a dal sa zverbovať do Čierneho pluku kráľa Mateja. Kráľ Matej rád poľoval a keď ho raz v lese napadol diviak, pred smrťou ho zachránil hájnik Brezuľa. Kráľ Matej mu sľúbil čokoľvek o čo zažiada a tak Brezuľa predniesol svoju prosbu. Žiadal aby kráľ prikázal Súľovskému, aby sa oženil s Ľudmilou, ktorá bola v požehnanom stave. Súľovský nesúhlasil a dohodli sa, že budú s Brezuľom o sobáš bojovať. Brezuľa počas zúrivého boja zasiahol Súľovského tak, že ho pripravil o život. Keď si uvedomil, čo sa stalo, začal nariekať, že kto sa postará o jeho ťarchavú dcéru. Naraz k nemu pristúpil vojak z Čierneho pluku, predstavil sa, že je Blažej a že si Ľudku zoberie za ženu. Kráľ na to pristal, len rozkázal že Súľovského dieťa musí nosiť jeho meno a zdediť jeho majetok. Ľud sa radoval a oslavoval kráľa, ktorý aj týmto činom dokázal , že nie nadarmo ho zvú Spravodlivým Matejom.

Tipy na výlet v okolí:

Zo Súľova na Hričov

Súľovské skaly – Šarkania diera

autor: Tinci
Úvodné foto: Jozef Sádecký