37Pamätný dom slovenského realistického spisovateľa Martina Kukučína stojí v dedine Jasenová, vzdialenej 5 km od Dolného Kubína.

Zachoval sa najmä zásluhou rekonštrukcie v roku 1960, keď bol aj sprístupnený verejnosti.

Dal ho postaviť spisovateľov otec Ján Bencúr v roku 1856, ako o tom svedčí nápis vyrytý do hrady v prednej izbe. Dom s hospodárskymi budovami tvorí uzavretý celok, ktorý svojím vnútorným i vonkajším vzhľadom sprítomňuje prostredie, v ktorom sa narodil a vyrástol známy slovenský prozaik.

Vstupný priestor približuje život a práce v Jasenovej na prelome 19. a 20. storočia. Predná izba a kuchyňa sú zariadené dobovým dedinským nábytkom tak, ako to bolo za spisovateľovho života. V ďalších dvoch miestnostiach je obrazom a slovom priblížený ahasverovský osud, ale najmä tvorba Martina Kukučína. Expozíciu dotvárajú jednotlivé vydania jeho literárnych prác.

V hospodárskej budove a prístrešku pri vchode sú vyinštalované pracovné nástroje a náradie, ktoré boli používané pri poľnohospodárskych prácach a pri zabezpečení chodu domácnosti.

V tesnom susedstve areálu, v blízkom parku, je socha Martina Kukučína v nadživotnej veľkosti od akad. sochára Jána Kulicha.

Kontakt:
tel.: +421 43 5864780, 5863242
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

www.oravamuzeum.sk

autor: Tinci
foto:www.ugo.cn