26Je umiestnená v budove kultúrneho domu. Otvorená bola r. 1972 pri 150. výročí jeho narodenia.

Pamätná izba Jána Palárika v Rakovej je venovaná významnému rodákovi a jej zameranie vystihuje názov výstavy "JÁN PALÁRIK - ŽIVOT A DIELO". Ján Palárik sa narodil v chudobnej učiteľskej rodine 27.apríla 1822 a zomrel 7.decembra 1870 v Majcichove, kde je aj pochovaný a zriadili mu tiež pamätnú izbu. Ján Palárik bol nielen národný buditeľ a katolícky kňaz, ale aj dramatik a autor viacerých slovenských učebníc. Medzi jeho najznámejšie dramatické diela patrí napríklad DROTÁR alebo DOBRODRUŽSTVO PRI OBŽINKOCH.

Na počesť tohto kňaza, dramatika a publicistu sa tu koná každý rok súťažná prehliadka ochotníckych divadiel s názvom Palárikova Raková. Návštevu pamätnej izby je potrebné vopred dohodnúť na Obecnom úrade v Rakovej

Kontakt: tel. č.: 041/434 10 55

www.mestocadca.sk