oravska lesna zeleznicaNávšteva Oravskej lesnej železničky sa mi v minulosti akoby zámerne vyhýbala. Buď sa mi nepodarilo navštíviť túto atrakciu z časových dôvodov, alebo raz ma dokonca zradilo GPS, keď ma povodilo po oravských vrchoch a po návrate do Oravskej Lesnej už nebola chuť.

Tentoraz som nenechal nič na náhodu, poctivo som pozrel cestu doma na Google maps, navyše značenie sa od minulého roka podstatne zlepšilo, takže k železničke by trafil snáď aj Stevie Wonder.

Oravská lesná železnica premáva aj v zime, v čom sa líši napríklad od svojho náprotivku cez kopec vo Vychylovke (tá chodí len počas sezóny). Nedalo mi a spýtal som sa oravského rušňovodiča na dôvod, prečo na Kysuciach železnička v zime nefunguje a či je s tým nejaký technický problém. Železničiar odpovedal, že jazdy v zime sú iba o „chcení“. Je s tým viac práce, ako napr. pluhovanie trate, čistenie výhybiek, atď, ale technicky by to zvládli aj Kysučania. Týmto pozdravujem pani z Organizácie cestovného ruchu Kysuce, ktorá dosť podráždene reagovala na môj negatívny článok o turizme na Kysuciach. Tvrdila, že na Kysuciach nie sú prostriedky na to, aby sa mohli rovnať atrakciám na Orave alebo v Liptove a to môže za celú turistickú mizériu v tomto regióne. Ale možno tomu iba nerozumiem a nevidím do problematiky, ako mi bolo naznačené.

Ale späť cez kopec na Oravu. :) Údolná stanica Tanečník v sebe ukrýva nielen pokladňu, ale aj mini múzeum úvraťovej železnice, jej histórie a predajňu suvenírov. Parkovanie je bezplatné.
(Úvraťová železnica je železnica, na ktorej sa nachádza jedna alebo niekoľko úvratí najčastejšie z dôvodu prekonávania prudkého stúpania. V úvratiach vlak zmení smer (jazda úvraťou) a pokračuje v jazde povyše trate, ktorou do úvrate prišiel. Úvraťové železnice často vznikali na miestach ťažby dreva a predstavujú dnes cenné kultúrne dedičstvo. Zdroj: Wikipedia)

Po zakúpení lístku nastupujeme do krytého vozňa, ktorý je v zime vykurovaný pieckou na drevo. Súpravu ťahá motorový rušeň. Popri jazde krásnou prírodou sa môžete kochať okrem iného aj niekoľkými rozprávkovými postavičkami, ktoré sú roztrúsené pozdĺž trate. Jazda trvá približne 20 minút a končí v sedle Beskyd. Tam si môžete pozrieť krásnu goralskú drevenicu, ktorá pozostáva z 3 izieb. Kúsok nad ňou sa nachádza rozhľadňa, kde si vychutnáte parádnu vyhliadku po okolitej prírode. Následne vás zvezie súprava naspäť do stanice Tanečník. Celá jazda aj s vyhliadkou trvá niečo cez hodinu.

Po jazde sme sa opäť výborne najedli v Oravskej izbe, ktorú sme hodnotili minule. Avšak tento krát majú u mňa mínus za hulákajúce rádio.

Záverom treba povedať, že tento výlet je super spestrenie mimo sezóny pre každého výletníka a musím ho iba vrelo odporučiť.

autor: redakcia