Semiš verzus koža

Semiš je druh kože vyrobený zo spodnej strany kože zvieraťa, čo materiálu dodáva jemnejšiu štruktúru. Klasická koža má pritom hrubší vzhľad a je o niečo pevnejšia. Semiš je tiež oveľa mäkší materiál ako koža, a preto nie je taký odolný. Je tiež známy tým, že nie je vhodný do vlhkého prostredia. Aj keď niektoré semiše môžu byť upravené tak, aby boli odolnejšie voči vode, za pomoci impregnačných prípravkov znesú mierny dážď. Typická koža je oveľa tvrdšia ako semiš a vo všeobecnosti by mala vydržať dlhšie. Pri kontakte s vodou reaguje o niečo lepšie, no taktiež nie je vodotesná a nemala by byť do vody kompletne ponorená. Klasicky vám kožené čižmy vydržia 5 až 15 rokov. Tie semišové, pokiaľ sa o ne dobre staráte, tiež vydržia pekných pár rokov – budete sa však musieť o ne starať viac ako o pár klasických kožených topánok.
Pri turistike alebo outdoorových aktivitách by boli lepšou voľbou kožené topánky alebo čižmy, pretože sa nebudete musieť obávať, že sa vaše topánky poškriabu alebo dokonca trochu zašpinia. Pre módnejšie outfity alebo na špeciálnu udalosť môže byť zase lepšou voľbou semiš, ktorý pôsobí jemnejšie. Záleží na tom, čomu dávate prednosť, a aký je váš rozpočet. Tak, či onak, koža je lacnejšia a oveľa odolnejšia ako semiš.

Ako sa starať o kožené čižmy

Keď sa o vaše kožené topánky správne staráte, vydržia vám naozaj dlho, možno aj celý život. Jedna z vecí, ktorú môžete urobiť pre vaše kožené topánky, je nenosiť ich každý deň. Koža potrebuje dýchať a každodenné nosenie tak pre ňu nie je veľmi vhodné. Dôležitý je aj spôsob, akým topánky skladujete. To tiež môže ovplyvniť ich životnosť. Najlepší spôsob je odkladať ich do prachotesného vrecka. Snažte sa tiež nenosiť vaše kožené topánky za zlého počasia, ako je dážď alebo sneh, a pravidelne ich čistite prostriedkami, ktoré sú na to určené. Nezabudnite ich ani vyleštiť. Existujú voskové alebo krémové leštidlá, ktoré pomáhajú pri starostlivosti o váš obľúbený pár kožených čižiem. Dodajú vašim topánkam lesk a zakryjú všetky škaredé stopy a škrabance.


cizmy kozene

U semišových topánok je starostlivosť ešte o niečo náročnejšia. Existuje však niekoľko jednoduchých vecí, na ktoré treba pamätať. Ak nemáte na sebe vaše obľúbené semišové čižmy, mali by byť úhľadne zabalené a uložené ďaleko od priameho slnečného svetla – v skutočnosti by sa nemali skladovať v blízkosti akéhokoľvek druhu tepla. To im tiež pomôže udržať si tvar, najmä ak ich často nenosíte.
Keď si kúpite pár semišových čižiem, mali by ste investovať do kefky na čistenie semišu – odstraňuje zo semišu všetky nečistoty a pomáha udržiavať vzhľad semišu v čo najlepšom stave.  Ak sa na vašich topánkach objavia škvrny, existuje niekoľko spôsobov, ako sa ich zbaviť. Môžete použiť napríklad gumu na semiš.
Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek druh kožených čižiem, v CCC nájdete široký sortiment koženej i semišovej obuvi, z ktorej si môžete vybrať jesenné alebo zimné čižmy na každú príležitosť. Okrem toho tu nájdete aj všetky produkty a prostriedky určené na špeciálnu starostlivosť o rôzne druhy kože. Jednoducho, všetko, čo potrebujete, na jedinom mieste.

Reklamný článok