kochbunkerPri prechádzke kysuckou a oravskou prírodou môžete naraziť na zaujímavé betónové konštrukcie. Aj laikovi je ihneď jasné, že ide o pozostatky bunkrov z II. svetovej vojny. Zaráža však ich “veľkosť”, nakoľko ide naozaj o miniatúrne stavby. Aká bola teda ich funkcia?

V druhej polovici roku 1944 musela nemecká armáda podniknúť rozsiahle defenzívne prípravy, ktoré sa prejavili okrem iného aj budovaním poľných obranných Kochbunkrov. Išlo o železobetónové objekty, ktoré slúžili ako palpost pre guľometčíkov. Bol to dvojstrielňový valcovitý objekt – prefabrikát, armovaný oceľovými prútmi. Hrúbka stien sa pohybuje v rozmedzí 20-30 cm, vnútorná výška dosahuje cca 180cm. Vstup ústi do zákopu. Je nutné povedať, že vo Wehrmachte sa Kochbunker netešil veľkej obľube a posmešne mu hovorili skôr "Kochtöpfe" (Töpfe – hrniec).

Napríklad bunker na úvodnom obrázku sa nachádza nad mestom Krásno nad Kysucou, pod vrchom Kýčerka. Ďalšie môžete nájsť pri Čadci, Ošcadnici, Oravskej Polhore, či Babej Hore. Ak máte nejaké fotky týchto bunkrov, môžete sa s nimi podeliť v diskusii alebo nám ich pošlite na email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

autor: redakcia