311Zrúcanina hradu a kaštieľ, stavebne spojené, pri rieke Belá, ležia na severnom okraji mesta Liptovský Hrádok pri ceste na Pribilinu. V súčasnosti v súkromnom vlastníctve.

Pôvodne tu stál nížinný hrad oddelený od okolia vodnou priekopou, ktorá sa zachovala v podobe jazierka. Hrad vznikol po roku 1312 okolo staršej strážnej veže pri dôležitej považskej ceste. Doložený je v roku 1314. Patril ku kráľovským majetkom, 1433 sa ho zmocnili husiti, potom často menil majiteľov.

Od 1762 bol strediskom komorského Likavsko-hrádockého panstva; tu sa sústreďovala administratíva podnikov lesného hospodárstva, hutníctva a železiarstva i lesného úradu, okolo ktorých sa v druhej polovici 18.storočia a v 19.storočí formovala zástavba širokého okolia. Hrad v roku 1803 vyhorel a obnovili už len kaštieľ. Horný hrad v roku 1930 čiastočne zabezpečili pred rozpadom. V súčasnosti prebieha rekonštrukcia kaštieľa a zakonzervovanie a zabezpečenie niektorých častí hradu.

Jadro hradu tvorí ruina dvojvežového paláca, ku ktorému dodatočne pristavali priečne krídlo a do nárožia oboch budov vstavali vonkajšie schodište. Hradný palác má zachovanú siluetu so strednou, horizontálne pôsobiacou obytnou časťou a prevýšenými hmotami bočných veží. Na fasádach sa zachovali početné otvory okien, arkierov, vstupov a štrbinových striľní.

autor: Tinci