21Kaštieľ Radoľa patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Poznatky  z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia.

Zachovaný kaštieľ v Radoli predstavuje renesančný typ zemianskeho sídla a pôvodne bol zrejme opevnený hradobným múrom. Objavená bola i pôvodná renesančná omietka. Od 19. storočia do roku 1977 slúžil kaštieľ na obytné účely. Po rekonštrukcii kaštieľa tu je od roku 1983 sprístupnená stála expozícia Kysuckého múzea v Čadci. Na prízemí kaštieľa sa nachádza expozícia Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek. Sú tu zaujímavé exponáty, ktoré pochádzajú z obdobia paleolitu až po dobu rímsku ako je zub - stolička z mamuta, rozličné úlomky pracovných nástrojov, keramika či nálezy so sídliska ľudu púchovskej kultúry V Lopušných Pažitiach. Prekvapením pre všetkých návštevníkov je replika mamutieho mláďaťa. Návštevníci tu môžu vidieť kópiu jedinečnej kostenej plastiky - madony pochádzajúcej z deštrukcie kostola na Koscelisku. Jej výška je 84 mm., zhotovená bola vo Francúzsku alebo v Nemecku pravdepodobne v 14. storočí.

Na poschodí je od roku 2002 novootvorená expozícia Meštianske bývanie na Kysuciach. cieľom ktorej je prezentovať dejiny dvoch najstarších miest na Kysuciach -Kysuckého Nového Mesta a Čadce.

Kontakt: 

Tel: +041 41 4212505
Fax: +041 41 4335290
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

www.kysuckemuzeum.sk

autor: Tinci
foto:www.alpinka.sk