blatnicaAhojte priatelia :). Dnes bude veľmi ťažké vôbec začať písať o nejakej turistickej trase, pretože sme boli 5 dní v nádhernej časti žilinského kraja. Preto Vám predstavíme v jednom článku tie najzaujimavejšie tajomné zákutia obce Blatnica. Niečo z Gaderskej a Blatnickej doliny.

V úvode si predstavíme samotnú obec Blatnica. Obec leží v centrálnej časti Turca, na styku Turčianskej kotliny a pohoria Veľká Fatra. Poloha v ústí Blatnickej doliny a na okraji národného parku vytvára z Blatnice ideálne východiskové miesto na turistiku i cykloturistiku. Preteká ňou Blatnický a Gaderský potok.

Najvzácnejšou pamiatkou je vykopaný meč slovenského veľmoža z polovice 8. storočia. Pochádza z Mohyly z časti Sebeslavce a patril bojovníkovi z radov vysoko postavenej staroslovenskej šľachty. Blatnický meč vyrobili z damascénskej ocele a kovali ho tradičným spôsobom na drevenom uhlí. Zachované ľudové domy s murovanými bránami pôsobia, ako keby boli práve postavené - úžasne dedičstvo.

Nad obcou sa nachádzajú zrúcaniny hradu Blatnica, prvýkrát písomne spomínaného v roku 1300. Obývaný bol do roku 1790, odvtedy pustol a poslednými majiteľmi bola rodina Révayovcov.

foto6

Ďalej sa vyberieme k Čertovej bráne na konci Gaderskej doliny. Priznáme sa, že sme mali celkom rešpekt nie z čerta, ale z medveďov. V tejto lokalite je ich dosť. Ale čo čert nechcel, do cesty sa nám postavil vlk priamo pred bránou. Teraz nevieme kto sa zlakol viac :). Všetko dopadlo dobre a dostali sme sa až k Čertovej bráne. Bezprostredné okolie brány je plné ďalších kurióznych skalných útvarov a zákutí, ktoré nenechajú chladným snáď nijaký v lokalite sa mihnuvší fotoaparát. V blízkosti Čertovej brány sa Gaderská dolina vetví na Dedošovú dolinu a dolinu Selenec. Cestou si môžte oddýchnuť v mlynčekove kde je viacero malých vodných mlynčekov.

Nesporne ďaľšia prírodná zaujímavosť je jaskyňa Mažarná. Tma, chlad a kvapkajúca voda evokuje v návštevníkovi prežívanie okamihov života pravekého človeka. Jaskyňa je po archeologicko-paleontologickej stránke nesmierne vzácna. Keď si oddýchnete pri jaskyni možte ďalej pokračovať a naskytnú sa Vám takéto výhľady.

No a na záver trošku o Blatnickej doline. Blatnická dolina je krasová dolina na západnej strane Veľkej Fatry. Tiahne sa východo-západným smerom v dĺžke 8 km. Dolina je lemovaná vápencovými a dolomitovými útvarmi, ktoré sú porastené vápencovými bučinami a borovicou. Preteká ňou Blatnický potok a vedie ňou zeleno značkovaný chodník z Blatnice na Kráľovu studňu.

Na všetky tieto miesta sa dostanete z obce Blatnica. Na konci obce je park pri ktorom sa rozvetvuje jedna strana do Gaderskej a druhá strana do Blatnickej doliny. Pred parkom je parkovisko kde môžte nechať auto a vybrať sa na miesto ktoré Vás zaujalo, alebo aj na viaceré. Na začiatku Gaderskej doliny je super chatová osada Gader, v ktorej sme si užili pekných päť dní. http://www.gaderskadolina.sk/. Pekné ubytovanie a chutná strava. Z tohto miesta sme vyrážali na naše potulky. V obci sú síce len dvoje potraviny, ale dá sa už nejak zariadiť. Keby niečo pochybilo, blízko sú Turčianske Teplice.

A sme na konci predstavovania časti Turca. S Evkou sa tu určite vrátime. Táto časť nášho kraja ná veľmi zaujala a očarila. Takže priatelia, majte sa pekne a čoskoro sa opäť stretneme.

autor: Milan a Evka Smetanovci