Vzniklo v r. 1955 ako Okresné vlastivedné múzeum pomenované po mikulášskom rodákovi, básnikovi Jankovi Kráľovi.
Sídlom múzea sa stala Illéšházyovská kúria, prvý župný dom, neskôr známy aj ako Seligovský dom, v ktorom pravdepodobne súdili ľudového hrdinu zbojníka Jura Jánošíka.
Expozície
› Kapitoly z histórie mesta: Expozícia bola sprístupnená 13. novembra 1994. Štrnásť kapitol históriu mesta dokumentuje od archeológie po koniec druhej svetovej vojny.
› Rodný dom Rázusovcov. Rodný dom najznámejšieho Vrbičana – básnika, spisovateľa, kňaza a politika Martina Rázusa (1888-1937) stojí v blízkosti Sídliska Aurela Stodolu, ktoré sa rozkladá na území bývalej Vrbice – až do roku 1923 samostatnej obce v susedstve Liptovského Mikuláša. Od roku 1993 je dom múzejnou expozíciou. Pôvodné priestory “Rázusovie domu” sú venované Martinovi Rázusovi, jeho sestre, poetke Márii Rázusovej-Martákovej i ďalším súrodencom Michalovi a Matejovi – známym mikulášskym kníhtlačiarom. Zariadenie, ľudový nábytok prevažne zo začiatku storočia, dopĺňajú fotografie z rôznych období života rodiny Rázusovcov. Prehliadku je možné spestriť premietaním videonahrávky dokumentu o Martinovi Rázusovi a filmového spracovania jeho románov Maroško a Maroško študuje.
› Mikulášska mučiareň: bola verejnosti sprístupnená v decembri 1999 v pivničnom priestore v hlavnej budove múzea na Námestí osloboditeľov, v časti straussovského domu. Rozsahom je síce malá, ale svojím obsahom jedinečná. Jej podtitul “Fragmenty z trpného vypočúvania Juraja Jánošíka” napovedá, že predstavuje dokumenty týkajúce sa súdu nad legendárnym slovenským zbojníkom. Vystavené sú dobové kresby mučenia a mučiace nástroje, ktoré boli v minulosti súčasťou expozície v kaštieli Vranovo, kde Jánošíka väznili. Medzi nimi vyniká dereš, ktorý je rekvizitou z filmu Jánošík. Spolu s ostatnými nástrojmi /škripec, španielska čižma, palečnica, kliešte na vytrhávanie jazyka, klada, husle/ expozícia navodzuje atmosféru doby, keď súčasťou súdnych procesov bolo mučenie.
› Tatrín: Expozícia sa nachádza na Námestí Žiadostí Slovenského národa v jedinečnom komplexe budov napojených na mikulášsky evanjelický kostol z roku 1785. Bola otvorená v júni 1987. Autentické priestory, dobový nábytok, vzácne knihy, faksimile dobových dokumentov i obrazový materiál dokumentujú dôležité postavenie Liptovského Svätého Mikuláša ako jedného zo stredísk národného a politického života na Slovensku v polovici 19. storočia.
› Synagóga: synagóga na Hollého ulici, poznačená v interiéri zubom času, je verejnosti prístupná počas letnej sezóny v júli a auguste. Múzeum v nej prezentuje históriu kedysi početnej mikulášskej židovskej komunity a rôzne umelecké projekty. Pamätná tabuľa na priečelí pripomína vyše 800 obetí holocaustu odvlečených z Liptovského Mikuláša do koncentračných táborov. Synagóga predstavuje najmonumentálnejšiu klasicistickú stavbu v meste a radí sa medzi najväčšie na Slovensku
Kontakt :
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Tel.: 044/552 25 54, 0915 871 648
autor: Tinci