bunker utec cadcaSeptember, rok 1944. Si uväznený so svojimi kamarátmi z partizánskeho odboja v tmavom bunkri. V ňom sa však nachádzajú aj nemecké plány, ktoré by mohli významným spôsobom zmeniť beh udalostí druhej svetovej vojny na území Slovenského štátu. Na to, aby si sa dostal z bunkra č. 221 a odovzdal plány, máš presne hodinu.

Je len na Tebe a Tvojich uväznených kamarátoch dostať sa včas von a odovzdať plány partizánskemu veleniu...

Takto nejako začína príbeh Escape room UTEČ v okresnom meste Čadca. Musím sa priznať, že ku hre som na začiatku pristupoval s miernym dešpektom, nakoľko popularita Escape room-ov na Kysuciach je pomerne na nízkej úrovni a väčšina záujemcov si radšej odbehne do Žiliny alebo do iných väčších miest. O to príjemnejšie som bol prekvapený s úrovňou hry, scenárom a úlohami, pred ktoré nás tvorcovia hry pristavili. Ale poďme pekne poporiadku...

Escape room je hra, kde sa musíte v časovom intervale dostať von zo zamknutej miestnosti/í. Cesta von vedie cez rôzne úlohy a hlavolamy, ktoré treba pochopiť a vyriešiť a na základe toho odomknúť všetky zámky a prekonať všetky prekážky, ktoré tam sú. Väčšinou ide o lineárnu hru, tzn. Že scenár je dopredu presne daný a dané úlohy na seba nadväzujú.

Escape hra UTEČ sa nachádza v Čadci v budove Okrasy na treťom poschodí. Termín som si dohodol telefonicky, prístup prevádzkovateľa bol maximálne ochotný, rýchlo sme sa dohodli na hre aj na termíne. Ja už za sebou pár hier mám a tak som zobral so sebou aj kamaráta, ktorý si zahral takéto niečo po prvý krát, aby som vedel porovnať dojmy a ešte jedného parťáka, ktorý už taktiež absolvoval pár hier.

Po úvodnej inštruktáži a potvrdení o rešpektovaní pravidiel našimi podpismi nás sympatická slečna zamkla v prvej miestnosti, kde nám v krátkom čiernobielom videu bol načrtnutý príbeh. A hra sa mohla začať...

Samozrejme nechcem prezrádzať detaily hry, ale aspoň niečo. V hre je použitých pomerne veľa vojenských predmetov navodzujúcich atmosféru druhej svetovej vojny. Hádanky sú na slušnej úrovni a celkovo je hra dobre vybalancovaná. Netreba sa báť, že sa zaseknete na nejakom probléme a nedostanete sa von – prevádzkovateľ vám vie poslať nápovedu pomocou displeja umiestneného v miestnosti. Stretnete sa s rôznymi typmi zámkov, mechanických rébusov a ďalších hlavolamov, ktoré potrápia vaše mozgové závity.

Nemusíte sa báť žiadnych nechutností, ako pavúky, hady, nie je potrebná ani hrubá fyzická sila. Všetko závisí od vašich logických schopností riešiť problémy.

Čo povedať na záver? Čadčiansku escape miestnosť Uteč môžeme naozaj odporučiť. My sme to napríklad spojili s posedením na pivku – celkom dobre nás to naštartovalo a dojmy z hry sme si vymieňali ešte hodnú chvíľu. Páčilo sa aj kamarátovi, ktorý to vyskúšal po prvý krát – ten bol nadšený asi najviac a nerozumel, prečo to nevyskúšal už skôr.

Pre záujemcov majú prevádzkovatelia hneď vedľa ďalšiu miestnosť – Mafia Story. Túto sme si žiaľ nestihli vyskúšať.


Kontakt:
Uteč Čadca
A.Hlinku 42
02201 Čadca
(BUDOVA OKRASA, 3. poschodie)

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421 944 892 221
http://www.utec.sk

Úvodný obrázok je ilustračný

autor: redakcia