uvodDnešný výlet bol pre nás tak trochu záhadou :) v tom, že nás naše nohy zaviedli na Vysoký vrch nad obcou Bodiná. Záhada je v tom, že obec Bodiná sa nachádza v Trenčianskom kraji.

Rozmýšľali a váhali sme, či nápíšeme článok o tomto vrchu, keďže nie celkom je v žilinskom kraji. Nakoniec sme si povedali prečo nie, veď samotný vrchol je na hranici krajov a o to to bude atraktívnejšie :). Z jednej strany trenčianský kraj a z druhej žilinský.

Z geomorfologického hľadiska leží katastrálne územie obce Bodiná v Súľovských vrchoch uprostred Súľovsko-prečínskej kotliny. Obvod chotára tvoria zalesnené hrebene zlepencových súľovských skál. Zaujal nás prírodnovedno-lesnícko-ochranársky chodník. Aj to bol dôvod, prečo sme sa tam vybrali :). Vybudovaný bol  v roku 2011. Možno ho absolvovať v dvoch variantoch:

1/ Zdravotný okruh (modrý) v dĺžke 4km, na ktorom je umiestnených 8 informačných panelov.

2/ Trasa s výstupom na Vysoký vrch /766m n.m./ (červený) v dĺžke 6km (spolu s modrým okruhom). Výstup na Vysoký vrch sprevádzajú ďalšie 3 informačné panely.

Vybrali sme si dlhšiu trasu s výstupom na Vysoký vrch. Začíname priamo v centre obce kde po prečítaní informačnej tabule sa vyberieme po obci smerom podľa tabúľ. Tento chodník je dobre značený, takže nemožno zablúdiť. Po pár minutách sa dostávame na chotár pod les. Pokračujeme a s každou ďaľšou tabuľou sa dozvedáme viac a viac o miestnej flóre a faune. Tento deň bol krásny, príjemných -12 stupňov. Mrázik sa vyhral s prírodou.

Nevieme sa vynadívať čo dokáže príroda :).

Tabule nás vedú stále vyššie a čarovný les je stále viac zaujimavejší.

Dostávame sa na samotný hrebeň s tým, že už asi čoskoro budeme na Vysokom vrchu. A tak aj bolo. Ukázala sa nám krásna modrá obloha a slovenský dvojkríž. Úžasné miesto s výhľadmi na Malú Fatru, Strážovské vrchy, Javorníky, Biele Karpaty.

Po malom občerstvení a fotení s dobrým pocitom sa vraciame späť. Spoznali sme ďaľší kút nášho kraja, aj keď nebol celkom náš :).

Majte sa pekne a veríme, že aj vďaka nášmu článku sa vyberiete po naších stopách.

autor: Milan a Evka Smetanovci