vystava rekPovažské múzeum v Žiline, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, sprístupní v priestoroch kaplnky pri Budatínskom hrade zaujímavú výstavu fotografií s názvom Foto Rek Žilina, tajomstvo jedného kufra.

Predstavená bude tvorba žilinských fotografiek Anny a Matildy Rekových. Otvorená bude 16. decembra pri príležitosti vydania knihy s rovnomenným názvom, ktorá bola podporená z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

portret 1Portrét neznámej ženy, autor foto Matilda Reková

portret 2Rodinný portrét, autor foto Matilda Reková

„Ateliér Rekovcov bol prevádzkovaný v rokoch 1889 – 1933 na ulici Jána Reka na mieste, kde dnes stojí budova Mestského úradu. Návštevníci si budú môcť pozrieť najstaršie a najcennejšie fotografie z produkcie ateliéru, ako sú napríklad zábery z výstavby súkennej továrne v Žiline z roku 1890, alebo portréty významných osobností Dušana Makovického, Ivana Hálka a L. N. Tolstého. Okrem fotografií zákazníkov ateliéru budú prezentované aj portréty členov rodiny národovca Jána Silvestra Reka, ktoré múzeum získalo v roku 2019. Zaujímavým momentom výstavy je prepojenie historických fotografií so súčasnou modernou tvorbou žilinského fotografa Juraja Reka, vnuka Matildy a Jána Silvestra Rekových.“ doplnila kurátorka výstavy a autorka knihy Mgr. Martina Bernátová z Považského múzea v Žiline.

fotoatelier rekovcovBudova fotoateliéru Rekovcov

Výstava Foto Rek Žilina, tajomstvo jedného kufra bude pre verejnosť prístupná od 16. decembra do 31. januára budúceho roka v komunitnej miestnosti kaplnky pri Budatínskom hrade. Záujemcovia tak budú mať o dôvod viac navštíviť barokovú kaplnku, ktorá bola kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii zatvorená od marca. Viac informácií nájdu na www.pmza.sk

PhDr. Magdaléna Lacková
Považské múzeum v Žiline