osnicaZdravíme priateľov turistiky a prírody. :) Dnes sa vyberieme na Osnicu v Malej Fatre. Osnica (1 363 m n. m.) je vrch vo východnej časti Krivánskej Malej Fatry.

Nachádza sa v rázsoche, vybiehajúcej v sedle Medziholie. Západné svahy klesajú do doliny Bystrička, východné sa zvažujú do Zázrivskej doliny.

Trasu sme si zvolili zo Štefánovej. Čakalo nás celkové prevýšenie 762 m s časom hore 2,5 hodiny. Aspoň podľa mapy. Dĺžka trasy na Osnicu 5,5 kilometra.

A tak sme sa vybrali, zaparkovali auto v Štefánovej a hor sa do kopcov :) .

Naše tempo je primerané, žiadne naháňanie, dávame si prestávky. Takže pre nás časy podľa máp sú orientačné. Je hmla a dúfali sme, že sa na nás usmeje šťastie a uvidíme nádhernú prírodu Malej Fatry.. Zo Štefánovej sme sa po zelenej značke dostali do Sedla Medziholie. Tu si dáme dlhšiu pauzu, niečo hodíme pod zub, osviežime sa čajom.

foto1

Zrazu sa nám ukáže náš cieľ Osnica. Vyzerá to sľubne.

foto3

Ešte chvíľku si oddýchneme a pokračujeme po modrej značke ďalej. Pod snehom je čistý ľad, takže ideme opatrne. Hore sa stúpalo celkom dobre. Aj počasie sa lepší, hmla ustupuje a nám sa odkrývajú okolité kopce Veľký Rozsutec a Stoh.

A zrazu máme na dosah Osnicu, ešte pár metrov a sme tam. Je to nádhera a úžasný pocit keď už máte na dosah vytúžený vrch. Usmievame sa a nevieme na ktorú stranu sa máme pozrieť skôr. Počasie sa menilo každú minútu a obloha nám predviedla krásne divadlo.

Na vrchole sme pobudli nejakú polhodinku. Dvíha sa vietor a preto sme sa rozhodli vrátiť sa dole. Len opatrne, pretože pod snehom bol ľad. Aj napriek tomu, že sme klesali opatrne, mne osobne sa podarilo minimálne 5 krát spadnúť. Isto by pomohli mačky. Preto nám nič iné neostávalo len ísť fakt opatrne. Čo nás celkom pobavilo bolo fotenie Veľkého Rozsutca keď sa na malý okamih ukázal v plnej paráde. Všetci turisti boli ako Japonci na zájazde a fotili :) .

Po zhruba šiestich hodinách sme v Štefánovej a môžeme povedať, že to stálo za to ako vždy. Ten pocit a výhľady sú neopísateľné. Ak sa Vám zapáčila táto trasa, môžte sa vybrať po našich stopách.

autor: Milan a Evka Smetanovci