dieryStrhujúca sústava tiesňav a kaňonov leží v pohorí Malá Fatra, v katastri obce Terchová a predstavuje jednu z najvyhľadávanejších turistických lokalít.

Prekrásne prírodné prostredie plné bizarných skalných útvarov, zaujímavých rastlinných a živočíšnych druhov a viac ako 20 vodopádov tvorených tzv. Dierovým potokom sľubuje neopakovateľný zážitok, ktorý miestami nadobúda i mierne adrenalínový charakter – v lokalite sa totiž nachádza množstvo miest priechodných iba s pomocou lávok, rebríkov a pomocných reťazí.

Jánošíkove diery pozostávajú z troch ucelených častí – Dolné, Nové a Horné diery. Dolné a Nové diery sú pomerne ľahko priechodné a ich návšteva je vhodná i pre deti a staršie osoby. Prechod Hornými dierami je pomerne náročný a v období väčších dažďov je prakticky nemožný. Východiskom túr k Jánošíkovym dieram je zväčša Hotel Diery v Terchovej alebo osada Štefanová.

My sme si vybrali trasu od Hotela Diery kde je veľké parkovisko a dá sa tam aj najesť.

11

Potom sa už iba dáme na modrú značku a smer Diery.

21

Prvé rázcestie je Ostrvné kde sa dá ísť na Nové Diery a pokračovať Dolnými Dierami, čo je naša varianta.

4

A pokračujeme po modrej značke. Prvé také oddychové miesto nás čaká pri ďalšom rázcestí Podžiar kde si posedíme pri kolibe.

5

Po krátkej pauze pokračujeme a vchádzame do Horných dier. foto  až kým sa nedostaneme k značke Pod Pálenicou a následne Pod Tesnou Rizňou. Tam sme sa otočili a vrátili k rázcestiu Pod Pálenicou. Prešli sme na zelenú značku aby sme sa dostali do Sedla Vrchpodžiar .Cestou sa nám odkryl aj nejaký ten výhľad .

Zo Sedla Vrchpodžiar zídeme do Podžiaru a späť cez Dolné Diery sa vrátime do východzieho miesta.

Spomínali sme že možností je viacero. Takže je na každom z Vás ktorú trasu si vyberiete. Každá stojí za to v každom ročnom období. S pozdravom Milan a Evka.

autor: Milan a Evka Smetanovci