mountain bikeŽilinčania majú k cyklistike vytvorené hádam silnejšie puto ako hocijaké iné mesto na Slovensku. Bude to azda tým, že ich mesto je rodiskom Petra Sagana, súčasného majstra sveta v cestnej cyklistike.

Našťastie pre obyvateľov, Žilina ponúka výborné podmienky pre cyklistiku na ceste a aj mimo nej, a my sa v nasledujúcich riadkoch pozrieme na jednu trasu v okolí vhodnú práve pre horských bicyklistov.


Od Rajeckých Teplíc až po Lietavský hrad

Čo by kameňom dohodil od Žiliny, Rajecké Teplice značia začiatok 30-kilometrov dlhého okruhu. Poloha kúpeľného mestečka v tesnej blízkosti Malej Fatry a Súľovských vrchov nahráva do kariet horkým cyklistom rovnako ako aj lezcom či milovníkom prírody. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať 30 kilometrov ako krátka vzdialenosť, táto cyklotrasa si vykompenzuje vzdialenosť náročnosťou. Odporúča sa dobrá kondícia.

mapa

Po štarte v centre mestečka sa žltá trasa stočí smerom k železničnej stanici a poputuje popri rieke smerom do obce Zbyňov. Tu sa žltá trasa na chvíľu spojí so zelenou a po konci obci sa gradient trasy premení do stúpania. Našťastie pre cyklistov, povrch tvorí príjemný podklad a výhľad z kopcov tvorí príjemnú kulisu. Po chvíli narazíte na náučný chodník vedúci k Budzogáňu.

Nasleduje klesanie. Náučný chodník sa smerom dole zmení na širokú zvážnícu a po ceste do obce Súľov trasa ponúka príjemný zjazd vedúci cez zmiešaný les. Ak ste v tomto momente unavený a potrebujete si oddýchnuť, tak máte šťastie. V obci priamo na námestí na cyklistov čaká priateľská krčma a občerstvenie, ktoré príde práve v letných mesiacoch iste vhod. Počas pauzy si takisto môžete skontrolovať aktuálne výsledky cyklistických pretekov (napríklad na bet365, nech už to je prebiehajúce Giro d’Italia alebo hocijaká iná udalosť.

Ďalšou destináciou po krátkom oddychu je Roháčske sedlo. Tu sa trasa zmení zo žltej na modrú (C) ide sa opäť do stúpania. Lúka ani les neponúka príliš veľa príležitostí si vydýchnuť. Slabšie kondičky na tomto úseku dostanú zabrať. Odmenou pre vytrvalcov je nádherný výhľad – tentokrát Súľovské skaly.

lietava

Zakrátko sa dostávame do Roháčskeho sedla, z ktorého nasleduje zjazd a neskôr zase stúpanie. V jednom momente trasa vedie cez rieku – tu sa odporúča bicykle preniesť na druhú stranu. Po Lietavskom hrade nasleduje naznačená zvážnica smerujúca do obce Lietavská Svinná. Posledné kilometre ešte obsahujú krátke stúpanie do sedla pod Veľkým vŕškom a potom už iba zjazd do začiatku trasy, Rajeckých teplíc.


Záverom

Došli sme do cieľa. Krátky avšak na výhľady zaujímavý okruh ponúka možnosť spríjemniť si víkend zdravým pohybom v prírode. Trasa je vo svojej väčšine situovaná mimo asfaltových ciest a na výzvu si pripravte zhruba štyri hodiny. Námaha však stojí za to a ak bývate v Žiline a máte horský bicykel, tak netreba nad čím rozmýšľať. Smelo do toho.

autor: redakcia