hreben malej fatryPiatok sme mali voľno, počasie, až na nejaké lokálne prehánky a búrky,hlásili priaznivé tak sme sa po dlhšej dobe rozhodli vyraziť na hrebeňovku do Malej Fatry.

Hlavnému hrebeňu sme sa chceli trošku vyhnúť, už ho máme prejdený niekoľkokrát, tak sme sa pustili bočným hrebeňom, ktorý sme zakončili v Starom Dvore.

Autobusom sme sa vyviezli na konečnú – Vrátna výťah- a bez váhania sme sa pustili šlapať popod lanovku. Samozrejme, alternatíva je vyviesť sa lanovkou hore do Snilovského sedla, ušetríte tak čas a hlavne aj energiu.

Po vlastných sú to cca 3km, celkom slušného prevýšenia ( 774 m ). Turistické značenie myslím píše, že by ste tam mali byť za 1:50 hod, nám sa to podarilo skrátiť o pol hodinu. Bolo by to aj kratšie, keby sa nezačali smerom k vrchu vynárať fialové čučoriedky 🙂

Zo Snilovského sedla si to môžete skrátiť po modrej rovno na Chrapáky, alebo si to vybehnúť ešte na Veľký Kriváň (20 min). Času bolo dosť, aj svačina chutí lepšie, čím ste vyššie, tak sme vyšli hore po červenej a odtiaľ dole (stále po červenej) do sedla Bublen.

Na Kriváni, ako to už býva zvykom, bolo ľudí neúrekom. Aj keď nebol ešte víkend. Jedným z dôvodov prečo sme sa vlastne rozhodli pozmeniť trasu, bola info od známych, ktorí si víkend pred nami plánovali vyjsť na Rozsutec cez Jánošíkove diery. Tí sa vraj ale už v Dierach otočili, kvôli záplave turistov.
A dobre sme spravili. Keď sme zo s. Bublen zišli na Chrapáky po žltej a odtiaľ sme sa napojili na modrú, ktorá nás zaviedla až do cieľa, zrazu nikde ani nohy.

Pred nami sú ešte tri vŕšky. Kraviarske (1361) , Žitné (1265) a Baraniarky (1270). Veľmi pekný, rôznorodý chodník, ktorý kde-tu lemujú opäť čučoriedky.

Je tu jeden malý (naozaj malý) úsek, s reťazami, ale ten zvládnete ľavou zadnou. Horšie trochu bolo potom schádzanie dole z Baraniarok do sedla Príslop, (zostup asi 350m), vtedy ma tá cesta dole trochu omrzela, ale vedela som, že už sme skoro v cieli.
Trasa vychádza na 12,5 km, časovo zhruba 6,5 hod.

V tomto sedle Príslop pod Sokolím, sme v zime končili jednu trasu, ale z druhej strany ( článok tu ), kto by nemal ešte dosť, môže si to nadpojiť a zakončiť výlet priamo až v Terchovej.

Zo spomínaného sedla do Starého dvora je to ešte asi pol hodiny. Mali sme šťastie, lebo práve šiel autobus. Možno je dobré pozrieť si pred výletom spiatočné spoje, alebo to nechať na náhodu, ktorá vám dovolí stihnúť ešte nejaké to pivko.

autor: Tinci