martinTuriec je v rámci Žilinského kraja trošku podceňovaný región a hneď na začiatku musím povedať, že úplne neprávom. Strávili sme v Turci 6 nádherných dní, kde sme sa zamerali na tie najzaujímavejšie turistické atrakcie.

Žiaľ, ani za tých 6 dní sa nám nepodarilo navštíviť všetko, čo sme si zaumienili. Napriek tomu sa Vám pokúsim predstaviť tie najkrajšie miesta, ktoré sme navštívili.

Hrady

Sklabinský hrad sa nachádza pri obci Sklabinský Podzámok (necelých 10 km od Martina). Zaparkovať sa dá hneď pod hradom. Za jeho súčasnú podobu môžu hitlerovské vojská, ktoré ho v rámci bojov s partizánmi v roku 1944 podpálili. Pri jeho ruinách sa nachádza kamenná stavba, kde členovia občianskeho združenia Donjon chovajú kozy a starajú sa aj o hrad. Zaujímavá je nevraživosť medzi občianskym združením a obcou Sklabinský Podzámok, ktorá im v roku 2007 jednostranne vypovedala nájomnú zmluvu (vraj kvôli chovu kôz na hrade). Podľa členov združenia vraj zrúcanina má byť zrovnaná so zemou a na jej mieste má vyrásť hotel. No ak už si toto niekto skutočne dovolí, tak tento štát nestojí ani za tú pomyselnú fajku dymu.

Blatnický hrad sa nachádza v nádhernej Gaderskej doline a momentálne prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Zaparkujete v blízkosti hotela Gader za obcou Blatnica (asi 20 km od Martina). Z parkoviska si spravíte príjemnú polhodinovú prechádzku a už ste na hrade. Veľmi odporúčame pre rodiny s deťmi.

Hrad Zniev je asi z tejto trojice najmenej známy a aj sa z neho najmenej zachovalo. Čo však ohlodal zub času je vynahradené nádhernou turistickou trasou, ktorá k nemu vedie. Zaparkujete pri cintoríne v obci Kláštor pod Znievom a od nej sa vydáte po zelenej turistickej značke okolo Kalvárie do hôr. Samotný výstup k hradu môže trvať menej zdatným turistom aj 2,5 hodiny, ale tie výhľady stoja za to. Mimochodom, aj samotný Kláštor pod Znievom stojí za pozrenie.


Múzeá

Múzeum Slovenskej dediny sa nachádza v Martine v časti Jahodnícke háje a je najväčšie svojho druhu na Slovensku. A musíme povedať, že asi aj najkrajšie (to je ale samozrejme subjektívne 🙂 ). Nájdete tam 143 objektov ľudovej architektúry, z čoho sprístupnených (otvorených) je 22. Zastúpené sú regióny, Orava, Kysuce, Turiec a Liptov. Trošku sme mali obavy, keďže sa nám doniesli zlé zvesti o ochote a prístupe zamestnaného personálu, ale našťastie všetci boli veľmi milí. Sprievodná reč bola trošku odfláknutá, ale to sa dalo v 30 stupňových horúčavách pochopiť. Súčasťou expozície je aj Múzeum rómskej kultúry. Mimochodom, táto expozícia “vyfasovala” najkrajší dom v skanzene. To asi, aby ich niekto neobvinil z rasizmu 🙂 .

Múzeum Martina Benku sa nachádza priamo v Martine. Umiestnené je v dome, kde umelec žil a pracoval. Pokiaľ nevychytáte školský zájazd, tak tam zvyčajne veľká tlačenica nebýva a tak si v pohode môžete vychutnať maľby v sprievode zaujímavého výkladu z jeho života.

Aeromúzeum Martin je prevádzkované občianskym združením. Ide o zaujímavú raritu, ktorá sa nachádza v máloktorých leteckých brožúrach. Je to ale veľká škoda. Nachádzajú sa v ňom vyradené typy lietadiel, ako napríklad MIG 21, AN 2, vrtuľník Mi 2 ai. S veľmi zaujímavým príbehom sa spája lietadlo L-410 A (Turbolet), ktoré bolo v roku 1972 použité na únos do NSR. Lietadlo odštartovalo krátko pred 16:00. Hlavný únosca Adamica si o 16:04 vyzliekol vetrovku a tým dal svojim spoločníkom signál na zmocnenie sa lietadla. Vtedy únoscovia, domnievajúc sa, že v lietadle je prítomný ozbrojený príslušník ZNB, ktorí v 70. a 80. rokoch príležitostne sprevádzali lety čs. dopravných lietadiel, zaútočili o. i. fľašami Coca-Coly na ostatných cestujúcich. Strhli členom posádky slúchadlá a namierili na nich zbrane. Následne došlo v krátkom časovom intervale k dodnes nevyjasnenému sledu udalostí, ktorých výsledkom bol výstrel Lubomíra Adamicu, ktorým usmrtil kapitána lietadla Jána Mičicu. Po výstrele prevzal riadenie 2. pilot D. Chrobák. Adamica na neho kričal: „Mne je teraz všetko jedno, mne už na živote nezáleží.“ Po 26 minútach pristál na malom letisku Latsch neďaleko bavorskeho mesta Weiden. Po pristáti ušla z ešte rolujúceho lietadla časť únoscov smerom k blízkej diaľnici, ostatní zostali čakať pri lietadle. Druhý pilot Chrobák s cestujúcim vyniesli z lietadla núdzovým východom Mičicu a pokúšali sa ho oživovať. Na letisko veľmi rýchlo dorazili policejné jednotky a všetkých únoscov, vrátane utekajúceho Adamicu, zadržali. Lekár privolaný k Mičicovi konštatoval smrť, telo bolo podrobené forenznému skúmaniu. Druhý pilot a ostatní cestujúci v následujúcích dňoch poskytovali svedecké výpovede pred západonemeckými policajnými a justičnými orgánmi a po troch dňoch sa vrátili do Československa. Adamica spáchal v cele samovraždu. Na lietadle stále môžete nájsť zanitovaný otvor, kade prešla guľka po nešťastnom výstrele.


Prírodné krásy

Šútovský vodopád je veľmi známa atrakcia. Dostanete sa k nemu z obce Šútovo. Pri parkovaní Vás skasírujú (2 €) a následne sa môžete vydať k vodopádu. Ide o nenáročný pochod (cca 1,5 -2 hod. smerom hore) Cesta nie je veľmi vhodná pre cyklistov.

Turiec je veľmi vhodná oblasť pre turistiku. Podarilo sa nám absolvovať výstup na Tlstú cez Gaderskú dolinu (môžete štartovať z toho istého miesta ako v prípade hradu Blatnica), taktiež by sme dali do pozornosti výstup na Chatu pod Kľačianskou Magurou a následne na hrebeň Malej Fatry (začiatok trasy v Turčianskych Kľačanoch), prípadne samotné Martinské hole. Bola nám odporučená aj Necpalská dolina, odkiaľ sa dá absolvovať nádherný výstup na Borišov, to sme žiaľ už nestihli, keďže program sme mali veľmi nabitý.


Gastro

Stravovali sme sa najmä na základe odporúčaní našich známych. Do pozornosti by sme chceli dať reštauráciu Martinika v Martine, kde si na svoje prídu aj veľkí fajnšmekri. Taktiež sme sa výborne najedli v reštaurácii Pasáž (taktiež v Martine) a na ranči Stará Teheleň v Sučanoch, ktorý sme objavili náhodou a spravili nám skutočne vynikajúce palacinky (žiadny práškový odpad). Kávičkárom by sme odporučili už spomínanú kaviareň Pasáž v Martine a taktiež Croquet Café taktiež v Martine, kde sa vyveziete výťahom na tretie poschodie a odtiaľ si môžete vychutnať nádherný výhľad na Martinské hole, dať si kafíčko, zahrať na trávnatej streche kriket, prípadne len tak poležať v tráve.

Záverom nám neostáva nič iné, iba región Turiec odporučiť. Žiaľ, nestihli sme všetko, čo sme chceli. Ale aj na základe tejto reportáže môžete vidieť, že sa nudiť rozhodne v tomto krásnom