rohace sliderMožno to mnohí z Vás  nevedia, ale Západné Tatry patria do Žilinského kraja. Sú v mnohom podceňované a žijú v tieni svojho väčšieho brata – Vysokých Tatier. Musíme však skonštatovať, že úplne neprávom.

Dokonca sme presvedčení, že tento prírodný klenot má oproti Vysokým Tatrám niekoľko výhod, ktoré stoja za povšimnutie:

  • Nie sú prepchaté a skomercializované ako ich známejší brat.
  • Oraváci sú oproti Tatrancom skutočne milí ľudia. Kto zažil v poslednom období tatranskú "pohostinnosť", vie o čom hovorím.
  • Ceny či už za ubytovanie alebo služby sú úplne v norme. Pivečko za Euro, ubytovanie od 10 EUR si myslíme je viac ako v pohode.
  • Čo sa týka architektúry, vo Vysokých Tatrách čo nepokašlali komunisti, to dorazili developeri. Naopak, v Západných Tatrách budete od podobných obludností uchránení.

plesoA takto by sme mohli pokračovať. Preto sme pre Vás vybrali dve nádherné trasy. Prvá je pre víkendových turistov – cieľom sú Roháčske plesá a tá druhá je pre turistov náročnejších – Roháčska hrebeňovka. Ak pôjdete vo väčšej skupine, môžete sa rozdeliť na dva tímy – Víkenďákov a Rakeťákov.

rohacsky vodopadŠtartovací a koncový bod je pre obe skupiny rovnaký – chata Zverovka. Za parkovné zaplatíte 2,50 EUR. Celkom nás pobavil pán, ktorý vyberal parkovné. Keď sa márne snažil vysvetliť Maďarom po slovensky, že chce od nich „dve päťdesiat“, následne plynule prešiel do češtiny a zreteľne vyartikuloval „dvě padesát“, čomu na jeho veľký údiv tí kluci maďarskí nerozumeli tiež. Holt v tejto oblasti je tiež treba všeličo doháňať. Podrobnú mapu pre obe trasy nájdete na nasledujúcom liunku (zdroj: www.hiking.sk): http://tinyurl.com/92v8lqk Víkenďáci:  Chata Zverovka, Adamcuľa, Tatliakova chata, Rázcestie v Smutnej doline, Roháčsky vodopád, Adamcuľa, Chata Zverovka Od chaty Zverovka sa vydáte po červenej. Ľahké stúpanie po asfaltke Vás príjemne zahreje.
Po chvíli dôjdete na rázcestie Adamcuľa, a potom pokračujete k Tatliakovej chate. Tam si môžete dať zaslúžené pivko alebo svačinu. Pri chate sa nachádza prvé pleso: Tatliakovo jazero. Po tejto technickej prestávke sa napojíte na modrú značku a traverzom postupujete náučným chodníkom až na Rázcestie v Smutnej doline. Odtiaľ pokračujete po zelenej k samotným Roháčskym plesám. S nimi sa spája aj legenda. Je o žene, ktorej Poludnica postupne zobrala muža a dvoch synov. Sedela a plakala nad ich hrobmi až kým sa nepremenila na žulovú horu – Plačlivé, po ktorej stekali slzy a tak naplnili plesá.

Za Roháčskymi plesami sa napojíte opäť na modrú značku a asi po 15 minútach Vás čaká bonus – Roháčsky vodopád. Odtial pokračuje po modrej na rázcestie Adamcuľa a po červenej ku chate Zverovka. Tam môžete počkať skupinu Rakeťákov. Ak ste boli obzvlášť rýchli a máte veľa času, odporúčame návštevu Múzea oravskej dediny: http://muzeum.zuberec.sk/


Rakeťáci:

2012 10 20 13.36.09Rakeťáci sa musia pripraviť na poctivú turistickú drinu.

Chata Zverovka, Zadná Látaná, sedlo Zábrať, Rákoň, Volovec, Jamnické sedlo, Ostrý Roháč, Plačlivé, Smutné sedlo, Rázcestie v Smutnej doline, Tatliakova chata, Adamcuľa, chata Zverovka

Pred vydaním na túto turistiku Vás musíme dôrazne varovať.  Obtiažnosť terénu sa v niektorých častiach tejto trasy pohybuje medzi I. až II. Stupňom UIAA – čo znamená, že k postupu je potrebné použiť obidve ruky alebo liezť. Možno si poviete že „brnkačka, ale keď budete mať prejsť úsekom, kde pod Vami nie je nič ďalších 200-300 metrov, slovo liezť naberá úplne iný význam.

Rozhodne neodporúčame, pokiaľ máte závraty z výšok. Odporúčame taktiež absolvovať trasu so skúseným vysokohorským turistom, ktorý by si Vás v prípade, ak by Vás „seklo“ mohol naviazať. Ak chcete absolvovať túto trasu, mali by ste byť vo vynikajúcej fyzickej kondícií, mať výbornú turistickú obuv a minimálne 2-3 litre tekutín so sebou. A v neposlednom rade, vyberte sa na turistiku iba v prípade stabilného počasia. Môžete si predpoveď počasia v oblasti, kam sa chystáte overiť u Horskej služby.

2012 10 20 12.41.02Dosť bolo strašenia, poďme k samotnej trase. Od chaty Zverovka sa vydáte po žltej značke cez Zadnú Látanú do sedla Zábrať a následne na Rákoň. Odtiaľ prejdete na modrú značku po ktorej vystúpite na Volovec.

Z Volovca zbehnete po červenej do Jamnického sedla. V sedle odporúčam zbaliť trekingové palice do batoha (ak ich máte), pretože pri výstupe na Ostrý Roháč budete potrebovať obidve ruky. Ak ste zvládli výstup, môžete si gratulovať, najhoršie máte za sebou. Čakajú Vás ešte nejaké exponované úseky, ale nebude to už také drsné. Po zbehnutí z Ostrého Roháča máte pred sebou posledný vrchol – Plačlivé. Plačlivé je trošku záludné v tom, že keď si myslíte, že už ste na vrchole, zjaví sa skutočný vrchol a je ešte pekne ďaleko a vysoko. Po jeho zdolaní zostúpite Smutného sedla. Ak máte priveľa energie a dostatok vody, môžete pokračovať na Tri kopy a Baníkov, ale veľmi to neodporúčame. Tieto dva vrcholy sú taktiež pomerne náročné a na ich zdolanie potrebujete dostatok síl a koncentrácie. Zo Smutného sedla zostúpite až k Tatliakovej chatepo modrej a odtiaľ po červenej k chate Zverovka.

Na chate Zverovka sa zvítate s tímom víkenďákov a spoločné stretnutie môžete osláviť vychladeným pivkom.

autor: redakcia