kojsovaOpäť Vás zdravíme priatelia :). Dnes Vás zavedieme nad obec Strečno, vrch Kojšová. O tomto mieste sme sa náhodou dozvedeli z internetu.

Po prezretí fotiek nás tak toto miesto zaujalo, že nám to nedalo a rozhodli sme sa tam vyraziť. Veď sami posúdite prečo.

V severovýchodnej časti Malej Fatry medzi vrcholom Polom a Strečnianskou úžinou sa nachádza malý horský celok s vrcholom Kojšová (741 m n.m.), kde sa nachádzajú skalné reliéfy Havraních skál, so skalnými stenami vysokými až 30m, v ktorých sú obrovské otvory. V dierach hniezdia dravce. Kolmé skalné steny využívajú skalolezci. Sú tu kamenné útvary, ktoré majú ľudové názvy ako napríklad Hríb, Ježibaba, Kamenná tvár, Ťava.

Obec Strečno pozná asi každý, hlavne pre svoju dominantu ktorou je samotný hrad Strečno. O ňom sa už veľa popísalo. Naša trasa začína práve pod hradom po žltej značke do sedla pod Kojšovou. Píše sa že hodinka, ale ak si chcete vychutnať aj výhľady, tak sa to máličko natiahne.

Kúsok nad obcou vstupujeme do lesa a ukazujeme sa nám pekný chodník.

foto29

Po krátkom čase sa dostávame na miesto kde máme úžasný výhľad na hrad Strečno.

foto31

Vychutnávame si pekné počasie a pekné výhľady ktoré sa nám ukazujú.

foto51

Po zhruba hodinke sa dostávame do Sedla pod Kojšovou.

Trošku oddýchneme a pokračujeme na miesto pre ktoré sme sa sem rozhodli ísť. Z tohto miesta sa dá pokračovať aj do Sedla Javorina, ale tam nie je náš cieľ. Možno inokedy :). My Vám chceme ukázať rozprávkové miesto. Z tohto miesta to nie je ďaleko, takže pre tých čo idú na Javorinu nie je problém trošku odbočiť.

Takýmto chodníčkom kráčame. No nie je tu krásne?

foto8

foto91

A práve vstupujeme do rozprávky. 

Takže čo poviete priatelia, oplatí sa vidieť? Čo sa týka nás, tak nám to stálo za to. Neopísateľný pocit vidieť toto miesto. Nám to pripadalo ako v rozprávke a zvlášť teraz na jar keď sa záčína všetko prebúdzať. Všetko ako namaľované.

Výlet môžte spojiť aj s návštevou hradu, prípadne sa previezť kompou na druhý breh Váhu.

Čo na záver povedať. Asi len toľko, že Vám želáme krásne výlety a úžasné zážitky.

autor: Milan a Evka Smetanovci