foto15Ahojte priatelia. Po dlhšej odmlke sa k Vám opäť vraciame a zaspomíname si na náš minuloročný výlet na Kysuce. Teda presnejšie do malej časti Kysúc, pretože Kysuce su rozlohou ozaj veľké. Vyberieme sa do Zákopčia na Marťákov kopec.

Obec Zákopčie sa rozprestiera v severovýchodnej časti Javorníkov. Jej zem napájajú pravostranné prítoky rieky Kysuce. Obec je známa bohatstvom lesov, zveri, ale najmä roztrúseným osídlením - v 70-tich osadách Zákopčia (kedysi ich bývalo okolo 90). Týmto je Zákopčie výnimočné nielen na Kysuciach, ale aj známe v celom žilinskom kraji, ktorého je súčasťou. Zákopčie susedí z obcami Podvysoká, Staškov, Raková, Ochodnica, Nesluša, Dlhá nad Kysucou a na východe susedí s mestom Čadca. Osady Zákopčia sú začlenené do dolín: Holovskej, Kordišovskej, Ruľcovskej, Polievkovskej a Kľukovskej.

Územie obce má vrchovinný až hornatý charakter. Najvyššie položený bod je Jakubovský vrch – 875 m n.m. Petránky a cesta na Husárik je obľúbenou turistickou trasou. Cesty a chodníčky medzi zákopeckými osadami využívajú turisti, cykloturisti a v zime aj lyžiari na bežkách.

foto 1

Z časti Zákopčie,u Holých sa vyberieme po žltej značke až po časť Blažková. Názov nás celkom pobavil. Hneď sme si spomenuli, ako sa to hovorí? Stará Blažková? Nechcem tým ale nikoho uraziť a už vôbec nie obyvateľov tejto osady.

Po príchode na rázcestie pokračujeme po červenej trase, ktorá nás dovedie až na Marťákov kopec. A prečo sme sa vybrali práve tam? Myslím si, že na Kysuce tak trochu zabúdame, že aj tam je čo obdivovať. Nie len Malá a Veľká Fatra v našom kraji stojí za výlety, ale aj Kysuce. Na Marťákovom kopci je nádherná výhliadka z ktorej vidno dosť veľkú časť Kysúc pri dobrej viditeľnosti. A nie len Kysúc. Z rozhľadne je kruhový výhľad na široké okolie Moravskosliezskych Beskýd, Javorníkov, Malej Fatry a za dobrej viditeľnosti aj Západné Tatry. Rozhľadňa má podobu starodávnej strážnej veže, vďaka čomu evokuje známu krupinskú vartovku. Je vysoká 14 metrov a ponúka krásny panoramatický výhľad takmer na celé Kysuce. V blízkosti rozhľadne sa nachádza turistický prístrešok a drevený kríž.

Táto nenáročná trasa je súčasťou Beskydsko-Javorníckrj magistrály. V lete si tam prídu na svoje turisti, bicyklisti ale v zime aj bežkári. Po celej dĺžke magistrály sú upravené trate pre bežkárov. Je to nenáročná trasa, nie sú tam žiadne prudké stúpania. Zvládnu to aj deti. Sú to krásne miesta na oddych, relax a oči sa nevedia vinadívať.

Tou istou trasou sa vraciame naspäť. Prichádzame domov a už spomíname ako nám bolo fajn. Pozeráme fotky, smejeme sa na zážitkoch. Máme dobrý pocit a urobili sme niečo pre naše zdravie. Viete, na tých kopcoch úplne vypneme a myslíme len na to, čo je okolo nás.

Tak priatelia, čo Vy na to? Vyberiete sa po našich stopách? :)

Majte sa pekne a prajeme veľa zážitkov na výletoch

autor: Milan a Evka Smetanovci