112Špecializované celoslovenské múzeum zamerané na ochranu prírody a jaskyniarstvo Slovenskej republiky je jedinečným špecializovaným múzeom, jediným svojho druhu na Slovensku.

Vo svojich stálych expozíciách návštevníkom predstavuje krásu slovenskej živej i neživej prírody.

V expozícii Kras a jaskyne Slovenska sa snúbi svet speleológie a archeológie. Návštevníci sa v nej dozvedia množstvo zaujímavostí o slovenských jaskyniach, napr. ktoré z nich a prečo sú zaradené na zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO alebo kde sa nachádza najvyšší stalagmit na svete. Prezrieť si môžete i zub pravekého človeka či odliatok mozgovne neandertálskej ženy. A tým sa ponuka zaujímavostí nekončí, veď na Slovensku bolo doposiaľ zaevidovaných viac ako 6000 jaskýň.

Expozícia Fauna biotopov Slovenska je venovaná faune a jej rozmanitosti v rôznych biotopoch Slovenska. Vybrané biotopy spolu s ich najtypickejšími obyvateľmi sú v podobe diorám vyinštalované po obvode celej výstavnej miestnosti. Expozícia je tiež doplnená informáciami o systéme celej živočíšnej ríše a o kategóriách ohrozenosti živočíchov a spôsoboch ich ochrany. Obe expozície nájdete v budove múzea na Ulici 1. mája 38. Expozície Chránená príroda a Minerály – výskyt, využitie ochrany v budove múzea na Školskej ulici 4 sú z dôvodu rekonštrukcie pre verejnosť uzavreté do roku 2013.

http://www.smopaj.sk/


STÁLE EXPOZÍCIE

  • Chránená príroda
  • Kras a jaskyne Slovenska
  • Minerály - výskyt, využitie, ochrana

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) vzniklo ako spolkové múzeum pod názvom Múzeum slovenského krasu roku 1930. Múzeum od svojho založenia zhromažďovalo nielen prírodovedné, predovšetkým speleologické zbierky, ale aj zbierky etnografické, historické, archeologické ai. V prvom období pôsobenia sa orientovalo na kras Slovenska a región horného Liptova. Od roku 1949 sa zameriava výlučne na kras a jaskyniarstvo na Slovensku. V rokoch 1970-1981 tvorilo SMOPaJ jednu zo zložiek organizácie slovenského jaskyniarstva. Od roku 1981 sa jeho pôsobnosť rozšírila aj na ochranu prírody na Slovensku.

Kontakt:
Tel.: +421 44 552 20 61
e-mail : Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

www.mojliptov.sk

autor: Tinci