zoo kontakt LMNa ZOO Kontakt v Liptovskom Mikuláši sme dostali tip od našich čitateľov. Ide o netradičnú zoologickú záhradu, kde umožnením kontaktu so zvieratami chcú majitelia osobitne u detí vzbudiť pozitívny vzťah k všetkému živému a ukázať, že zvieratá sú priatelia, ktoré si zaslúžia lásku a starostlivosť.

Návštevu sme spojili s našim celodenným výletom a nebol to hlavný cieľ našej cesty. A tak sa priznám, že som iba narýchlo na stránke našiel adresu a nahodil do GPS. To bola pomerne veľká chyba z mojej strany, pretože chýbalo popisné číslo a tak sme trošku poblúdili. A v orientácií nám veru nepomohli ani orientačné tabule, ktoré tam buď nie sú, alebo som ich úspešne prehliadal. Po ceste v LM sme videli síce jeden bilboard, ale tesne pred Zoo ani ťuk.

A tak som si opäť cez mobil pokorne našiel web zookontakt.sk a až vtedy mi do očí udrel malý plánik v hlavičke webu. Jednoducho tesne pred Tatralandiou v smere od Liptovského Mikuláša odbočíte doprava a hneď ste tam. Ale minimálne nejaká šípka od cesty by bodla (ak tam náhodou je, tak potom asi mohla byť nápadnejšia).

Zoologická pozostáva z malých ohrádok, prípadne pár kotercov, kde sú zvieratká vo výbehu a vo väčšine prípadov je umožnený návštevníkom s nimi priamy kontakt. V každej ohrade je s vami jeden sprievodca, ktorý na vás a zvieratká dohliada, ale aj poradí, prípadne urobí krátku prednášku o danom druhu. Tu pri sprievodcoch by som sa pristavil, pretože ide o väčšinou mladých a musím s potešením skonštatovať, že veľmi príjemných ľudí. Priznám sa, že neviem či by som mal nervy donekonečna počúvať mamičky s deťmi, vtipné komentáre tatkov a vysvetľovať stále to isté dookola. Títo mladí ľudia sú pre mňa malým prísľubom, že služby na Slovensku sa budú neustále zlepšovať (a naozaj netušili, že budeme písať recenziu, prišli sme na "tajnáša" :) ).

Zvieratká tu nájdete všelijaké, a že pôjde o netradičnú prehliadku ma presvedčili hneď v prvej ohrade, kde sa do našich sandálov a tašiek pustili zúbkami malé polárne líštičky. Akonáhle som si sandále zapol, hneď mi ich rozopli - no naozaj boli podarené. Ďalej budete mať možnosť vidieť poníky, pštrosy, lamy, kenguru, hydinu od výmyslu sveta, nosáľa, kozičky, korytnačky, rôzne vtáctvo a mnoho, mnoho iného,

Pre nás veľmi zaujímavá situácia nastala vtedy, keď malému nosáľovi vypadol z úst kúsok jablka. Naša malá 1,5 ročná dcéra ho ihneď zdvihla a ja som si pyšne myslel, ako máme dobre vychované decko, že to podá zvieratku naspäť. Chyba lávky, naša mladá mu to za všeobecného smiechu s chuťou „zožrala“ a my ako krkavčí rodičia sme sa radšej od hlúčiku zahanbene odpojili.

Najväčším lákadlom sú však bez pochýb malé levíky, ktoré si tiež môžete pohladkať. Trošku nevýhodou je, že cez deň väčšinou spia, takže nie vždy sa vám podarí nacvakať parádne profilovky na Facebook s usmiatym levím mláďaťom, ale taký majú proste biorytmus.

Na konci prehliadky si môžete poriadne poumývať ruky a prípadne kúpiť niečo na pitie. Čo povedať na záver? Pokiaľ ste z mesta a vaše deti majú kontakt so zvieratami naozaj obmedzený, tak je toto jednoznačná voľba. Decká z dedín, ktoré majú zoo na vlastnom dvore môžu byť možno trošku sklamané, ale malé levíky stoja určite za to.

autor: redakcia