budatinPlní funkciu múzea s krajskou pôsobnosťou a je špecializovaným múzeom s celoslovenskou pôsobnosťou pre oblasť drotárstva a oblasť dejín dopravy na Slovensku.

V oblasti regionalistiky s pôsobnosťou pre okresy Žilina a Bytča sa zaoberá oblasťami história, archeológia, etnológia, umenie, numizmatika, zoológia, botanika a geológia. V súčasnosti spravuje viac ako 140 000 kusov zbierkových predmetov.

Zbierkové predmety múzeum prezentuje v expozíciách a na výstavách. Expozície sa nachádzajú na hrade Strečno, v Čičmanoch a v Terchovej. Z dôvodu rekonštrukcie Budatínskeho hradu je stála expozícia Drotárstva inštalovaná v náhradných priestoroch v širšom areáli hradu. V Sobášnom paláci v Bytči sú okrem prehliadky objektu ponúkané stále panelové výstavy Sobášny palác –stredoeurópsky klenot a Pamiatky UNESCO na Slovensku. Múzeum disponuje odbornou knižnicou v Areáli Budatínskeho hradu.

Kontakt:
tel.: 041/500 15 10, 041/500 15 11
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 autor: Tinci
Foto: http://www.lukasmacek.com/