DSCN9695Zdravíme milovníkov túr a výletov. Určite každý navštevuje známejšie miesta po celom Slovensku a pri tom v našom okolí je toľko nádherných miest v prírode, ktoré ani nepoznáme. Na také miesto som natrafil aj ja s Evkou neďaleko Žiliny nad obcou Lietavská Svinná.

Obec je prvykrát spomínaná v roku 1393 - jej vznik a existencia je silne spätá s Lietavským hradom,  kde obec vtedy  ako panský statok,   (rovnako ako Lietava), zabezpečovala  jeho  prevádzku  a hospodársky   chod. Obec vznikla administratívnym spojením Lietavskej Svinnej, Kňazovej Lehoty, Babkova a  nachádza sa  v severnej časti Strážovských vrchov. Pravdaže obec nie je to miesto na ktoré sme natrafili, ale je to vrch Strážna.

Môžme sa teda smelo pustiť do našej trasy. Auto odstavujeme pri Obecnom úrade v Lietavskej Svinnej. Po zelenej značke prídeme na rázcestie Cibuľník (približne 30 minút). Kto má chuť, môže pozrieť Lietavský hrad. Keďže my ho už poznáme, odbočíme na modré značenie a po hrebeni sa vyberieme k samotnému vrcholu Strážna. Ak by náš cieľ nebol vrchol Strážna, tak by sme sa dostali do obce Podhorie. Asi po ďaľšich 30 minutách prichádzame ku krížu. Po hrebeni by sme pokračovali ďalej, ale toto je práve to miesto kde musíme pokračovať len po chodníku, ktorý nie je značený.

Pre istotu vyťahujem mobil, zapínam GPS a overujem, či ideme správne. Cestou sa nám otvára pár výhľadov, ktoré stoja za to a urobíme si pár fotiek. Podľa GPS sa chodník celkom zhoduje s tým čo mi ukazuje mapa. Ešte pár minút a sme tam :). A je to tu, vrch Strážna 686 m.n.m. Miesto, ktoré nám učarovalo. Pekné výhľady na Malú Fatru, samotné Strážovské vrchy a okolité obce. Celá trasa tam aj späť trvala niečo okolo troch hodín. Nič náročné, prevýšenie zhruba 260 metrov. Len nástup na trasu je strmší, ale potom je to už pohoda.  Snáď sa Vám páčilo a niekedy sa tam vyberiete :). Niekedy sa naozaj oplatí ísť na miesta, ktoré navštevuje len málo ľudí.

vrch strazna

 autor: Milan a Evka Smetanovci