i2Poznáte také situácie, keď máte privysoké očakávania a výsledok vás sklame na celej čiare? Oravská izba je presne opačný prípad – objavili sme ju úplnou náhodou a prekvapila nás takmer vo všetkom – ale pozitívne.

 

V posledný deň roku 2015 sme sa viezli cez Oravu a narýchlo sme si dohodli stretnutie so známymi, ktorí tam akurát silvestrovali. Ako miesto stretnutia určili Oravskú izbu v centre Oravskej Lesnej. Keďže ide o zabudnutý kút Slovenska (Bratislava ďaleko, pán Boh vysoko), nerobil som si ilúzie o kvalite prevádzky. Ale čo, prinajhoršom si dám fľaškové nealko pivko a pôjdem domov.

i3

Prekvapenie prvé - priestory:
Reštaurácia sa nachádza v nie veľmi príťažlivej budove. Ružový zámoček s plastovými oknami nesvedčí o veľmi dobrom vkuse majiteľa. Interiér však milo prekvapil. Z nevábne omietnutej budovy sa razom ocitnete v sympatickej sedliackej izbe obloženej drevom a celkom vkusne ozdobenej tradičnými doplnkami. Nie je to síce ani zďaleka najkrajší interiér drevenice aký som kedy videl, ale oproti vonkajšku naozaj pokrok.

i1

Prekvapenie druhé - obsluha:
Keďže bol Silvester, prevádzka bola nabitá na prasknutie. Sympatická čašníčka nás poprosila, aby sme počkali vonku. Keď sa uvoľní, vraj nás hneď zavolá. Aj keď sme boli pomerne skeptickí, ani nie o 10 minút za nami dobehla a usadila nás. Nepomýlili ju ani ďalší návštevníci, ktorým zdvorilo oznámila, že sme tam boli skôr a že ich zavolá hneď po nás. Inak obsluha bola naozaj veľmi schopná, žiadne ofučané dedinské Hany, ale sympatické, šikovné a usmievavé baby.

Prekvapenie tretie – jedlo:
Jedálny lístok obsahoval pomerne veľa jedál, takže som neočakával bohvieakú kvalitu. Avšak nasledovalo veľké prekvapenie, keď objednané porcie priniesli. Výborná cesnačka, domáce halušky (žiadne polotovary), poctivé palacinky so skutočnou šľahačkou. Všetko jednoducho tak, ako má byť. Vlastne je smutné, že chválim niečo, čo by malo byť ako štandard v každej normálnej reštaurácii.

Po výbornom jedle sme si dali kávičku servírovanú hlinenej keramike – tam by som videl priestor na zlepšenie. Nebola vyslovene zlá, ale po takom výbornom jedle by som čakal husté espresso. Toto bol len taký slabší odvar.

Pri odchode naša malá dcéra nafasovala tyčinky od čašníčky grátis – milá pozornosť, ktorá poteší.

Úprimne, Oravská izba nie je reštaurácia na 2 Michelinské hviezdy. Ide však o poctivú prevádzku s kvalitným jedlom a milou obsluhou. Vytkol by som možno nedostatočnú propagáciu podniku. Pokiaľ bude poskytovať takúto kvalitu aj naďalej, verím, že ju niekedy uvidím presťahovanú v nejakej útulnej dreveničke. A verte mi, že vždy keď pôjdem okolo, rád ju navštívim.

Foto: www.severka.sk

autor: redakcia