katova skalaAhojte priatelia. Už názov dnešného výletu je celkom zaujímavý, ale aj strašidelný. Preto sme sa rozhodli vyskúšať na vlastnej koži miesto, ktoré je opísané v povestiach z dávnych čias.

Katova Skala dostala názov podľa neďalekého hradu Sklabiňa, ktorému slúžila ako miesto popráv a zhadzovali z nej nepohodlných ľudí.

Viaže aj povesť, podľa ktorej je v skale zakliata mladá dievčina. Do skalnej steny ju zavrel trýzniteľ, aby ju donútil stať sa jeho ženou. Keďže toto na ňu nezabralo, tak ju preklial a ona teraz musí sedieť na jeho poklade. Raz za sto rokov má však možnosť vysloviť jedno slovo. A tak sa vraj zo skaly raz za sto rokov ozve “vysloboď!” – samozrejme s očakávaním, že ju vyslobodí nejaký švárny mládenec.

Samotná skala sa sa týči nad obcou Sklabinský Podzámok. Vrchol poskytuje nádherný polkruhový výhľad na Veľkú Fatru, časť turčianskej kotliny a aj na lúčanskú Malú Fatru.

Začíname v Sklabinskom Podzámku, odkiaľ nás na Katovu skalu dovedie červená značka.

foto1§

Na hornom konci dediny zabočíme vľavo a popri novostavbe začneme stúpať lúkou k lesu.

foto2

Prvá tretina trasy je celkom strmšia a náročnejšia, ale po prekonaní tejto časti sa chodník zmierni a kto dá začiatok, dá to už celé :). Približne v polovici sa nám začínajú ukazovať zaujímavé skalné útvary. Spomalujeme a trošku si ich poobzeráme.

Bukovým lesom sa chodník krúti ako had až kým sa nedostaneme na hrebeň. Potom je to už len kúsok a príde to prečo sa oplatí chodiť po horách. Neopísateľné výhľady, super pocit, relax, spoznávanie úžasných miest a čo je najdôležitejšie, urobíme niečo pre zdravie. Na samotnom vrchole je aj vrcholova kniha do ktorej sme sa samozrejme s Evkou zapísali.

A tu už je to miesto. Samotná Katova Skala a výhľady na Veľkú Fatru, Turiec a väčšiu časť lúčanskej Malej Fatry.

mapa http://mapy.hiking.sk/?x=19.04437&y=49.0563

Nás veľmi očarilo toto miesto a veríme, že aj Vás zaujalo a možno v najbližších dňoch sa tam vyberiete aj Vy. :)

Majte sa pekne a čoskoro sa uvidíme z iného miesto nášho kraja. Odkiaľ, to zatiaľ nevieme. Necháme sa prekvapiť.

autor: Milan a Evka Smetanovci