uvodObec Svederník už nie je len známa tým, že sa tu narodil slovenský maliar, grafik, ilustrátor a sochár Vincent Hložník, ale začína byť známa aj svojou rozhladňou.

Partia nadšencov vybudovala na vrchole neveľkého kopca novú dominantu Svederníka.

1Každá obec ma záujem pritiahnúť turistov a vo Svederníku to nie je inak. Turistom sa splnil sen a na 551 metrovom vrchole Svederníckeho vrchu dobrovoľníci postavili turistickú rozhľadňu. Bez prispenia európskych peňazí, len vlastným zanietením a dobrovoľníckou prácou vybudovali drevenú stavbu, z ktorej má turista ako na dlani koryto Váhu, vodnú nádrž Hričov, ale aj mesto Žilina, malofatranské vrcholy i Súľovské skaly.

Ale pekne od začiatku. Auto sme odstavili hned na začiatku obce pred potravinami. Prechádzame na druhú stranu hlavnej cesty kde sa práve nachádza rodný dom už spomínaného Vincenta Hložníka.

 

Hoci chodník nemá oficiálnu turistickú značku, k rozhľadni vedú drevené informačné tabuľky. Na konci ulice vchádzame do lesa upraveným chodníkom.
Trasa nie je náročná, pretože už zhruba po polhodine sa dostávame na čistinku odkiaľ už vidíme samotnú rozhľadňu. Môže to byť pekný výlet pre rodiny s deťmi, ale aj pre starších.

Trojposchodová rozhľadňa je navrhnutá tak, aby slúžila aspoň čiastočne aj ako útočisko pred nepriaznivým počasím alebo búrkou. Domáci tvrdia, že na tomto mieste bola požiarna rozhľadňa, z ktorej sa kontroloval les, či niekde nehorí. Mnohí ľudia si ešte pamätajú fragmenty spadnutej rozhľadne.

Po prejdení čistinkou a zdolaní pár výškových metrov prichádzame k rozhľadni. Tie výhľady stoja za to. Len škoda, že sme mali opar. Bolo by vidieť aj ďalej, ale aj tak bolo super. Preto na toto miesto sa chceme vybrať ešte v lete. Posúďte sami, či to stálo za to :).

Želáme Vám pekné výlety, spoznávajte úžasné miesta a naberajte novú energiu v prírode. Tešíme sa na Vás zas nabudúce.

autor: Milan a Evka Smetanovci