panske prechodne bundyS toľkými rôznymi štýlmi, materiálmi, dĺžkami a ďalšími možnosťami na výber môže byť kúpa prechodnej bundy náročná. Jedna vec, ktorá by pri kúpe bundy ale nemala byť komplikovaná, je nájdenie správnej veľkosti. To však nie je všetko. Na čo si teda ešte dať pozor?

Aké počasie, taká bunda

Skvelá prechodná bunda je outfit sám o sebe. Aj preto je dôležité vybrať si ten správny kúsok. To, po akej prechodnej bunde siahnete závisí od počasia, ale tiež od obdobia, v ktorom sa ju chystáte nosiť. V chladnejších dňoch je napríklad vhodné zvoliť prešívanú alebo zateplenú bundu, ktorá odolá vetru i dažďu. Nemusí byť práve vodeodolná, no rozhodne by mala byť aspoň nepremokavá. V teplejších dňoch bližšie k letu vám zase skvele poslúžia trenčkoty, džínsové bundy, ale tiež napríklad klasické saká z teplých materiálov. V každom prípade, okrem všestrannosti a funkčnosti je dôležité myslieť aj na módu. Stavte preto na farby, ktoré sú zhovievavé, no zároveň ich môžete jednoducho kombinovať s akýmkoľvek druhom oblečenia. Ideálnou voľbou je napríklad čierna, béžová, ale tiež námornícka modrá. Čierna kožená motorkárska bunda vnesie kúsok štýlu do každého outfitu. Zábavná prešívaná alebo tvídová bunda zase prinesie do vašej módnej hry neočakávanú úroveň textúry. Grafický športový detail na zadnej strane bundy zase prináša zaujímavý prvok, ktorý váš outfit rozhodne ozvláštni.

Čo hľadať u športovej prechodnej bundy?

Športová prechodná bunda je skvelá na túru, šport, ale tiež sa perfektne hodí k džínsovým outfitom. Samozrejme, keď vyberáte prechodnú bundu, na rôzne aktivity si vyberiete rôzne druhy búnd. V prípade športovej bundy hľadáte kúsok, ktorý je teplý, priedušný, a má syntetickú izoláciu a pružnú vonkajšiu látku. Takáto bunda je ideálna prakticky na akúkoľvek horskú aktivitu, na ktorú si spomeniete, od chôdze až po technické lezenie. Vo vnútri väčšinou nájdete plne syntetickú izoláciu so zabudovaným strečom. Vďaka vysokému obsahu polyesteru táto bunda rýchlo schne a stále si udrží teplo, keď sa namočí, vďaka čomu je dostatočne všestranná na to, aby sa dala použiť ako vonkajšia alebo stredná vrstva. Mala by tiež byť odolná voči vetru s vodu odpudzujúcou vrstvou, ktorá odolá ľahkým prehánkam aj prvému snehu.

Zabúdať netreba ani pružnú priliehavú kapucňu, vrecká na ruky na zips, a aspoň jedno vnútorné vrecko na všetky vaše nevyhnutnosti. Dôležité sú aj elastické manžety/nastaviteľný lem na utesnenie bundy. Ak chcete praktický kúsok, hľadajte bundu, ktorá sa dá zbaliť do malého kompaktného vrecka.  

Čo hľadať u elegantnej prechodnej bundy?

U elegantnej bundy alebo kabáta je najdôležitejší jej strih a to, ako vám sedí. Preto ak napríklad bežne nosíte košeľu alebo sveter strednej veľkosti M, hľadajte určite bundy vo veľkosti L. Niektoré bundy sú navrhnuté tak, aby vám priliehali bližšie k telu, iné zase majú byť voľnejšie – čo je ďalší parameter, ktorý musíte zvážiť. Napríklad elegantná kožená bunda bude vyzerať lepšie, ak bude trochu priliehavá, zatiaľ čo nadrozmerná bunda bude vyzerať lepšie voľná.

Bundu si vždy vyskúšajte vo svetri, aby ste sa uistili, že nie je príliš tesná. Niekedy počas jesene alebo zimy budete pravdepodobne chcieť pod touto bundou nosiť sveter, takže je dôležité, aby ste na to pri jej výbere mysleli. Dôležitá je aj dĺžka rukáva, ktorá by mala siahať k spodnej časti palca. Lem by mal zasahovať presne tam, kde sa váš palec a ukazovák stretávajú, takže by mal úplne zakrývať zápästie a spodnú 1/4 ruky. Táto dĺžka vám pomôže zabezpečiť, aby vaše ruky zostali v teple, no čokoľvek kratšie alebo dlhšie je väčšinou strih, ktorý vám nesedí. Zvyšok je už len o vašich preferenciách a spôsobe, ako a s čím chcete vašu bundu nosiť.

Reklamný článok