uvodČaute všetci. V tomto článku si dnes nepredstavíme žiadnu turistiku. Skôr to bude o výlete na Oravu, konkrétne do obce Klín.

Chceli sme si pozrieť sochu Ježiša Krista, ktorá sa týči na touto obcou. Socha je vernou kópiou sochy v Rio de Janeiro.

Samotný monument sa nachádza na kopci Grapa a je vytvorený miestnym ľudovým majstrom, je v poradí treťou kópiou brazílskeho Krista na svete a zároveň najvyššou sochou Spasiteľa na Slovensku. Socha dosahuje výšku 9,5 m a jej hmotnosť je 23 ton. Jej ruky smerujú na celú Oravu, ktorú majú ochraňovať. Pod sochou je vybudovaná kalvária s kaplnkou a zastaveniami krížovej cesty. Vďaka tomu všetkému je kopec Grapa ideálnym výletným miestom pre všetkých, ktorí si chcú dopriať nielen telesného, ale aj duševného pokoja. Okolie je veľmi pekne upravené, s množstvom lavičiek,stromčekov, kríkov a kvetov. Vrch Grapa má nadmorskú výšku 686 metrov nad morom, takže za ideálneho počasia  je krásny výhľad nielen na Klin, ale aj na Oravskú priehradu, Námestovo, Vavrečku, Suchú Horu, Roháče a aj na susedné Poľsko.

A ešte pár zaujímavostí o obci Klín. Obec vznikla v polovici 16. storočia na valaskom práve. Patrila Oravskému panstvu a založili ju Thurzovci. Osídlením obce bol poverený Jakub Kohút z Ústia, ktorý tu priviedol päť rodín, spravovali ju dediční richtári.  Spustla za kuruckých vojen. Klin sa už v 18. storočí stal dedinou obchodníkov, remeselníkov a pláteníkov. Začiatkom 19. storočia sa začali objavovať murované domy tzv. plátenícke kúrie.  V roku 1778 mala 470 obyvateľov, v roku 1828 mala 151 domov a 822 obyvateľov. Obyvatelia Klina sa okrem poľnohospodárstva zaoberali aj chovom hovädzieho dobytka a oviec, drevorubačstvom, pltníctvom a šindliarstvom.  Klin je pôvodné označenie pre výbežok hory medzi dvoma potokmi.

Nás veľmi oslovilo toto miesto, prekvapilo nás ako je tam krásne. Domáci obyvatelia sa vzorne starajú o čistotu a úpravu okolia. Majú od nás pochvalu :) V obci sme nechali auto a k soche je to približne pol hodinky.
Nám sa veľmi páčilo a veríme, že aj Vám sa bude.

autor: Milan a Evka Smetanovci