kastiel gbelany nadvorieNapriek tomu, že Žilinský kraj je druhým najnavštevovanejším regiónom na Slovensku, dobrých wellness hotelov je tu ako šafránu. Najmä okolie Žiliny má slušný deficit.

Môj dlhoročný favorit hotel Rozsutec je od ruky a nie vždy sa človeku chce šoférovať až do Terchovej, aby sa zregeneroval. Takže rekonštrukciu a otvorenie nového hotela v kaštieli Gbeľany som uvítal pomerne s veľkým nadšením.

Na rekonštrukcii kaštieľa sa určite nešetrilo, manželia Janíčkovci, ktorí ju zastrešovali získali ocenenie Stavba roka za celospoločenský prínos. Čo je však najdôležitejšie, obnova bola urobená citlivo a vkusne. Exteriér si zachoval tvár pôvodného kaštieľa, pamiatkári si svoju prácu pri kontrole projektu splnili na výbornú. Interiér je už kombinácia moderného štýlu a čiastočne dobových prvkov, avšak taktiež pôsobí veľmi vkusne a nadčasovo. Úpravy sa dočkal aj anglický park pri kaštieli. Dizajnovo sa rekonštrukcia naozaj podarila – je vidieť, že za projektom stoja dlhoroční stavbári.

Pri vstupe sa nás ujíma príjemná recepčná. Napriek tomu, že sme nemali rezerváciu, sa na nás usmialo šťastie. Objednaní návštevníci neprišli a my sme nemuseli čakať na voľný „slot“. Milá slečna nás však upozornila, že najmä v jesenných a zimných mesiacoch prísť do wellnessu neobjednaný nesie značné riziko, že sa dnu nedostanete.

Zdroj fotografii: www.chateaugbelany.com/

Šatne sú stiesňujúce, neviem si predstaviť, že by sa tam prezliekalo 5 chlapov naraz. Taktiež vstup do samotného wellnessu je pomerne mätúci, vchod do sáun je nenápadný. A tak sa mi podarilo menšie faux pas, keď som zhodil plavky už pred vchodom do saunového sveta (ono tie dvere vyzerajú, ako vchod do parnej sauny). A tak práve vychádzajúca slečna z recepcie, ktorá mala na starosti aj údržbu wellnessu, trochu prekvapene ostala pozerať na môj holý zadok :) Problém sa zorientovať som nemal len ja, dvaja neskôr prichádzajúci návštevníci sa ma pýtali, kde je vstup do sauny. Po menšej obhliadke som však už v obraze, kde sa čo nachádza.

Zdroj fotografii: www.chateaugbelany.com/

Výber sáun je veľmi slušný: klasická fínska sauna, soľná parná sauna, bylinná parná sauna, combi sauna, infra sauna. Okrem toho tu nájdete menší plavecký bazén, vonkajšiu vírivku, kneippov kúpeľ, ľadopád či tepidárium. Sauny sú nové a čisté. Výborný zážitok zo saunovania mi kazila iba relaxačná hudba, ktorá bola pustená hlasnejšie, ako by sa patrilo. Taktiež mi chýbal ochladzovací bazén. Vyliať si kýbeľ ľadovej vody je saunová „prasárna“, škoda, že sa niekde nepodarilo ho vtesnať. Oceňujem ale veľmi príjemné ležadlá vo fínskej saune priamo pri peci, človek tak nie je odkázaný len na nepohodlné lavice.

Čo povedať na záver? Wellness v kaštieli Gbeľany je určite najlepší wellness v Žiline a jej okolí. V porovnaní s mojim obľúbeným v hoteli Rozsutec postráda fantastické výhľady na hrebeň Malej Fatry, prípadne ochladzovací bazén. V jeho prospech hovorí zas blízka vzdialenosť od Žiliny, či nádherné nové priestory. A tak keď si teda chce niekto zo ZA dopriať saunovanie na úrovni, nemusí dochádzať do Rajeckých Teplíc či Vrátnej.

Kaštieľ Gbeľany s.r.o.
Hlavná 140