DSC 0711Salaš Krajinka je určite jednou z najznámejších prevádzok v našom kraji. Pre niektorých sa stalo takmer pravidlom, že sa keď idú cez Ružomberok, tak tento salaš patrí medzi ich povinnú zastávku. My sme sa na prevádzku po niekoľkých návštevách snažili pozrieť trošku komplexnejšie.

 

Prostredie

Kúsok od hlavného ťahu odbočíte do mierneho kopca a prichádzate na parkovisko. O tom, že Krajinka je známa nielen doma svedčí bohatý sortiment ŠPZ-tiek na parkovisku. Medzi slovenskými nájdete množstvo českých, nemeckých ale aj iných európskych značiek - a to je dobre.

Pri parkovisku sa nachádza pár rozprávkových dreveničiek, kde nájdete pekáreň, alebo predajňu mliečnych výrobkov. A táto časť patrí medzi top časti salaša. Najmä pekáreň je úplne čarovná, postavená ako domček, kde býva baba Jaga. Vôňa čerstvého pečiva kombinovaná s útulnosťou domčeka má veľmi podmanivú  atmosféru. Ak by sa Vám nechcelo ísť do reštaurácie, môžete si dať kávičku priamo tu a zahryznúť k tomu nejaký fajnový koláčik. Trošku však zamrzí kvalita kávy, ktorá by mohla byť aj vyššia, ale rozhodne neurazí.

V okolí môžete vidieť množstvo hospodárskych zvierat. Husy,  sliepky, ovečky, kozy, somár, ale aj nejaké zajačiky. Taktiež si môžete za reštauráciou prehliadnuť výstavu hospodárskych strojov. Okolie je zvládnuté naozaj na jednotku s hviezdičkou, najmä pre decká z mesta návšteva musí byť silný zážitok. (naposledy ma prekvapili nejaké blonďavé pipiny v kabriolete, ktoré sa rozhorčovali nad „zápachom“ zvierat – aj tu sa dá vidieť, že sa nedá vyhovieť všetkým)


Reštaurácia

Prostredie reštaurácie je zariadené tak, ako sa na poriadnu kolibu patrí. Masívne stoly a stoličky, miestnosti dominuje obrovský biely kozub. Najzaujímavejším prvkom je však presklená stena, cez ktorú máte výhľad priamo do ovčína (interiér sme však nefotografovali, nakoľko neradi fotíme ľudí pri jedle). Taktiež ma veľmi zaujali čierno-biele fotografie na stenách. Súčasťou reštaurácie je aj terasa, ktorá je však nešťastne otočená rovno k parkovisku. Veľká škoda, že pri projektovaní sa nemyslelo viac na jej orientáciu. Úplne iný pocit by mal návštevník, ak by mal skôr výhľad na nádherné kopce zo severu, ako na parkujúce autá.


Jedlo a obsluha

Jedlo a obsluha sú žiaľ Achillovou pätou salaša. Úroveň je totiž ako na hojdačke. Ako som už v úvode spomínal, navštívili sme salaš niekoľkokrát a niekedy som si pripadal, akoby som prišiel zakaždým do iného podniku. Úroveň obsluhy oscilovala od sympatickej, usmiatej a ochotnej čašníčky až po arogantného, až drzého čašníka. Taktiež jedlo malo veľmi kolísavú kvalitu, halušky som dostal naozaj vo veľa variáciách. Vyzdvihnúť však musím polievky, najmä fazuľová je vynikajúca. Takže návšteva prevádzky je vždy tak trochu lotéria. Chápem, že pri takých  množstvách návštevníkov, udržať si vysokú kvalitu jedla môže byť naozaj problém.  Avšak určite sú možnosti, ako to riešiť. Napríklad znížením počtu typov jedál. Zamerať sa skôr na kvalitu, ako na rôznorodý výber. A taktiež výber obsluhy by si zaslúžil oveľa väčšiu pozornosť. Pre väčšinu návštevníkov je ochotný personál rozhodujúce kritérium, prečo sa do podniku vrátiť.


Záver

Salaš Krajinka má návštevníkovi jednoznačne čo ponúknuť. Najmä decká si tu prídu na svoje. Prostredie je nápadité, hravé a príjemné. Horšie je to však s kvalitou jedla a obsluhy, tam je priestor, kde by sa salaš mohol posunúť k lepšiemu. Napriek pár nedostatkom podnik hodnotím pozitívne, Slovensku a kraju rozhodne zlú reklamu nerobí. Úbytku návštevníkov sa zatiaľ salaš nemusí obávať, nakoľko dokončenie úseku diaľnice pri obci Hubová je v nedohľadne. A tak držím salašu prsty, aj keď nie vždy som odchádzal spokojný na 100%.

autor: redakcia