DSC 0752Tomuto novopostavenému salašu som sa istý čas zámerne vyhýbal. Priznám sa, že ma trochu dráždila jeho poloha a najmä nie veľmi prehľadná odbočka k nemu. Tá je umiestnená veľmi nešťastne presne na vrchole kopca medzi Zázrivou a Terchovou.

Pokiaľ k nemu odbočujete zo smeru od Terchovej, tak prichádzajúce auto z opačného smeru zbadáte za horizontom vozovky v poslednej chvíli.

Počas jednej cesty na Oravu s rodinou som ale neodolal. Čo sa týka lokality, majitelia si nemohli vybrať lepšie. Hlavný ťah medzi Oravou a Terchovou zaručuje solídny počet možných zákazníkov. Prekvapilo ma nabité parkovisko, nakoľko v Terchovej bolo pomerne málo ľudí. Koliba je postavená v peknom štýle charakteristický pre región. V tomto dávam veľký palec hore. Nič ma nevie rozčúliť viac, ako bulo, ktorý si postaví u nás kolibu a'la kanadský zrub. Ďalší palec hore dávam za výhľady, skutočný balzam pre oko aj dušu.


Prostredie

Ako som zistil, komplex pozostáva aj z druhej časti, ktorá sa nachádza cez cestu. Nájdete tam samotný salaš, kde si môžete na vlastné oči pozrieť prácu baču, alebo zvieratá. Bačov denný rozvrh si môžete pozrieť na fotografii nižšie.

Budova, kde sa nachádza reštaurácia, je rozdelená na dve časti. V jednej je samotná reštaurácia, v druhej nájdete predajňu výrobkov a taktiež výrobňu, kde sa všetky mliečne dobroty pripravujú. Samotnú výrobu môžete sledovať cez presklenú stenu – čo je mimochodom veľmi zaujímavé riešenie.

Interiér reštaurácie je príjemný a presne taký, ako by ste od koliby/salaša očakávali. Množstvo drevených doplnkov, masívne nábytky doplnené kožušinami, obrovský krb v rohu miestnosti. Tu naozaj nie je čo vytknúť, akurát mi trochu vadilo, že obsluha si nechávala otvorené dvere na obidve časti terasy, a vnútri bol silný prievan.


Jedlo

Pri jedle staviame na klasiku - halušky, pirohy a palacinky pre mladého svišťa. Milo ma prekvapilo, že aj objednaný džús bol domácej výroby. Žinčica taktiež fajná. Subjektívne musím povedať, že nešlo o najlepšie halušky ani pirohy, aké som kedy jedol. Objektívne, že ide o poctivú výrobu a suroviny. Určite nedostanete žiadne práškové „náhražky“ alebo polotovary. Slaninka na vrchu bola poctivá-domáca, nie anglická z TESCA, ako na iných salašoch. Je vidieť, že na kvalitu surovín sa tu dáva skutočne veľký dôraz.

Čo ma však trochu zarazilo, boli ceny. Viem, že za kvalitu sa platí, ale vycálovať 6,90€ za halušky a 7,90€ za pirohy (09/2016) je trochu silná káva. Ale ako som spomínal vyššie, je to cena za vysokú kvalitu surovín. A podľa nabitého podniku je vidieť, že ľudia si za vyššiu kvalitu aj radi priplatia.

Kávička-espresso po jedle bolo taktiež fantastické, čo u nás v kraji zatiaľ žiaľ stále nie je štandard.


Obsluha

Obsluha bola naozaj veľmi príjemná, šikovná a profesionálna. Chalanisko, ktorý nás mal na starosti, bol veľký sympaťák. Mám veľkú radosť z toho, že za posledné roky pozorujem veľké zlepšenie služieb/obsluhy aj u nás na Slovensku. Ale ako som spomínal vyššie, za kvalitu sa proste pripláca.


Záver

Čo povedať na záver? Salaš Syrex Zázrivá je výkladnou skriňou našej kuchyne a tradičných jedál. Odporučil by som možno trochu viac sa zamerať na chuť jedál, nakoľko tam je malý priestor na zlepšenie. O kvalite surovín si ale nedovolím pochybovať - ide o výborné a poctivé produkty. Prostredie je nádherné, taktiež aj samotná koliba/salaš. A vyššia cena je len daň za kvalitu, ktorú na salaši dostanete.


Kontakt:

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel.: 00421 43 3233300
web: salaszazriva.sk

autor: redakcia