DSC 0335Hneď na začiatku musím férovo priznať, že na túto návštevu - recenziu nás pozvali sami chalani z Virtuálnej reality (ďalej len VR) v Žiline.

Napriek tomu sme ich upozornili, že musíme ostať objektívni, takže to nebude len PR článok. Evidentne z toho nemali žiaden stres, keďže tomu čo robia, veria. A tak to predsa má byť.

Priestory VR sa nachádzajú na Štúrovej ulici v Žiline, čo je hneď pri „Štvorcáku“. Pohodlne sme zaparkovali v Auparku a pešo sme sa do 2 minút presunuli do priestorov prevádzky. Privítali nás sympatickí mlaďasi, a uviedli nás do interiéru. Musím oceniť ich ukážkové vystupovanie a pro-zákaznícky prístup, ktoré boli na vysokej úrovni. Taktiež vysoko hodnotím komunikačné schopnosti, čo začína byť u mladšej generácie trochu problém, nakoľko používanie rôznych technických vymožeností sa nepriaznivo podpisuje na vyjadrovacích schopnostiach mladšej generácie.

V krátkosti vysvetlili, ako to celé funguje a bez dlhých rečí nás uviedli k jednotlivým headsetom. Používajú zariadenia HTC Vive, čo je údajne súčasná špička na trhu. Samozrejme som si všetky informácie overil z pohodlia domova a neklamali. Tieto zariadenia sa naozaj dajú považovať za topku v oblasti virtuálnej reality, či už cenou, ale aj kvalitou.

Takže každý z nás „vyfasoval“ headset na oči, slúchadlá na uši a do každej ruky ovládač. Musím priznať, že pocit, keď si uvidíte ruky s ovládačmi po prvýkrát cez headset, je veľmi zvláštny. Dokonca som sa malú chvíľu cítil dosť čudne, až nepríjemne. Ale tento pocit sa rýchlo vytratil a ja som zostal úplne očarený virtuálnym svetom.  Najskôr  som sa ocitol na vrchole skalnej hory s nádherným výhľadom. Na zoznámenie s ovládačmi som mohol hádzať virtuálnemu hafanovi haluze, ktoré boli roztrúsené po zemi. Kým pes odaportoval, zatiaľ som sa kochal výhľadmi. Za odmenu som psíka virtuálne pohladkal, čomu sa evidentne vždy potešil a zavrtel chvostom.

htc vive pre system

  • Headset (okuliare) obsahuje dva zobrazovacie panely s rozlíšením až 1080 x 1200 pixelov. Dve základne - snímače, sú umiestnené v rohoch miestnosti. Základne vysielajú laserové lúče smerom k senzorom headsetu a tým určia presnú polohu hráča v priestore. K headsetu sú ešte pribalené dva ovládače, každý do jednej ruky.

Následne sme sa preniesli do zimnej krajiny, kde sme si vyskúšali virtuálnu guľovačku. Táto časť ma až tak veľmi nebavila. Potom sme sa rozdelili, naše dievčatá si išli zaplávať medzi veľryby, a my chalani sme si mohli zaboxovať. Po 4 kolách súper išiel k zemi a ja som bol kompletne spotený. Preto odporúčam len ľahké športové oblečenie. Btw. okuliare  obsahujú vymeniteľné penové podložky, ktoré po každom návštevníkovi menia a dezinfikujú, čo je super.

Užili sme si však najmä multiplayer – riadnu nefalšovanú 1st person 3D strieľačku, kde sme s parťákom bojovali proti všelijakej vesmírnej hávedi.

Na konci sme si každý mohli vyskúšať, aké je to skočiť z mrakodrapu. Aj keď som robil machra, ten nepríjemný pocit, ktorý navodila VR, bol naozaj dosť intenzívny. Keď som kráčal po úzkej rímse a pozrel sa dolu, mal som skutočne pocit, akoby som tam naozaj bol. No a vrcholom bol samotný pád. Pri „akože dopade“ mi žalúdok vyskočil až do krku, hlava bola dobre  „ošálená“. Super.

Našli sa aj menšie negatíva, počas našej návštevy nastali menšie technické problémy (nepodarilo sa rozbehať simulátor určený pre automobilové závodné hry) a trochu zavadzal kábel od headsetu. Toto sú však iba drobné škvrnky na inak čistom kabáte. Takže Virtuálnu realitu v Žiline odporúčame všetkými desiatimi. Predpokladám, že VR bude do pár rokov omnoho masovejšou záležitosťou, avšak pri súčasnej vysokej cene zariadenia je toto jedinečná možnosť, ako si virtuálny svet vyskúšať na vlastnej koži a neutratiť za zariadenie stovky eur.

Viac info: virtualnarealita-za.sk

MOB: +421 905 700 630
EMAIL: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

autor: redakcia