cipcieAhojte všetci. Po nejakom čase sa Vám opäť hlásime s ďalším tipom na výlet v našom kraji :). Tentokrát to bude lokalita málo známa lokalita. Malú Fatru predstavuje pre väčšinu turistov iba jej hlavný hrebeň.

No niekedy sa oplatí obrátiť pozornosť aj do bočných lokalít, kde sú schované tajné lákadlá pre turistov čo vyhľadávajú menej známe miesta a tým je zaručený pokoj a ticho. Jedným takým je aj Čipčie (926 m.n.m) v Lúčanskej časti Malej Fatry.

Začiatok aj koniec trasy je pri obecnom úrade v obci Turie. Na vrchol vedie modré značenie po ktorom sme sa chceli aj vrátiť, no nakoniec sme urobili okruh.

Tak ideme na to :). Od obecného úradu sa dáme do bočnej ulice po modrej značke ktorá nás zavedie k bytovkám na kraj obce. Z toho miesta už vedie poľný chodník okolo lomu k lesu.

2

Trasa sa zdá byť v pohode, zatiaľ nič náročné. Vstupujeme do lesa, ktorý nás hneď očarí. Tajomné miesta ako v rozprávke.

4

Asi po 30 minutách sa už začínajú otvárať výhľady do Rajeckej doliny z niekoľkých skalnato-lúčnych vyhliadok.

6

Po ďaľších 30 minutách sa dostávame na samotný vrchol Čipčie. Vrcholová lúka už rozšíri náš zorný uhol smerom na juh snáď na celých 180° - od Minčola po Martinky, cez dolinu oproti „zavadzia“ výrazný Kozol, na pravoboku dovidieť od Súľovských skál až po Strážov.

Prekvapilo nás, aké úžasné miesto nás čakalo :). Po chvíľke oddychu a občerstvenia pokračujeme už zostupovou trasou a tu práve sme sa rozhodli, že nepojdeme tou istou trasou späť, ale že urobíme okruh. Takže ešte chvíľu ideme po modrej značke až kým sa nedostaneme na miesto s názvom Nad Zadným. Odtiaľ už pokračujeme po žltej až do obce Turie. Cestou nás čakali ešte pekné miesta aj s výhľadmi na okolie.

Celý okruh zaberie oddychovým tempom tak tri hodiny. Celá trasa je poctivo značená a vidno, že sa o ňu starajú. Klobúk dole pred ľuďmi, čo sa starajú o to, aby sme mali naše výlety jednoduchšie a bezpečnejšie. Ak sa Vám páčila táto trasa, možte si vybrať Čipčie ako ďaľší Váš vylet :).
Želáme pekné výlety a úžasné výhľady.

autor: Milan a Evka Smetanovci