vychylovkaKysuce sú naozaj svojský región. Povedzme si to na rovinu, čo sa služieb týka, o nejakej super pohostinnosti nemôže byť väčšinou ani reči.

Musím sa v úvode priznať, že sám z Kysúc pochádzam - takže miestne pomery sú mi dobre známe. Napriek tomu, že mám tento región neskutočne rád, bez servítky treba povedať – na Kysuciach návštevník nemá na ružiach ustlané. Kým Liptov (a čiastočne už aj Orava) napredujú v turizme pomerne míľovými krokmi dopredu, tak Kysuce stagnujú. Cieľom môjho článku je pripraviť náhodného turistu/návštevníka na to, čo ho čaká. Vypichnúť miesta, ktoré sa naozaj oplatia navštíviť a spomenúť tie miesta, ktoré sú síce propagované, ale radšej by som sa im vyhol.

Prečo by teda bežný turista mal vlastne Kysuce pricestovať? Odpoveď je jednoduchá – príroda. Čarovné kopce, úžasné kopaničiarske osady, hlboké lesy – to všetko na Kysuciach nájdete. A vzhľadom na to, že nejde o často navštevovaný kút Slovenska, ubytovanie sa tu dá nájsť naozaj “za facku“. Kvôli prehľadnosti rozdelím oblasť Kysúc na 3 menšie oblasti, a to podľa väčších miest.

Kysucké Nové Mesto (KNM ) a okolie

KNM - alebo miestnymi prezývané aj Krajina Neobmedzených Možností :) sa nachádza v dolnej časti Kysúc. Z môjho pohľadu ide asi o najkrajšie zo všetkých 3 miest. Centrum je pomerne pekne zrekonštruované. Viac pozornosti by sa však mohlo venovať mestskému parku či samotnej zeleni, tam je stále ešte priestor na zlepšenie.

Turistika
Turista sa môže vydať dvoma smermi. Severne sa nachádzajú Kysucké vrchy so svojimi osadami. Oplatí sa vybehnúť aj nad mesto na vrch Tábor, kde od roku 2015 stojí nová rozhľadňa a následne prejsť cez osadu Majtánky. Na juho-východnej strane mesta sa nachádza Vreťeň. Je len veľká škoda, že vrch je zarastený, boli by odtiaľ čarovné výhľady. Kúsok odtiaľ nad Budatínskou Lehotou sa nachádzajú Steny, cez ktoré sa dá prejsť na Ľadonhoru a zbehnúť do Horného Vadičova. Cyklistom odporučím Okruh KNM – Horný Vadičov – Lutiše – Stará Bystrica – Krásno nad Kysucou – KNM.

Reštaurácie
Gurmáni nech si šetria svoje chuťové poháriky, žiadne špičkové reštaurácie tu totiž nenájdete. Obstojne sa dá však najesť v moteli Skalka tesne pred vjazdom do mesta, v reštaurácii U bociana. Pizzu si môžete objednať z viacerých prevádzok, odporúčam však tú donáškovú z Pizza-mania.

Kaviarne a krčmy
Aj keď krčiem na meter štvorcový sa tu nachádza naozaj požehnane, kultivovane si posedíte len málokde. Odporúčam bar M Caffe, ktorý je však dosť vzdialený od centra mesta, prípadne bar Life na námestí, kde však býva dosť „nahúlené“. Za zmienku stoja ešte kokteil bary Brooklyn a Malibu – obidva sa taktiež nachádzajú na Námestí slobody. Diskotékam sa radšej vyhnite, tú najznámejšiu v Budatínskej Lehote s pribúdajúcim vekom nezvládam ani s vysokou hladinou promile v krvi a je to naozaj len pre odolnejšie povahy a mladšie ročníky.

Ubytovanie
Štýlové ubytovanie tu veľmi nehľadajte, nachádza sa tu však množstvo rodinných penziónov, kde si takto domáci čo-to prilepšujú k domácemu rozpočtu. Pre niekoho môže byť zaujímavý Horský hotel Hájnice, ktorý je však cenovo dosť drahý pre bežného návštevníka. Navyše sa v roku 2015 pretriasal v súvislosti so sporom medzi majiteľmi a prenajímateľom a v tom období kvalita služieb značne upadla. Momentálne má hotel vraj nového nájomcu a prevádzkara, ale nedám zaň ruku do ohňa, kým ho opäť nenavštívim.

Atrakcie
S atrakciami je to žiaľ bieda, spomenul by som možno kaštieľ v Radoli so sezónnymi expozíciami a hvezdáreň v KNM na Podstrání, kde majú jeden z najlepších ďalekohľadov na pozorovanie oblohy na Slovensku.


Krásno nad Kysucou (KnK) a okolie

Toto mestečko sa nachádza na polceste medzi KNM a Čadcou. Štatút mesta získalo iba v roku 2001 a je to žiaľ aj vidieť – v podstate ide stále o veľkú dedinu so štatútom mesta. Oveľa zaujímavejšou časťou je mikroregión Bystrická dolina, ktorý je dôkazom, že keď sa chce, tak sa dá robiť turizmus aj na Kysuciach.

Turistika
Z turistických trás by som odporúčal si vybehnúť na Chotárny kopec a následne do osady Petránky, neďaleko ktorej sa nachádza rozhľadňa na Martákovom kopci. Odtiaľ sa dá napojiť na červenú turistickú značku – hrebeňovku, podľa ktorej sa dá prejsť až na Makov, či Veľký Javorník. Mimochodom v prípade priaznivých snehových podmienok je červená udržiavaná ratrákmi a ponúka skutočne peknú trasu pre bežkárov. Pre cyklistov je jednoznačnou voľbou Kysucká cyklomagistrála, najmä časť od KnK po Starú Bystricu. Tento úsek je ako jediný možno považovať za skutočnú cyklotrasu, kde sa nemusíte báť, že vás zrámuje auto. Ostatné „cyklotrasy“ sú len značené chodníky pre cyklistov na asfaltových, prípadne horských cestách, či zvažniciach.

Kúsok od KnK sa nachádza Veľká Rača, propagovaná ako lyžiarsky raj. Lyžovačka tam naozaj nie je zlá, konečne dostali aj rozum ohľadom cien a celodenný lístok sa dá kúpiť za 20€ – čo je v norme. Horšie je to však s kvalitou služieb bufetov a chát, výnimkou nie sú plastové taniere a poháre, jedlá na starom oleji, zdutá obsluha a pod. Jedinú osvedčenú prevádzku mám na Dedovke – horná stanica sedačky (Chata Koliba), kde si však za kvalitnejšie jedlo poriadne priplatíte. Určite sa vybehnite pozrieť na vrchol Veľkej Rače, je to nenáročná turistika, časť trasy si môžete uľahčiť lanovkou. Hore si potom dajte na poľskej chate pivečko Zywiec a dobrý domáci koláčik.

Reštaurácie a krčmy
Opäť musím schladiť vaše nadšenie, ani v tejto časti Kysúc sa žiadne kulinárske orgie nekonajú. S prižmúrenými očami by som odporučil hotel Marlene v Oščadnici a podnik Šenk v KnK. Aj tu platí, že miestnym diskotékam sa radšej vyhnite, ak si nechcete vyskúšať miestnu folklórnu fackovačku.

Ubytovanie
Možnosti ubytovania nájdete najmä v okolí Veľkej Rače, ide takmer vo všetkých prípadoch o nudné penzióny bez nápadu či nejakého štýlu. Výnimkou sú prevádzky v Oščadnici Horské Domy , Drevenica , či Rodinka Resort. Pre návštevníkov s nižším rozpočtom, nárokmi a značnou dávkou romantizmu v duši by som odporučil Chatu na konci sveta vo Vychylovke.

Atrakcie
Tak tu sa budete nudiť rozhodne menej, ako v KNM. Navštíviť sa oplatí už spomínanú Veľkú Raču, či už v lete, alebo v zime. Určite sa taktiež oplatí vidieť nádherný skanzen vo Vychylovke s jedinečnou úvraťovou železničkou. Nevynechal by som ani Orloj na Starej Bystrici. Podľa niekoho to je gýč, ja však hovorím, že vždy lepší takýto gýč, ako ošarpané budovy v iných dedinách.


Čadca a okolie

Čadca sa dá považovať za hlavné mesto Kysúc. Bohužiaľ napriek tomu Čadca nie je veľmi pekné mesto. Nejdem to tu veľmi rozoberať, spomeniem však smutne známu „Zlatú rybku“ , ktorú miestni volajú miešačka, nenormálny reklamný smog hlavnej ulice a v neposlednom rade katastrofálne Matičné námestie pred Domom kultúry. Podobne nepochopených umeleckých a iných bizarností nájdete v Čadci na každom kroku.

Turistika
Odporúčal by som trasu zo železničnej stanice po zelenej na osadu Kýčera, ktorá je priam čarovná. Odtiaľ sa už turista môže rozhodnúť kam bude pokračovať. Čaro turistiky v tejto oblasti spočíva v božskom kľude a túlačkách po kopaniciach – najmä v okolí Zákopčia. Spomenul by som ešte Trojmedzie, čo je styčný bod hraníc 3 štátov (SK, PL, ČR) – taktiež ide o nádhernú oblasť. No a ďalej to už je taká správna divočina, Klokočov, Olešná, Kelčov – nádherný kraj, kde líšky dávajú dobrú noc.

Reštaurácie a krčmy
Ani v Čadci žiaľ nenájdete žiadnu nadštandardnú reštauráciu, obstojne sa však dá najesť v CITY. Kávičkárom odporúčam návštevu podniku Boston, pivárom pivovar Drotár. Zabaviť sa môžete na diskotéke Hurricane, ktorá je síce malá, ale drží si solídnu úroveň v porovnaní s ostatnými podnikmi. Undergrounďáci môžu navštíviť ZION klub a šporťáci sa vyblbnú v podniku MARTENZ.

Ubytovanie
Ako aj v predchádzajúcich dvoch prípadoch aj tu nájdete množstvo menších nudných penziónov. Vypichol by som možno hotel Husárik, ktorý je síce krásne zariadený do poľovníckeho štýlu, ale väčšinu roka zíva prázdnotou. Do pozornosti by som určite dal penzión Home 66 na Rakovej, ktorý je zariadený štýlovo v duchu americkej matky ciest. No a samozrejme Sudopark na Klokočove, takto si predstavujem agroturistiku na Kysuciach

Atrakcie
Kysučania sa všade oháňajú svojimi tajomnými kamennými guľami z Klokočova či Megoniek. Pravdou však je, že tých gúľ tam už veľa nenájdete. Najmä za socíku sa totiž rozkradli a porozvážali po celej federácií. Keď sa budete pozorne pozerať, aj množstvo miestnych má pár gúľ ako dekoráciu vo svojich záhradách. Odporučil by som ešte aj výlet na pútnické miesto Živčáková, kde vyrástol nedávno nový kostol s vyhliadkovou vežou. Mnohí ľudia odsudzujú jeho pompéznosť, avšak výhľady z kostolnej veže sú fantastické. Taktiež sa často spomína ropný prameň v Korni, ale jeho návštevu  odporúčam  spojiť s viacerými miestami v tejto oblasti, nakoľko samotný prameň je jednoducho slabá zámienka na zachádzku. Ako pomôcka by mohla slúžiť trasa Sedem divov obce Korňa.

Verím, že moje odporúčania pomôžu návštevníkovi zorientovať sa aspoň trošku v kysuckom regióne a vyberie si tie miesta, ktoré si návštevu naozaj zaslúžia. Napriek všetkým negatívam si myslím, že aj na Kysuciach sa dá prežiť perfektná dovolenka, ak sa človek vyhne niektorým lokalitám a podnikom. No a ak náhodou tento článok bude čítať niekto kompetentný, tak snáď sa aspoň zamyslí, že takto asi ten turizmus v ďalšej päťročnici veru na Kysuciach nevybudujeme a je potrebné začať riešiť problematiku komplexnejšie...

Ak sa Vám článok páčil, zahlasujte zaň na vybraliSME.sk

autor: redakcia
Fotky: Náš archív, Natália Kolenová, Tomáš Záhumenský, Juraj Braciník