DSC 25401 Po minulojesennom absolvovaní jednej časti  hrebeňa Nízkych Tatier, sme sa vybrali dokončiť zvyšnú časť  hranice medzi Žilinským a Banskobystrickým krajom prvý októbrový víkend.

Počasie vyzeralo sľubne, i keď hlásili slušné mrazy vo vyšších oblastiach. Našťastie nás to neodradilo, druhú noc sme mali rezervovanú na Kamennej chate pod Chopkom a tú prvú, nuž, nejak to v tom stane prežijeme.

Pôvodne sme chceli začať na Donovaloch, ale kvôli časovým sklzom (začali sme šľapať  piatok zhruba o 20:45),  sme zvolili začiatok pri chátrajúcich kúpeľoch Korytnica, odkiaľ sme sa vybrali po modrej do Hiadeľského sedla 1099 m n.m. , čo je 5,5 kilometra mierneho stúpania.V Hiadeľskom sedle je od roku 2008 postavený prístrešok pre turistov, taktiež tam nájdete aj zdroj pitnej vody. Drevený prístrešok nás síce od zimy veľmi neuchránil, ale aspoň nám v noci neočuchávali nohy medvede.
V sobotu ráno stúpame už po červenej, najskôr listnatým lesom, neskôr kosodrevinou na Prašivú 1652 m n.m. a odtiaľ pokračujeme na Veľkú Chochuľu 1753 m n.m.

V kotlinách sa ešte drží chvíľu hmla, ale na nás sa už škerí októbrové slnko, ktoré nás sprevádza celý deň. Trocha nepríjemností nám však narobil vietor  (vetrisko), ktorý nedovoľoval robiť dlhšie prestávky, na ktoré nebolo aj tak moc času, nakoľko denný plán bol prísť na spomínanú Kamennú chatu, čo robilo dokopy zhruba 29 kilometrov. Ľudí som očakávala o čosi viac, keďže počasie bolo priam pohľadnicové, ale čím sme sa blížili viac k Chopku, tým aj ľudí začalo pribúdať.

Medzi vrchom Ďurková a Malý Chabenec je Ďurkova útulňa, ak by si to niekto cestou rozmyslel, ale my  pokračujeme ďalej cez vrch Chabenec 1995 m n.m., Poľanu 1890 m n.m., Dereše 2004 m n.m. až prichádzame so zapadajúcim slnkom na spomínanú Kamennú chatu. Ak by vás zaujímali ceny, tak sú také klasické vysokohorské.
Poctivá šálka čaju 1,70 e, pivo 2 eurá, „panák“ kolo 3 eur a najesť sa tam dá od 2 do 6 eur.
Noc v spoločnej nocľahárni 12 eur, čisté hrubé deky sú samozrejmosťou.

V nedeľu ráno si to rýchlo vybehneme na Chopok 2024 m n.m. a pustíme sa smerom na Ďumbier 2043 m n.m., ktorý obchádzame z ľavej strany. Tu na nás čaká už tucet kamzíkov, ktorých nerušene pozorujeme a očividne aj oni nás.

Schádzame pomaly na Chatu M.R.Štefánika 1728 m n.m., odkiaľ sa dá zbehnúť po modrej do Liptovského Jána, náš plán však  je skončiť na Čertovici, kam nám to trvalo ešte asi 2 hodiny rezkým tempom.

Trasa po hrebeni je myslím nenáročná, prevýšenia primerané a ak sa vyveziete lanovkou pod Chopok, môžete si spraviť z toho  príjemnú nedeľnú prechádzku J
Ak vychytáte fajn počasie, naskytnú sa Vám neskutočné panorámy slovenských pohorí.

autor: Tinci