7Ahojte turisti :) a všetci milovníci prírody. Dnes Vám prinášame zážitky s nášho výletu v Rajeckých Tepliciach. Poviete si, aká túra už len môže byť v R. Tepliciach. Práve naopak.

Nad Rajeckými Teplicami sa nachádza vrch Skalky, Prameň. Niekto už možno pozná a pre tých čo ešte nie Vám opíšeme našu cestu a prihodíme pár záberov z tejto časti nášho kraja.

Vrch Skalky vypínajúci sa nad mestom Rajecké Teplice je najvyšším vrchom rovnomenného geomorfologického podcelku Súľovských vrchov. Vďaka ľahkej dostupnosti je obľúbeným turistickým cieľom. Z jeho vrcholu sa naskytá krásny výhľad na Lietavský hrad a mesto Žilina v pozadí, z rôznych miest v okolí vrcholu sa otvárajú výhľady i na ďalšie končiny slovenskej krajiny, napríklad na hrebeň Malej Fatry. Na Skalky vedú značkované turistické chodníky z Rajeckých Teplíc a Lietavskej Svinnej - Babkova.

Naša trasa začína z parkoviska oproti kúpalisku po zelenej značke. Je to tak trochu kratšia verzia ako na mape. V úvode je prudšie stúpanie ktoré zvládame a dostávame sa na vyhliadku nad Rajeckými Teplicami. Počasie nám tentokrát prialo a mali sme pekné výhľady.

11

Dáme si krátku pauzu, občerstvíme sa, pokocháme sa výhľadmi a pokračujeme ďalej po zelenej značke. Cestou je neuveriteľné množstvo skalných útvarov, ktoré sú roztrúsené po okolí chodníka.

Na konci chodníka zo zeleným značením sa dostávame na Skalky, Hrebeň. Odtiaľ už pokračujeme po modrom značení až na samotný vrch Skalky, Prameň, ktorý ma​ nadmorskú výšku 778 m.n.m. A teraz to príde. Úžasné miesto na ktorom sa nám odkryje panoráma Lietavského hradu. Ostali sme bez slov, neopísateľný výhľad.

Práve na tomto vrchu je prameň. Vyskúšal z neho vodu a chutila výborne :) .

9

Tu sa zdržíme trochu dlhšie, keďže je tu príjemne. Jediné čo nám bolo ľúto je to, že sme nemali zo sebou napríklad špekáčky. Je tu super urobené zastrešené sedenie s ohniskom. Po oddychu a občerstvení sa vydáme na spiatočnú cestu smerom po modrom značení až do Rajeckých Teplíc. Ešte sa nám naskytne pár výhľadov z hrebeňa a už zostupujeme dolu.

12

My sme sa trochu ešte prešli po parku v Rajeckých Tepliciach, užili si slnko a hor sa domov. Jar je v plnom prúde a podarilo sa nám zachytiť niekoľko kvietkov pre Vás.

Veríme, že sa vám článok páčil a inšpirovali sme Vás našim výletom . Čoskoro dovidenia.

autor: Evka a Milan Smetanovci