slanicka osadaSlanický ostrov bol pre mňa jedným milým prekvapením.  Síce som matne tušil, že existuje, ale málokedy sa objavuje v propagačných materiáloch alebo v tipoch na výlet.

Na ostrov premáva zhruba každé dve hoďky výletná loď OC Slanica, ktorá Vám najskôr spraví okružnú plavbu po Oravskej priehrade a následne Vás vysadí na samotnom ostrove. Čas prehliadky aj s plavbou je cca 80 minút, čo je ale podľa nášho názoru veľmi krátka doba. Tak sme sa nechali uniesť nádhernými plastikami v kostole, že nám naša loď jednoducho ušla :) Našťastie sme sa potajme nalodili na úplne inú loď ako čierni pasažieri, ktorá nás zaviezla asi 2 km od nášho pôvodného prístavu, takže sme výlet uzavreli prechádzkou okolo Oravskej priehrady.

Slanický ostrov, nazývaný tiež Ostrov umenia, je ostrov (3,5 ha) obklopený vodami vodnej nádrže Orava. Je to pozostatok zaplavenej obce Slanica so zachovaným Kostolom Povýšenia sv. Kríža. Kostol bol vystavaný v rokoch 1766 až 1769 ako baroková kaplnka a v roku 1843 ho kasicisticky prestavali na kostol s dvoma vežami a pristavanou tzv. zámočnou kaplnkou. V súčasnosti sa v interiéri kostola nachádza galéria ľudového umenia, kde je nainštalovaná expozícia „Tradičná ľudová plastika a maľba“. Na ostrove sa zároveň nachádza pôvodný dnes už historický cintorín a lapidárium „Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia“. V bývalej hrobke je nainštalovaná expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady. Ostrov je chráneným územím, prírodnou pamiatkou (od roku 1973) s parkovou vegetáciou okolo barokovo-klasicistického kostola. V letnej sezóne je dostupný loďou premávajúcou z Námestova alebo z Prístavu, naopak v zimných mesiacoch je možné prejsť až na ostrov po zamrznutej vodnej hladine.

Viac info: http://www.oravskagaleria.sk/slanicky_ostrov_umenia.html

 Facebook: https://www.facebook.com/lodslanica