bystricka cyklomagistrala 1 001Janka Bílešová pripravila článok, v ktorom vás prevedie Bystrickou cyklomagistrálou.

V tomto článku by som chcela napísať pár postrehov o Bystrickej cyklomagistrále (mám na mysli cyklotrasu vedúcu Bystrickou dolinou medzi Krásnom nad Kysucou a Novou Bystricou), ktorá bola dobudovaná v roku 2012. Cyklotrasu sme objavovali spoločne s našimi malými deťmi, prešli sme ju oboma smermi niekoľkokrát.

Keď boli deti malé, tak sme trasu od Krásna nad Kysucou do Novej Bystrice prešli na postupne na trikrát, vždy sme sa na bicykloch vracali ku zaparkovanému autu. Teraz ju deti prejdú s využitím cykloautobusu celú. Okrem tejto cyklotrasy sme vrámci Slovenska navštívili aj iné cyklotrasy, a tak môžem trochu porovnávať. Aké sú jedinečnosti Bystrickej cyklotrasy?

Bystrická cyklotrasa má bezpochyby veľmi peknú scenériu. Tá určite nie je jednotvárna, ani monotónna, ale neustále sa mení. Atmosféru dopĺňa hneď od začiatku krásna riečka Bystrica, ktorá vytvára na trase niekoľko veľmi pekných zákutí. Spestrením sú aj obydlia obcí, ktorými postupne na trase prechádzate. Ďalšou veľkou výhodou tejto cyklotrasy je to, že nejdete priamo na otvorenom slnku na dlhých úsekoch. Naopak, skôr idete pod horou, kde je chladnešie a kde ste aj v tieni. Tak sa sem dá prísť na bicykli bez obáv aj vtedy, keď panuje naozaj teplé letné počasie. Ďalším veľkým plus tejto cyklotrasy je, že je celá mimo hlavných ciest, a teda má naozaj také atribúty, aké má cyklotrasa mať. Nie je to cyklotrasa, ktorá sa na cyklotrasu iba hrá.

Prečítajte si celý článok >>

 

autor a foto: Janka Bílešová